Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին ներկա են գտնվել հայ-վրացական Բարեկամության կամրջի գործարկման պաշտոնական միջոցառմանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին այսօր Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական սահմանի Բագրատաշեն-Սադախլո անցակետի տարածքում մասնակցել են հայ-վրացական Բարեկամության կամրջի գործարկման պաշտոնական միջոցառմանը: Արարողությանը ներկա են եղել նաև երկու երկրների կառավարության անդամները, մասնավորապես հայկական կողմից` փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը  և այլք:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
«Հարգարժա՛ն պարոն վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Ուրախ եմ բոլորիդ ողջունելու հայ-վրացական գործընկերային սերտ և բազմաբովանդակ համագործակցությունն ազդարարող այս կամրջի գործարկման միջոցառմանը:
Անկասկած, ընդհանուր արժեքների և պատմական ժառանգության վրա խարսխված մեր երկու եղբայրական երկրների դարավոր կապերն ունեն նման արդիական և ժամանակի պահանջներին համահունչ կարևոր ենթակառուցվածքի կարիք, որն ամուր հենք է ստեղծում մեր հետագա ծավալուն համագործակցության համար:
Առավել քան համոզված եմ, որ այսօր առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթյուններին համապատասխան զարգացնելու և խորացնելու հարաբերությունները եղբայրական Վրաստանի հետ:
Ներկայիս բարդագույն մարտահրավերների պայմաններում ակնառու աճ է արձանագրվել հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարաբերություններում: Ես այսօր հաճելիորեն զարմացա՝ արձանագրելով, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 97 տոկոս առևտրաշրջանառության աճ ունենք: Իհարկե, նախորդ տարիները, հետքովիդյան տարին բազան այդքան էլ մեծ չի եղել, բայց ամեն դեպքում, սա շատ տպավորիչ ցուցանիշ է, որը, կարծում եմ՝ համատեղ ու անդադար, շարունակական ու հետևողական աշխատանքների իրագործման արդյունք է: Մեր ինտեսիվ հարաբերությունների ֆոնին, երբ վերադառնում ենք և նայում ենք թվերին և տեսնում ենք այսպիսի դրական տենդենցներ, դա իհարկե մեզ ոգևորում է, որ մեր ինտեսիվ հարաբերությունները փորձենք ավելի ինտենսիվ դարձնել :
Հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարաբերություններն ունեն առավել մեծ ներուժ, և հենց սա նկատի ունեմ, որ մեր աշխատանքով պետք է այդ ներուժը կարողանանք օգտագործել: Համագործակցության խորացման լուրջ հնարավորություններ կան արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, դեղագործության, տեղեկատվության և կապի, տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։ Ակնհայտ է, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեն հաղորդակցային ուղիները, որոնք հնարավորություն են տալիս ինտեգրվել համաշխարհային տնտեսությանը և կենսական կապ հաստատել և ապահովել ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակով։
Մեր երկկողմ համագործակցության տրանսպորտային ոլորտի առաջնահերթությունն ու տրանսպորտային միջազգային մի շարք կառույցներում փոխգործակցությունը, մեզ հնարավորություն են ընձեռում իրատեսական քայլեր ձեռնարկել ոչ միայն Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի, այլ նաև տրանսպորտի ոլորտի հանգուցային կապ ապահովող այլ նախաձեռնությունների համար։ Լիահույս եմ, որ առավել ակտիվ աշխատանքների իրականացման և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համադրման ու կյանքի կոչման ճանապարհով արդեն