Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը պետք է կարգավորվի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը։
Նրա խոսքով, եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով նախատեսվում է, որ կողմերի համաձայնությամբ առաջիկա երեք տարում կորոշվի Լաչինի միջանցքով նոր երթուղու կառուցման ծրագիրը, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը, որին հաջորդում է այդ երթուղու պահպանման համար ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերատեղաբաշխումը:
«Տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում։ Նեչաևը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 4-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ՝ կոչ անելով երկու երկրներին զսպվածություն ցուցաբերել և պահպանել հրադադարը։ Ռուսաստանը վերահաստատում է բոլոր հարցերը լուծելու անհրաժեշտությունը՝ համաձայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Russia MFA: Lachin Corridor Issue Should be Resolved on Basis of Trilateral Statement
The issue of the Lachin corridor should be resolved on the basis of point 6 of the trilateral statement by the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan on November 9, 2020. This was announced by Ivan Nechayev, Deputy Director of the Information and Press Department of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), NEWS.am reports.
According to him, the abovementioned point assumes that, with the consent of the parties, the plan for the construction of a new route through the Lachin corridor will be decided within the next three years, this route will ensure the link between Nagorno-Karabakh and Armenia, and the Russian peacekeepers will be redeployed there to protect that route.
"The situation in the region remains in the center of Russia's attention," Nechayev added.
Also, he recalled that on August 4, the Russian MFA issued a statement regarding the escalation of tension in the Nagorno-Karabakh conflict zone, calling on both sides to show restraint and maintain the ceasefire.