Հունական կղզիների ինքնիշխանությունը չի վիճարկվում. Պետդեպը պատասխանել է Թուրքիայի պնդումներին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Թուրքիային հայտարարել է, որ հունական կղզիների ինքնիշխանությունը չի վիճարկվում, գրում է Greekreporter-ը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սպառնալից հայտարարություններից հետո Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է. «Բոլոր երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգվեն և պաշտպանվեն: Այդ կղզիների նկատմամբ Հունաստանի ինքնիշխանությունը չի վիճարկվում։ Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ հռետորաբանությունից և գործողություններից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել լարվածությունը», փոխանցում է News.am:
«Այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանը կրկին ներխուժեց եվրոպական ինքնիշխան պետություն, հայտարարությունները, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջև, հատկապես ապարդյուն են»,- ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել  ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին միասին աշխատել՝ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման, ինչպես նաև տարաձայնությունները դիվանագիտական ​​ճանապարհով լուծելու համար»:

State Department Responds to Turkey's Claims: Greek Islands Sovereignty is not Disputed
The U.S. State Department has told Turkey that the sovereignty of the Greek islands is not in dispute, Greekreporter noted
After a flurry of threatening statements by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, a State Department official said, “The sovereignty and territorial integrity of all countries must be respected and protected. Greece’s sovereignty over these islands is not disputed. We call on all parties to refrain from rhetoric and actions that could further escalate tensions.”
The United States continues to urge our NATO allies to work together to maintain peace and security in the region and to resolve differences diplomatically, the statement said.