ԱՄՆ Սենատն առաջարկում է 62 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել Հայաստանին և Արցախին
Միացյալ Նահանգների Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը հուլիսի 28-ին հրապարակել է իր 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագիծը, որով վերահաստատվում է Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացումը և առաջարկվում է 2 մլն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աջակցության համար, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար: Այս մասին հայտնում է Արմենպրես-ը հղում կատարելով Ամերիկայի հայկական համագումարին (Համագումար):
Մասնավորապես, Հանձնաժողովի զեկույցում հայտարարվում է, որ «մինչև 2,000,000 դոլար՝ մարդասիրական ականազերծման և չպայթած զինամթերքի մաքրման համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում մարտական գործողություններից տուժած տարածքներում, ենթակա է նախնական խորհրդակցության Հատկացումների հանձնաժողովների հետ», ինչպես նաև «մարդասիրական օգնություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով» տեղահանվածների համար:
Հունիսին Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագծի իր տարբերակը, որով կոչ էր արվում 60 մլն դոլար օգնություն տրամադրել Հայաստանին և 2 մլն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աշխատանքների համար: Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը ներառում էր նաև Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացմանը վերաբերող հատված:
«ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ու ներգրավվածությունը շարունակում են չափազանց կարևոր լինել: Համագումարը կշարունակի աշխատել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հետ՝ ապահովելու լավագույն արդյունքը հայ ժողովրդին օգնելու համար»,– ասաց Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։
Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացումը, որն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին, սահմանափակում է Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը՝ նախատեսելով միայն մարդասիրական աջակցություն: Այն ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը չպետք է աջակցություն տրամադրի, քանի դեռ այդ երկիրը քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ շրջափակումներն ու ուժի կիրառման տարբերակները վերացնելու ուղղությամբ:

Законопроект Сената предполагает выделить $62 млн Армении и Арцаху
Комитет Сената США по ассигнованиям обнародовал законопроект об ассигнованиях на 2023 финансовый год, в котором предлагается выделить $60 млн на помощь Армении и $2 миллиона на деятельность по разминированию в Арцахе, а также на гуманитарную помощь для перемещенных армян, подтверждая 907 поправку к ''Акту поддержки свободы'' [запрещающей правительству США оказывать содействие Азербайджану до тех пор, пока президент США не сообщит Конгрессу, что официальный Баку предпринимает действенные шаги для разблокирования Армении и не применяет силу против Армении и Нагорного Карабаха - ред.].
Как передает Armenia Today, об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA). Там уточнили, что в отчете Комитета рекомендуется выделить ''до 2 000 000 долларов США на мероприятия по гуманитарному разминированию и обезвреживанию неразорвавшихся боеприпасов в районах, пострадавших от боевых действий в Нагорно-карабахском конфликте, при условии предварительной консультации с Комитетами по ассигнованиям'', а также на ''гуманитарную помощь'' для лиц, перемещенных ''в результате конфликта в Нагорный Карабах''.
В сообщении ANCA отмечается, что в прошлом месяце Палата представителей США приняла свою версию законопроекта, в котором предусмотрено выделение указаной помощи Армении и Арцаху, а также, а также содержатся формулировки из раздела 907 поправки.
Директор Ассамблеи по связям с Конгрессом Мариам Халоян подчеркивает необходимость выделения помощи Армении и Арцаху. ''Только что вернулась из Армении и Арцаха и продолжающаяся помощь и участие США остаются критически важными'', - говорит она. Халоян добавила, что ANCA продолжит работать с Палатой представителей и Сенатом ''для достижения наилучшего результата и оказания помощи армянскому народу''.