Նախատեսում ենք դեպի Հայաստան արտահանման ծավալները հասցնել մինչև 1 մլրդ դոլարի. Իրանի դեսպան
Իրանից արտահանումը դեպի Հայաստան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 37 տոկոսով։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Զոհուրին, գրում է IRNA գործակալությունը։
Զանջան նահանգի առևտրային պատվիրակության հետ հանդիպմանը նա Հայաստանը համարել է անվտանգ և հուսալի հաղորդակցման կամուրջ ԵԱՏՄ և ԵՄ երկրների հետ առևտրային հարաբերություններ հաստատելու համար։
Նրա խոսքով, ԵԱՏՄ-ի ու Հայաստանի միջև գործող՝ 6-ից 7 հազար անուն ապրանքների համար սահմանված արտոնյալ սակագինը Իրանին հնարավորություն է տալիս ներկայություն ունենալ անդամ երկրների շուկաներում։
Զոհուրին նշել է, որ մի քանի կարևոր նախագծեր Իրանի և Հայաստանի միջպետական հանձնաժողովի օրակարգում են։ «Հայաստան Իրանի արտահանման ծավալն այժմ հասել է 560 միլիոն դոլարի, և մենք նախատեսում ենք այն հասցնել մինչև 1 միլիարդ դոլարի»,- հավելել է դեսպանը։

Экспорт из Ирана в Армению увеличился на 37%
Аббас Зухури в субботу на специализированной встрече с торгово-экономическим советом провинции Зянджан сказал, что на повестке дня совместной комиссии Ирана и Армении находится несколько важных проектов, и добавил: "Крайне важно быть готовыми и действовать быстро, чтобы расширить присутствие на рынках разных стран очень важен, а рынок Армении представляет хорошие перспективы для предпринимателей и экономических активистов провинции Зянджан". Об этом сообщает ParsToday.
Заметив, что для экспортеров и производителей в плане экспорта в Армению существуют различные препятствия, он добавил: "Политика 13-го правительства Ирана заключается в расширении сотрудничества, особенно с соседними странами. Посольство Ирана в Армении готово сотрудничать с экономическими активистами".
Подчеркнув, что рынок Армении является весьма конкурентным, Зухури заявил: "Экспорт Ирана в Армению заметно увеличился и достиг 560 миллионов долларов, но мы планируем увеличить его до 1 миллиарда долларов при содействии властей Армении".