Թեհրանը պատրաստ է ցանկացած օգնություն տրամադրել տարաձայնությունները լուծելու համար. Իրանի ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Նասեր Քանանին մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության և սահմանային հակամարտության սրման կապակցությամբ՝ երկրներին կոչ անելով զսպվածություն ցուցաբերել և լուծել վեճերը խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա։ Այս մասին ասվում է Իրանի ԱԳՆ թելեգրամյան ալիքում, փոխանցում է Tert.am:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանների որևէ փոփոխության անթույլատրելիությունը։
Ընդգծելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ուշադրությամբ հետևում է այս հարցի հետ կապված զարգացումներին, Քանանին հայտարարել է երկու երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտության մասին և Թեհրանի պատրաստակամությունը ցանկացած օգնություն տրամադրելու երկու հարևան երկրների միջև տարաձայնությունները լուծելու համար:

Иран готов помочь для деэскалации ситуации на границе Армении и Азербайджана - МИД Ирана
Иран выразил готовность оказать любую помощь для разрешения конфликта между Арменией и Азербайджаном. Об этом говорится в заявлении представителя МИД Ирана Насера Канаани, опубликованном в Telegram-канале внешнеполитического ведомства, передает Sputnik Армения.
"Выразил готовность нашей страны к любой помощи по разрешению разногласий между двумя соседними странами", – отметил Канаани.
Напомним, в полночь 13 сентября подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций НА разных направлениях – Сотк, Варденис, Горис, Капан, Артаниш и Ишханасар. Удары наносятся и по объектам гражданской инфраструктуры. С армянской стороны есть погибшие и раненые. Правительство Армении уже обратилось к России, в ОДКБ и Совбез ООН в связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории РА.