Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ
Հուլիսի 26-ին աշխատանքային այցով Պրահայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել հայ-չեխական միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը՝ այս առումով կարևորելով նաև խորհրդարանական ձևաչափով համագործակցության շարունակական ամրապնդումը։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է վերջին շրջանում միջխորհրդարանական բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացումը՝ որպես ձևավորված հարուստ երկխոսությունը հետևողականորեն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության կարևոր ցուցիչ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հետևողականորեն առաջ մղվող բարեփոխումների օրակարգը, որոնք ուղղված են երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիության կապերի ամրապնդմանը և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հարավային Կովկասում  ստեղծված իրավիճակը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառման հետևանքով ստեղծված իրողությունները չեն կարող կայուն հիմք ստեղծել  խաղաղության համար։
Անդրադարձ կատարելով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հրատապ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում համամարդկային ժառանգության մաս կազմող հայկական հուշարձանների պահպանման և վանդալիզմի շարունակվող դեպքերի կանխման անհրաժեշտությունը: Հումանիտար խնդիրների համատեքստում չեխական կողմն ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքի և Ժնևի կովնեցիաների դրույթները պետք է պահպանվեն։

Глава МИД Армении и председатель Сената Чехии обсудили развитие сотрудничества Еревана и ЕС
Находящийся с рабочим визитом в Праге министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 26 июля встретился с председателем Сената Чехии Милошем Вистрчилем.
Как сообщает пресс-служба МИД, собеседники коснулись развития армяно-чешских межгосударственных отношений, отметив в этом плане также важность последовательного укрепления сотрудничества в парламентском формате. С удовлетворением отмечена активизация взаимных визитов высокого межпарламентского уровня в последнее время, как важный показатель двусторонней готовности последовательно углублять сформированный богатый диалог.
Стороны коснулись укрепления связей Армения-ЕС и сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
В ходе встречи обсуждалась также ситуация на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил прилагаемые Арменией усилия по установлению стабильности и безопасности в регионе, подчеркнув, что реалии, созданные в результате применения силы, не могут создать прочную основу для мира.
Обратившись к гуманитарным проблемам, возникшим в результате 44-дневной войны, глава МИД подчеркнул необходимость срочной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, сохранения армянских памятников, составляющих часть общечеловеческого наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и предотвращения продолжающихся случаев вандализма.
В контексте гуманитарных проблем чешская сторона подчеркнула, что положения международного права и Женевских конвеций должны соблюдаться.