G7-ի երկրների ֆինանսների նախարարները նախատեսում են ռուսական նավթի գների շեմային մակարդակ սահմանել
Յոթնյակի խմբի (G7) երկրների ֆինանսների նախարարները նախատեսում են մտցնել ռուսական նավթի և նավթամթերքների շեմային մակարդակ, որի համար ցանկանում են ստեղծել «լայն միջազգային կոալիցիա» և արգելել ռուսական նավթի ծովային փոխադրման համար որևէ ծառայությունների մատուցումը, եթե այն վաճառվի «լայն կոալիցիայի» կողմից համաձայնեցված գնից ավելի բարձր գնով: Այս մասին նշվում է ուրբաթ օրը Բեռլինում G7 երկրների ֆինանսների նախարարների հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք վերահաստատում ենք մեր համատեղ քաղաքական մտադրությունը՝ վերջնական տեսքի բերելու և կիրառելու համաշխարհային մասշտաբով հում նավթի և ռուսական ծագման նավթամթերքների ծովային ճանապարհով փոխադրումների ծառայությունների համապարփակ արգելքը։ Նման ծառայությունների մատուցումը թույլատրվելու է միայն այն դեպքում, եթե նավթը գնվի պետությունների լայն կոալիցիայի կողմից սահմանված գնային շեմով կամ դրանից ցածր գնով»,- ասվում է հայտարարությունում:
Դրանում ընդգծվում է, որ գնային շեմի նպատակն է «կրճատել Ռուսաստանի եկամուտը և նրա ֆինանսական կարողությունները», որն ուղղվում է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողությանը:

G7 заявила о намерении ввести потолок цен на российскую нефть
Министры финансов стран Группы семи (G7) заявили о намерении ввести потолок цен на российскую нефть, для чего они хотят создать "широкую международную коалицию" и запретить оказание любых услуг по морской перевозке российской нефти, если она будет продаваться по цене, выше согласованного "широкой коалицией" потолка. Об этом говорится в заявлении, принятом в пятницу в Берлине по итогам заседания министров финансов стран G7, передает ТАСС.
"Мы подтверждаем наше совместное политическое намерение финализировать и ввести в действие всеобъемлющий запрет услуг по морской транспортировке сырой нефти и нефтепродуктов российского происхождения в глобальном масштабе. Предоставление таких услуг будет разрешено, только если нефть будет приобретаться по цене на уровне или ниже потолка цен, определенного широкой коалицией государств, готовых подписаться под внедрением ценовых ограничений", - говорится в заявлении.
В нем подчеркивается, что цель введения потолка цен заключается в "сокращении доходов России и ее возможности финансировать" специальную военную операцию на Украине.