Փաշինյանը ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էդվարդ Ասրյանին:
Վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարգելի նախարար,
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հրամանատարական կազմի հարգելի ներկայացուցիչներ,
հարգելի փոխնախարարներ,
ես այսօր այստեղ եմ՝ ներկայացնելու ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էդվրադ Ասրյանին:
Ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել գեներալ-լեյտենանտ Կամո Քոչունցին՝ վերջին վեց ամիսների ընթացքում Գլխավոր շտաբի պետի պարտականությունները կատարելու համար: Ցանկանում եմ պարոն Ասրյանին հաջողություն մաղթել՝ այս կարևորագույն պաշտոնում իր առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Արդեն գիտեք, որ նաև որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, և Գլխավոր շտաբի պետն այսուհետ օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից նաև Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ է լինելու՝ սրանից բխող հետևանքներով: Այս որոշումը կայացրել ենք՝ վերլուծելով վերջին տարիներին տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում՝ Պաշտպանության նախարարություն-Գլխավոր շտաբի աշխատանքային գործակցության հարցերը: Կարծում եմ, բնականաբար, ճիշտ որոշում է կայացված: Ուզում եմ հույս հայտնել, որ այդ որոշման կատարման արդյունքում մեր աշխատանքի արդյունավետությունը Զինված ուժերի, բանակի բարեփոխումների ոլորտում էլ ավելի արդյունավետ կլինի:
Պարոն Քոչունց, ևս մեկ անգամ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ձեզ կատարված աշխատանքի համար և պարոն Ասրյան՝ հաջողություններ մաղթել Ձեզ այս կարևորագույն պաշտոնում»:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանը նշել է.
հարգելի պարոն նախարար,
Զինված ուժերի գերակա խնդիրն է հանդիսանում պետության ռազմական անվտանգության ապահովումը, ուստի՝ ստանձնելով այս պատասխանատու պաշտոնը, նաև համարելով, որ շտաբը հանդիսանում է կոլեգիալ մարմին, իսկ Գլխավոր շտաբի պետը Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, մենք Գլխավոր շտաբում կաշխատենք կոլեգիալ սկզբունքներով՝ միանշանակ Գլխավոր շտաբի պետի որոշմամբ և առաջարկներ կներկայացնենք Պաշտպանության նախարարին: Այդ պատասխանատու պաշտոնում, մեծարգրո պարոն վարչապետ, պարտավորվում եմ կատարել բոլոր նախատեսված գործառութային պարտականությունները և կատարել Զինված ուժերի առջև դրված խնդիրները»:
Այնուհետև վարչապետը խոսքը փոխանցել է Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին, ով իր հերթին ասել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ,
պարոնայք գեներալներ, սպաներ,
թույլ տվեք շնորհավորել Գլխավոր շտաբի պետին՝ պարոն Ասրյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղուն գործունեություն: Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել Գեներալ-լեյտենանտ Կամո Քոչունցին՝ վերջին շրջանում Գլխավոր շտաբի պետի պարտականությունները պատվով կատարելու համար»:
Այնուհետև, ըստ ձևավորված ընթացակարգի, տեղի է ունեցել ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնի փոխանցման հանդիսավոր արարողությունը: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ԶՈՒ ԳՇ նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանին է հանձնել ԶՈՒ ռազմադրոշը:

Пашинян представил высшему командному составу ВС новоназначенного начальника Генерального штаба ВС Эдварда Асряна
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство обороны и представил высшему командному составу ВС новоназначенного начальника Генерального штаба Вооруженных сил, первого заместителя министра обороны Эдварда Асряна.
"Уважаемый министр обороны Республики Армения,
Уважаемые представители командного состава ВС Республики Армения,
Уважаемые заместители министров,
Я здесь сегодня, чтобы представить новоназначенного начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения, первого заместителя министра обороны Эдварда Асряна.
Прежде всего хочу поблагодарить генерал-лейтенанта Камо Кочунца за исполнение обязанностей начальника Генерального штаба в течение последних шести месяцев. Хочу пожелать господину Асряну успехов в выполнении его миссии на этом важнейшем посту.
Вы уже знаете, что произошли определенные законодательные изменения, и с момента вступления закона в силу начальник Генерального штаба будет также первым заместителем министра обороны, с вытекающими из этого последствиями. Мы приняли такое решение, проанализировав ряд произошедших за последние годы событий, в том числе вопросы взаимодействия между министерством обороны и Генштабом. Думаю, принято правильное решение. Хочу выразить надежду, что в результате выполнения этого решения наша работа в области реформ Вооруженных сил и армии станет еще более эффективной.
Господин Кочунц, позвольте еще раз поблагодарить Вас за проделанную работу, и, господин Асрян, позвольте пожелать Вам успехов на этом важнейшем посту".
Первый заместитель министра обороны, новоназначенный начальник Генерального штаба Вооруженных сил Эдвард Асрян отметил:
Уважаемый господин министр,
Первоочередной задачей Вооруженных сил является обеспечение военной безопасности государства, поэтому, принимая эту ответственную должность, а также учитывая, что штаб является коллегиальным органом, а начальник Генерального штаба - первым заместителем министра обороны, мы будем работать в Генштабе на коллегиальных началах, конечно, по решению начальника Генштаба и представим предложения министру обороны.
На этой ответственной должности, уважаемый господин премьер-министр, я обязуюсь выполнять все предусмотренные функциональные обязанности и выполнять задачи, поставленные перед Вооруженными силами".
Затем премьер-министр передал слово министру обороны Сурену Папикяну, который в свою очередь отметил:
"Многоуважаемый премьер-министр Республики Армения,
Господа, генералы, офицеры,
Позвольте поздравить начальника Генерального штаба г-на Асряна с назначением на должность начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения и первого заместителя министра обороны и пожелать ему плодотворной деятельности. Хочу поблагодарить генерал-лейтенанта Камо Кочунца за достойное выполнение обязанностей начальника Генерального штаба".
Затем в установленном порядке состоялась торжественная церемония передачи должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил. Министр обороны Сурен Папикян вручил знамя Вооруженных сил новоназначенному начальнику Генерального штаба Вооруженных сил Эдварду Асряну.