իսկ հետաքրքրություն ցուցաբերած և այլ շահագրգիռ կողմերի ներգրավումը կնպաստի տարածաշրջանային հեռանկարային համագործակցությանը։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ են իրականացվում թե՛ ցամաքային, թե՛ օդային ուղիներով: Ինչ վերաբերում է բեռնափոխադրումներին, անհրաժեշտ է հավելյալ ջանքեր գործադրել և համատեղ շարունակական աշխատանքներ իրականացնել դրանց առավել դյուրին շարժն ապահովելու համար։ Այս համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել նաև երկաթուղային տրանսպորտային համագործակցության և մուլտիմոդալ, մասնավորապես՝ լաստանավային փոխադրումների ընդլայնման կարևորությունը։
Հայաստանի համար Վրաստանը, որպես տարանցիկ երկիր, մեծ դեր ունի էներգառեսուրսների, կապի և հեռահաղորդակցության հուսալի և անվտանգ մատակարարման առումով: Համագործակցության արդյունավետ մեծ փորձ կա էներգետիկայի ոլորտում: Նշված, ինչպես նաև կիբերանվտանգության ապահովման ուղղությամբ առօրյա և հետևողական աշխատանք պետք է իրականացվի համապատասխան գերատեսչությունների և կառույցների կողմից։
Պետք է նշեմ, որ երկու երկրների միջև անհրաժեշտ է զարգացնել միջսահմանային համագործակցությունը, որը կանխարգելիչ գործողությունների իրականացման առումով նկատելիորեն նպաստավոր էր հատկապես համավարակային շրջանում։
Մեր երկու երկրների համար կարևոր է մշակութային և հումանիտար ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը: Պետք է շարունակենք ջանքեր գործադրել զբոսաշրջության ոլորտում՝ միաժամանակ Հայաստան և Վրաստան այցելուների համար համատեղ զբոսաշրջային փաթեթներ առաջարկելու միջոցով։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Վրաստանի միջմարզային և ապակենտրոնացված համագործակցությանը՝ պետք է նշեմ, որ այն ունի զարգացման բավականաչափ մեծ հնարավորություններ: Պետք է դիտարկել միջազգային կառույցների ներգրավումը անդրսահմանային համագործակցության տարբեր ծրագրերում:
Ոչ պակաս կարևոր է շրջակա միջավայրի պահպանության, աշխատանքի և զբաղվածության, կրթության և գիտության, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում հետագա համագործակցության զարգացումը: Անհրաժեշտ է առավել ակտիվացնել համատեղ միջոցառումների կազմակերպումը, իրականացնել փորձի փոխանակումներ։
Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Վերոնշյալ բոլոր ուղղությունների կենսագործման համար, բնականաբար, անհրաժեշտ են միջգերատեսչական հանդիպումներ, ակտիվ փոխայցելություններ և միջանձնային սերտ կապեր: Իսկ այդ պայմանների ապահովման հարցում կարևոր է անխոչընդոտ և հեշտացված կարգով շփումների իրականացումը, ինչին էլ այսուհետ կնպաստի այս կառույցը, այս կամուրջը:
Ավարտելով խոսքս՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր ներգրավված կողմերին, ֆինանսա¬վորող, նախագծող և շինարարական կազմակերպություններին՝ երկու երկրների բարեկամությունը խորհրդանշող այս ենթակառուցվածքը իրականություն դարձնելու և կատարված արդյունավետ աշխատանքի համար։ Վստահ եմ, որ գործադրված ջանքերը համապատասխան դրական լիցք կհաղորդեն հնարավոր բոլոր ուղղություններով փոխշահավետ համագործակցությանը և մեր երկկողմ եղբայրական կապերին։
Մեզ բոլորիս մաղթում եմ հետագա հաջողություններ և նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի շահ մեր պետությունների առաջընթացի և մեր երկու ժողովուրդների բարօրության։
Շնորհակալ եմ և շնորհավորում եմ»:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին իր խոսքում նշել է.
