Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է քաղաքացիական մեկ անձ, վիրավորվել՝ վեցը. ՀՀ ՄԻՊ
Կարևոր եմ համարում հնչեցնել, որ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներից զատ ադրբեջանական ագրեսիայի շրջանակում թիրախավորվել է հենց քաղաքացիական բնակչությունը։ Մենք արձանագրել ենք մեկ քաղաքացիական անձի մահ, որը վրա է հասել բեկորային վնասվածքից։ Անձը որևէ զինված ծառայության մեջ չի եղել կամ որևէ այլ կերպ ներգրավված չի եղել։ Դրա վերաբերյալ կան ապացույցներ: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը հայտնեց, որ Պաշտպանի հաստատության կողմից արձանագրվել է առնվազն վիրավորում ստացած 6 քաղաքացիական անձի վերաբերյալ տվյալ.
«Մենք նույնականացրել ենք այդ անձանց։ Ապացույցները կան։ Այդ ամենը ներկայացվել է Արտաքին գործերի նախարարությանը»։
Պաշտպանն ասաց, որ թիրախավորվել են շտապօգնության տրանսպորտային միջոցներն ու անձնակազմը, լրագրողներ, ինչի վերաբերյալ կան ապացույցներ. «Դրանք միջազգային հումանիտար իրավունքի ու սովորութային իրավունքի կոպտագույն խախտումներ են»։
Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ Պաշտպանի հաստատությունը շարունակում է հավաքագրել, նույնականացնել պատերազմական հանցագործության վերաբերյալ տեղեկատվությունը, ամփոփվում են, որի վերաբերյալ կհրապարակվի զեկույց, տվյալները կկիսվեն առնվազն իրավապահների ու ԱԳՆ-ի հետ։

В результате агрессии Баку погибло одно гражданское лицо, еще шестеро ранены: Омбудсмен Армении
Помимо гражданской инфраструктуры, целью агрессии Азербайджана стало гражданское население. Как передает NEWS.am об этом заявила на заседании правительства Армении 16 сентября омбудсмен республики Кристине Григорян.
''Мы зафиксировали гибель одного гражданского лица, от осколочного ранения. Нашей структурой зафиксированы данные относительно 6 гражданских лиц, получивших ранения. Под прицелом были и журналисты. Мы продолжаем идентифицировать информацию о военных преступлениях. Данные подытожены, нами будет опубликуем доклад'', - заявила Григорян.
В свою очередь, глава СК Армении  Аргишти Кярамян сообщил, что по факту акта агрессии со стороны военно-политического руководства Азербайджана уже возбуждены уголовные дела. ''В настоящее время осуществляются также широкомасштабные следственные действия по части международных гуманитарных грубых нарушений, СК выступит с дополнительным заявлением'', - сказал он.