ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության մանդատը որևէ մեկը չի չեղարկել․ ՀՀ ԱԳՆ. «Ազատություն»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն ունի միջազգային մանդատ՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորմանը, և այս մանդատը որևէ մեկը չի չեղարկել, Ազատության խնդրանքով, արձագանքելով ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի նշանակմանը Բաքվի կոշտ արձագանքին, ասել է Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը։
Օգոստոսի 24-ին Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հաղորդեց պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով օգնականի նախկին պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի՝ Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակման մասին։
Բաքուն կոշտ արձագանքեց՝ գրեթե չգործող Մինսկի խումբը «վերակենդանացնելու փորձերը» կարող են հանգեցնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից ԱՄՆ-ի հեռացման։ «Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է, Ղարաբաղն էլ Ադրբեջանի անքակտելի մասն է», ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևան։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն էլ, ի պատասխան Բաքվի, այսօր հայտարարել է՝ Ռիքերի նշանակմամբ ԱՄՆ-ը նպատակ ունի հասնել հայ-ադրբեջանական համապարփակ խաղաղությանը։
44-օրյա պատերազմից հետո մոտ երկու տարի եռանախագահության մակարդակով բանակցությունները, փաստացի, փակուղում են։ Մինչ Հայաստանը խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում կարգավորելու անհրաժեշտությունից, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը պնդում է՝ նման հարց այլևս գոյություն չունի, Մինսկի խմբին էլ թոշակի է ուղարկել:

Мандат сопредседательства Минской группы ОБСЕ никто не отменял – МИД Армении
Сопредседательство Минской группы ОБСЕ имеет международный мандат, для поддержки длительного и всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта, и этот мандат никто не отменял. Об этом заявил радиостанции Свобода пресс-секретарь МИД Армении Ваган Унанян, отвечая на жесткое заявление Баку относительно назначения нового американского сопредседателя МГ ОБСЕ.
Отметим, что 24 августа США заявили о назначении Филипа Рикера сопредседателем Минской группы ОБСЕ и старшим советником на переговорах по кавказским вопросам. Баку на это отреагировало достаточно жестко, заявив, что попытки ''реанимировать'' практически нефункционирующую Минскую группу могут привести к отдалению США от процесса нормализации азербайджано-армянских отношений. ''Карабахский конфликт урегулирован, и Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана'', - отметила начальник управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
В ответ представитель Госдепартамента США 26 августа заявил, что назначением Рикера Соединенные Штаты Америки хотят добиться достижения всеобъемлющего армяно-азербайджанского мира.
Напомним, что после 44-дневной войны переговоры на уровне сопредседателей МГ ОБСЕ фактически зашли в тупик. Пока Армения говорит о необходимости урегулирования карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, президент Азербайджана Алиев настаивает на том, что такого вопроса больше не существует, при этом отправив Минскую группу ''на пенсию''.