«Հարգարժա՛ն պարոն վարչապետ,
Մենք լավ գիտենք, որ մեր երկրների միջև բարեկամությունը չափվում է բազմաթիվ դարերով: Մեր հարաբերությունը ոչ միայն եղբայրության, ընկերության օրինակ է, այլ նախապայման է ողջ տարածաշրջանի բարեկեցության, կայունության, անվտանգության և զարգացման համար:
Բարեկամության կամուջը, որը միասին ենք կառուցել, մեր համագործակցության և մեր բարեկամության հաջողությունն է մարմնավորում: Երկու պետությունների տարածքում գտնվող համատեղ կառուցված ժամանակակից չափորոշիչներով և չափանիշներով 160մ երկարության քառաշերտ կամուրջը տարածաշրջանում հազվագյուտ նախագիծ է: Նրա գործարկմամբ տրանսպորտի թողունակությունը կրկնապատկվում է սահմանին, բարելավվում է անվտանգության որակը ինչպես երկու երկրների քաղաքացիների, հյուրերի, այնպես էլ տարանցիկ ավտոտրանսպորտի համար, իսկ դա իր հերթին կնպաստի առևտրային և տնտեսական հարաբերությունների էլ ավելի հզորացմանը:
Պարո՛ն վարչապետ,
Թանկանգի՛ն հյուրեր,
Պետք է նշեմ, որ կամուրջը ոչ միայն Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների և հյուրերի համար կլինի օգտակար, այլ այն ռազմավարական նշանակություն է ձեռք բերում, որպես արևելք-արևմուտք միջազգային ուղու նշանակալի մաս: Ես ուզում եմ նշել, որ այսօր մեր երկրում ճանապարհային միջանցքի զարգացումը բարձր տեմպերով է ընթանում: Արդեն կառուցել ենք արևելք-արևմուտք մայրուղու կեսը, ընդամենը երկու տարում դրա բոլոր հիմնական հատվածների շինարարությունը կավարտվի: Նման զանգվածային նախագծերի համատեքստում էլ ավելի հրատապ է դառնում անցման կետերի ժամանակակից չափորոշիչներով կամուրջի գործարկումը: Եվ ուզում եմ մեկ անգամ ևս նշել, որ երկու բարեկամ երկրների համատեղ և հաջող համագոծակցության համար շատ կարևոր էր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությունը, շնորհակալություն բանկի ներկայացուցչին: Այս նախագծի համար տրամադրվել է ավելի քան 7 մլն եվո: Շնորհակալություն նաև անձամբ բանկի ղեկավարությանը, շնորհակալություն եմ հայտնում նաև շինարարական և վերահսկողական ընկերություններին, արհեստավարժ թիմերին, նախագծի հեղինակներին, ինժեներներին, շինարարներին, բոլորին, ովքեր այս կարևոր նախագծի իրականացմանը մասնակցել են:
Ուզում եմ ասել, պարոն վարապետ, որ մեր երկրների միջև նոր բարեկամության կամուրջ ենք կառուցել, և դա պաշտոնապես տոնում ենք: Այս կամուրջը հզորացնում է մեզ, մեր երկրները, ողջ տարածաշրջանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն, մեր երկրներին՝ խաղաղություն, մեր ժողովուրդներին՝ բարեկեցություն և առաջընթաց»:
Բագրատաշեն անցման կետի կամրջի վերակառուցման ծրագրին իրականացվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ: Հյուսիսային սահմանի արդիականացման ծրագրի վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2012թ. նոյեմբերի 23-ին: 2014 թ. դեկտեմբերի 24-ին Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների միջև կնքվել է միջկառավարական համաձայնագիր, որով ստեղծվել է միջկառավարական հանձնաժողով՝ ծրագիրը համատեղ իրականացնելու նպատակով: Շինարարությունը մեկնարկել է 2021 թվականին: Կատարվել են հիմքերի հորատման, հիմքերի և հենապատերի ամրանավորման և բետոնացման, թունելային անցումների բետոնացման աշխատանքները: Տեղադրվել են կամուրջների 50 նախալարված ամրաններով հեծանները, կատարվել են ամրանավորման և բետոնացման, մակերեսի ասֆալտապատման աշխատանքներ։ Իրականացվել են լուսավորության և ջրահեռացման համակարգերի մոնտաժման աշխատանքներ։ Տեղադրվել են արգելափակոցները, ասֆալտապատվել են մայթերը և մոտեցնող ճանապարհները, ավարտվել են ճանապարհային նշանների և գծանշման աշխատանքները։ Ծրագրի շրջանակներում անցակետում տեղադրվել է 6X10մ չափերով ՀՀ դրոշը՝ 30 մետր բարձրությամբ մետաղական սյան վրա։ Փաստացի կատարված է պայմանագրային աշխատանքների 100%-ը։

Никол Пашинян и Ираклий Гарибашвили приняли участие в официальной церемонии открытия армяно-грузинского Моста дружбы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сегодня на контрольно-пропускном пункте Баграташен-Садахло на межгосударственной границе между Арменией и Грузией приняли участие в официальной церемонии открытия армяно-грузинского Моста дружбы. В церемонии также приняли участие члены правительства обеих стран, в частности, с армянской стороны присутствовали: вице-премьер Амбарцум Матевосян, министр обороны Сурен Папикян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр финансов Тигран Хачатрян и др.
