ԱՄՆ Սենատն առաջարկում է 62 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել Հայաստանին և Արցախին
Միացյալ Նահանգների Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը հուլիսի 28-ին հրապարակել է իր 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագիծը, որով վերահաստատվում է Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացումը և առաջարկվում է 2 մլն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աջակցության համար, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար: Այս մասին հայտնում է Արմենպրես-ը հղում կատարելով Ամերիկայի հայկական համագումարին (Համագումար):
Մասնավորապես, Հանձնաժողովի զեկույցում հայտարարվում է, որ «մինչև 2,000,000 դոլար՝ մարդասիրական ականազերծման և չպայթած զինամթերքի մաքրման համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում մարտական գործողություններից տուժած տարածքներում, ենթակա է նախնական խորհրդակցության Հատկացումների հանձնաժողովների հետ», ինչպես նաև «մարդասիրական օգնություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով» տեղահանվածների համար:
Հունիսին Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագծի իր տարբերակը, որով կոչ էր արվում 60 մլն դոլար օգնություն տրամադրել Հայաստանին և 2 մլն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աշխատանքների համար: Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը ներառում էր նաև Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացմանը վերաբերող հատված:
«ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ու ներգրավվածությունը շարունակում են չափազանց կարևոր լինել: Համագումարը կշարունակի աշխատել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հետ՝ ապահովելու լավագույն արդյունքը հայ ժողովրդին օգնելու համար»,– ասաց Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։
Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացումը, որն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին, սահմանափակում է Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը՝ նախատեսելով միայն մարդասիրական աջակցություն: Այն ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը չպետք է աջակցություն տրամադրի, քանի դեռ այդ երկիրը քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ շրջափակումներն ու ուժի կիրառման տարբերակները վերացնելու ուղղությամբ:

Senate Appropriations Committee 2023 Bill Reaffirms $2 Million In Demining Assistance To Artsakh
The United States Senate Committee on Appropriations released its Fiscal Year 2023 Appropriations Bill today, which reaffirms Section 907 of the FREEDOM Support Act and recommend $2 million in demining assistance to Artsakh, along with humanitarian aid to help displaced Armenians, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).
Specifically, the Committee Report stated that “up to $2,000,000 for humanitarian demining and unexploded ordnance [UXO] clearance activities in areas affected by fighting in the Nagorno-Karabakh conflict, subject to prior consultation with the Committees on Appropriations” as well as “humanitarian assistance” for those displaced “by the conflict in Nagorno-Karabakh.”
Last month, the House of Representatives passed its version of the Bill that called for $60 million in assistance to Armenia and $2 million for demining activities in Artsakh. The House Bill also included language on Section 907 of the FREEDOM Support Act.
"Having just returned from Armenia and Artsakh, continued U.S. assistance and engagement remains critically important,” stated Assembly Congressional Relations Director Mariam Khaloyan. “The Assembly will continue to work with the House and Senate to ensure the best outcome to help the Armenian people,” Khaloyan added.