Վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին և անվտանգային մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման կարևորությունը:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով վերջին օրերին Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող լարված միջադեպերին, հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի՝ վերջերս Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունը առ այն, որ Իրանը զգայուն է Կովկասյան տարածաշրջանում իր սահմանների հարցում և կհակազդի դրանք փոփոխելու ցանկացած փորձի:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ կապերի շուրջ, ընդգծել դրանց սերտացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ և նշել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է հնարավորինս խթանելու երկու երկրների միջև ապրանքների տարանցումը և զարգացնելու համագործակցությունը ենթակառուցվածքների ոլորտում, այդ թվում՝ ճանապարհային, էներգետիկ և այլ ուղղություններով։
Իրանի նախագահը պատմական ու խորն է որակել երկու երկրների փոխհարաբերությունները և ընդգծել հայ-իրանական կայուն տնտեսական համագործակցության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտությունը։

PM Pashinyan Holds Phone Talk with the President of Iran
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran Sayyid Ebrahim Raisi.
The interlocutors discussed issues related to regional developments and security challenges. The Prime Minister of Armenia presented details to the President of Iran about the recent border incidents between Armenia and Azerbaijan. In the context of establishing stability and peace in the region, Nikol Pashinyan emphasized the importance of the full implementation of the trilateral agreements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
Referring to the recent tense incidents in the South Caucasus, the President of Iran mentioned the statement made by Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Khamenei during the recent meeting with the presidents of Russia and Turkey, that Iran is sensitive about its borders in the Caucasus region and will oppose any attempt to alter them.
The parties also exchanged ideas on bilateral ties, emphasized the importance of bringing them closer.
Nikol Pashinyan expressed satisfaction with the development of Armenian-Iranian relations and noted that Armenia is ready to maximally promote the transit of goods between the two countries and to develop cooperation in the field of infrastructure, including in the direction of road, energy, etc.
The President of Iran described the relations between the two countries as historical and deep and emphasized the need to raise the level of sustainable Armenian-Iranian economic cooperation.