Многоуважаемый господин премьер-министр Гарибашвили,
Рад приветствовать всех вас на мероприятии по случаю ввода в эксплуатацию этого моста, знаменующего собой тесное и многопрофильное армяно-грузинское сотрудничество.
Несомненно, многовековые связи двух наших братских стран, основанные на общих ценностях и историческом наследии, нуждаются в такой важной актуальной и соответствующей современным требованиям инфраструктуре, которая создает прочную основу для нашего дальнейшего широкого сотрудничества.
Я более чем убежден, что сегодня имеются все необходимые предпосылки для развития и углубления отношений с братской Грузией в соответствии с приоритетами внешней политики Республики Армения.
В условиях текущих сложнейших вызовов в армяно-грузинских торгово-экономических отношениях зафиксирован значительный рост. Сегодня я был приятно удивлен, зафиксировав, что товарооборот по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 97%.
Конечно, в предыдущие годы, в постковидный год, база была не такой уж большой, но в любом случае это очень впечатляющий показатель, который, думаю, является результатом реализации совместных и последовательных работ. На фоне наших интенсивных отношений, когда мы оглядываемся и смотрим на цифры и видим такие положительные тенденции, это, безусловно, мотивирует нас попытаться сделать наши интенсивные отношения еще более интенсивными.
Армяно-грузинские торгово-экономические отношения имеют еще больший потенциал, и именно это я имею в виду: мы должны суметь использовать этот потенциал посредством нашей работы. Имеются серьезные возможности для углубления сотрудничества в промышленности, сельском хозяйстве, фармацевтике, ИКТ, транспортной, энергетической, туристической и других сферах. Очевидно, что ключевое значение для развития торгово-экономических отношений имеют каналы коммуникации, которые дают возможность интегрироваться в мировую экономику, устанавливать и обеспечивать жизненно важные связи на национальном, региональном и международном уровнях.
Приоритетность транспортной сферы в рамках нашего двустороннего сотрудничества и взаимодействие в рамках ряда международных транспортных структур позволяют нам предпринимать реальные шаги не только по международному транспортному коридору Персидский залив — Черное море, но и по другим инициативам, обеспечивающим узловую связь в транспортном секторе. Надеюсь, что привлечение уже проявивших интерес и других заинтересованных сторон будет способствовать региональному перспективному сотрудничеству за счет проведения более активных работ, согласования и реализации достигнутых договоренностей.
Должен с удовлетворением отметить, что регулярные пассажирские перевозки между Арменией и Грузией осуществляются как наземным, так и воздушным путем. Что касается грузоперевозок, то необходимо прилагать дополнительные усилия и проводить совместную непрерывную работу для обеспечения их более легкого перемещения. В этом контексте хочу также подчеркнуть важность железнодорожного транспортного сотрудничества и расширения мультимодальных, в частности, паромных перевозок.
Для Армении Грузия как транзитная страна имеет большое значение с точки зрения надежного и безопасного снабжения в плане энергоресурсов, связи и телекоммуникаций. Имеется большой опыт эффективного сотрудничества в сфере энергетики. Соответствующие ведомства и структуры должны проводить ежедневную и последовательную работу в направлении как отмеченных сфер, так и в плане обеспечения кибербезопасности.
