Ռուսաստանն ու Չինաստանը խնդիր են դրել երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել տարեկան 200 միլիարդ դոլարի. Պուտին
© Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency
Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա առաջին ութ ամսում աճել է 31,4 տոկոսով՝ հասնելով մինչև 117,2 միլիարդ դոլարի: Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է ՉԺՀ-ի մաքսային գլխավոր վարչությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գործակալության կայքում տեղադրված փաստաթղթից երևում է, որ Չինաստանի արտահանումը Ռուսաստան հունվար-օգոստոսին աճել է 8,5%-ով և կազմել 44,26 մլրդ դոլար։ Ռուսական ապրանքների և ծառայությունների ներմուծումը Չինաստան աճել է 50,7%-ով և կազմել 72,95 մլրդ դոլար։
Միայն օգոստոսին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է 19,21 մլրդ դոլար, Չինաստանի արտահանումը հասել է 7,99 մլրդ դոլարի, իսկ ներմուծումը կազմել է 11,21 մլրդ դոլար։
Ռուսաստանի և Չինաստանի իշխանությունները խնդիր են դրել երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել տարեկան 200 միլիարդ դոլարի։

Власти России и Китая поставили задачу довести объем двусторонней торговли до $200 млрд в год: Путин
© Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency
Товарооборот Китая и России за первые восемь месяцев текущего года вырос на 31,4%, до $117,2 млрд. Об этом сообщило в среду Главное таможенное управление КНР, передает ТАСС
Как следует из документа на сайте ведомства, экспорт Китая в РФ в январе - августе вырос на 8,5%, до $44,26 млрд. Импорт российских товаров и услуг в Китай увеличился на 50,7%, до $72,95 млрд.
Только в августе объем торговли двух стран составил $19,21 млрд. Экспорт Китая достиг $7,99 млрд, импорт составил $11,21 млрд.
Власти России и Китая поставили задачу довести объем двусторонней торговли до $200 млрд в год. В июне заместитель министра иностранных дел РФ Игорь Моргулов заявил, что годовой товарооборот России и Китая может достигнуть 200 млрд долларов раньше намеченного срока - уже к концу 2022 года.