Արարատ Միրզոյանը ԿԽՄԿ նախագահի հետ քննարկել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
Սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է 9-ամսյա շրջափակման, ինչպես նաև սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ հարձակման հետևանքով առաջացած հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրման հրամայականը:
Այս համատեսքտում կարևորվել է միջազգային համապատասխան կառույցների հումանիտար հասանելիության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ և մասնավորապես ԿԽՄԿ անխոչընդոտ գործունեությունը, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով բեռների և անձանց անխափան տեղաշարժի ապահովման միջոցով:

Глава МИД Армении обсудил с президентом МККК ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе
22 сентября в рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич Эггер. Об этом сообщает NEWS.am, со ссылкой на МИД РА.
Собеседники обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость решения гуманитарных проблем, вызванных 9-месячной блокадой, а также очередным крупномасштабным нападением, развязанным Азербайджаном 19 сентября.
В этом контексте была подчеркнута важность обеспечения  гуманитарного доступа соответствующих международных структур в Нагорный Карабах и в частности беспрепятственной деятельности МККК, в том числе посредством обеспечения бесперебойного перемещения товаров и людей в обоих направлениях через Лачинский коридор.