Должен отметить, что необходимо развивать трансграничное сотрудничество между двумя странами, которое принесло ощутимую пользу в плане реализации профилактических мероприятий, особенно в период пандемии.
Для наших двух стран важно расширение сотрудничества в культурной и гуманитарной сферах. Мы должны продолжать прилагать усилия в сфере туризма путем предложения одновременных совместных туристических пакетов для посетителей Армении и Грузии.
Касаясь межрегионального и децентрализованного сотрудничества между Арменией и Грузией, должен отметить, что оно имеет достаточно большие возможности для развития. Необходимо рассматривать возможность привлечения международных структур в различные программы трансграничного сотрудничества.
Не менее важно развитие дальнейшего сотрудничества в сферах защиты окружающей среды, труда и занятости, образования и науки, спорта и молодежи. Необходимо активизировать организацию совместных мероприятий, осуществлять обмен опытом.
Конечно, для реализации всех вышеуказанных проектов необходимы межведомственные встречи, активные взаимные визиты и тесные межличностные контакты. И с точки зрения обеспечения этих условий важно беспрепятственно и в упрощенном порядке осуществлять контакты, чему отныне и будет способствовать эта структура, этот мост.
В заключение хотел бы поблагодарить все причастные стороны, финансовые, проектные и строительные организации за воплощение в жизнь этой символизирующей дружбу двух стран инфраструктуры и за эффективную работу. Уверен, что предпринятые усилия придадут соответствующий позитивный заряд взаимовыгодному сотрудничеству по всем возможным направлениям и нашим двусторонним братским связям.
Желаю всем нам дальнейших успехов и новых достижений на благо прогресса наших государств и благосостояния двух наших народов.
Благодарю и поздравляю”.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили в своей речи отметил:
Дорогие гости,
Мы прекрасно знаем, что дружба между нашими странами измеряется многими веками. Наши отношения являются не только примером братства и дружбы, но и предпосылкой благополучия, стабильности, безопасности и развития всего региона.
Мост дружбы, который мы построили вместе, олицетворяет успех нашего партнерства и нашей дружбы. Соответствующий современным нормам и стандартам 160-метровый четырехполосный мост, совместно построенный на территории двух государств, является редким проектом в регионе. Его эксплуатация удваивает транспортную пропускную способность на границе, повышает качество безопасности как граждан и гостей обеих стран, так и транзитных транспортных средств, а это в свою очередь будет способствовать дальнейшему укреплению торгово-экономических отношений.
Господин премьер-министр,
Должен отметить, что мост будет полезен не только гражданам и гостям Армении и Грузии, но и приобретает стратегическое значение как важная часть международной дороги восток-запад. Хочу отметить, что сегодня развитие дорожного коридора в нашей стране идет высокими темпами. Мы уже построили половину автодороги восток-запад, всего через два года будет завершено строительство всех ее основных участков.
В контексте таких масштабных проектов эксплуатация пропускных пунктов с отвечающим современным стандартам мостом становится еще более актуальной. И еще раз хочу отметить, что поддержка Европейского банка реконструкции и развития была очень важна для совместного и успешного сотрудничества двух дружественных стран, спасибо представителю банка. На этот проект было выделено более 7 млн евро. Также благодарю руководство банка, благодарю строительные и управляющие компании, профессиональные бригады, авторов проекта, инженеров, строителей, всех, кто участвовал в реализации этой важной программы.
Я хочу сказать, господин премьер-министр, что мы построили новый мост дружбы между нашими странами, и мы официально это отмечаем. Этот мост делает более сильными нас, наши страны, весь регион.
Еще раз спасибо, мира нашим странам, процветания и прогресса нашим народам”.
Проект реконструкции моста через КПП Баграташена реализуется при поддержке Европейского банка реконструкции и развития. Кредитное соглашение по проекту модернизации северной границы было подписано 23 ноября 2012 года. 24 декабря 2014 года между правительствами Армении и Грузии было подписано межправительственное соглашение, в соответствии с которым была создана межправительственная комиссия для совместной реализации проекта. Строительство началось в 2021 году.