Ադրբեջանի այսօրինակ գործողությունները հնարավոր են դարձել նաև միջազգային հանրության լռության հետևանքով. Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ տեղեկացնելով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ինտենսիվ հարձակումների վերաբերյալ: «Նրանք գնդակոծում են հայկական դիրքերը Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Ջերմուկի և հարակից բնակավայրերի ուղղությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերի և ականանետերի կիրառմամբ»,-մասնավորապես նշված է նամակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական ուժերը նաև միտումնավոր թիրախավորում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և գնդակոծում: «Հայկական կողմն ունի զոհեր, այդ թվում խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, ռազմական տեխնիկայի զգալի կորուստներ ենք կրել: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը»,- ընդգծված է նամակներում:
ԱԺ նախագահը միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը համառորեն տեղեկատվական բազա է ստեղծել այդ ռազմական սադրանքի համար՝ ամեն օր կեղծ տեղեկատվություն տարածելով «հայկական կողմի ենթադրյալ գնդակոծության» մասին: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ այդ պահվածքն ադրբեջանական հայտնի ոճ է, որն ապացուցվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո:
«Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ) և Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խնդրելով հղում կատարել Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին երկկողմ պայմանագրին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այսօրինակ աղաղակող և ապօրինի գործողությունները հնարավոր են դարձել  միջազգային հանրության լռության հետևանքով նաև: Նպատակաուղղված արձագանքի և համարժեք գործողությունների բացակայությունն այսօր հանգեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների ավելի սանձարձակ ագրեսիային»,-ամփոփել է Ալեն Սիմոնյանը՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել այդ կենսական հարցը լուծելու համար և նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիայի դադարեցմանը, որը խաթարում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին և գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին, ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային:

Подобные вопиющие и незаконные действия Азербайджана стали возможны также из-за молчания международного сообщества: Ален Симонян официально обратился к международным партнерам
Председатель НС официально обратился к международным партнерам, проинформировав их об интенсивных нападениях вооруженных сил Азербайджана по всей линии армяно-азербайджанской границы 13 сентября. ''Они обстреливают армянские позиции в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша, Ишханасара, Джермука и прилегающих населенных пунктов с применением беспилотников и минометов'', - в частности отмечено в письмах.
Спикер парламента сообщил, что азербайджанские силы также преднамеренно нацеливаются на гражданские инфраструктуры и обстреливают их. ''С армянской стороны есть жертвы, в том числе погибли мирные жители, понесены ощутимые потери военной техники. Азербайджанские вооруженные силы не прекращают попыток наступления'', - подчеркнуто в письмах.
Председатель НС обратил внимание международных партнеров на то, что в последние дни военно-политическое руководство Азербайджана настойчиво создавало информационную базу для этой военной провокации, ежедневно распространяя ложную информацию о ''предполагаемых обстрелах армянской стороны''. А.Симонян напомнил, что такое поведение является известным азербайджанским почерком, доказавшим свою эффективность после 44-дневной войны 2020 г. ''В связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории Республики Армения правительство Армении обратилось в Совет Безопасности ООН, Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и к Российской Федерации, ссылаясь на двусторонний Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи. Очевидно, что подобные вопиющие и незаконные действия Азербайджана стали возможны также из-за молчания международного сообщества. Отсутствие целенаправленной реакции и адекватных действий сегодня привело к более разнузданной агрессии властей Азербайджана'', - заключил А.Симонян, призвав принять меры для решения этого жизненно важного вопроса и содействовать прекращению агрессии Азербайджана, подрывающей стабильность и безопасность всего региона.
Глава парламента Армении официально обратился к Председателю Межпарламентского Союза Дуарте Пачеко и Генеральному секретарю Мартину Чунгонгу, Председателю Совета ПА ОДКБ В.Володину, Председателю Совета МПА СНГ В.Матвиенко и Председателю Европарламента Роберте Мецоле .