Հարկ է գոհունակության խոսքեր ասել այն երկրներին, որոնք դադարել են հավասարության նշան դնել ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև. ԱԳ նախարար
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթը Կառավարության հերթական նիստին.
Մեծարգո՛ պարոն վարչապետ,
Երեկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում տեղի է ունեցել հատուկ քննարկում՝ նվիրված մեզ հուզող հարցերին՝ մեր նախաձեռնությամբ: Սա արդեն երկրորդ քննարկումն էր, թեև հանրությունը մեծապես տեղեկացված չէ այդ մասին: Երկու օր առաջ տեղի է ունեցել ևս մեկ քննարկում փակ ռեժիմով և երկրորդը` մեր պնդմամբ, արդեն բաց ռեժիմով, որպեսզի ողջ աշխարհը կարողանա հետևել տարբեր երկրների` ՄԱԿ ԱԽ մշտական և ոչ մշտական անդամ երկրների դիրքորոշումներին:
Քննարկման արդյունքներով փաստաթուղթ առայժմ չի ընդունվել, բայց ուզում եմ հատուկ ընգծել, որ սա որևէ կերպ չպետք է նսեմացնի տեղի ունեցած քննարկման կարևորությունը, որովհետև, նույնիսկ առանց փաստաթղթի, ըստ էության, միջազգային հանրությունը շատ հստակ դիրքավորվել է հարցերի շուրջ:
Երկրների ճնշող մեծամասնությունը ընգծել է ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, Հայաստանի սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը, մինչև ներխուժումը տեղակայված դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը: Բազմիցս օգտագործվել է ագրեսիա եզրույթը. շատ հստակ ընկալում կա, որ սա ագրեսիա է, ներխուժում է Հայաստանի տարածք, որ թիրախավորվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, որ ներխուժողը պետք է վերադառնա ելման դիրքեր, և այլն:
Ավելին, բազմաթիվ երկրներ քննարկումներում խոսել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին, և, ըստ էության, չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարության թեզը, որը նրանք փորձում են շրջանառել մեկ տարի և ավել, թե այլևս Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր չկա և Լեռնային Ղարաբաղ չկա, երեկ իր համարժեք հակառակ արձագանքը ստացավ միջազգային հանրության կողմից:
Բազմաթիվ այլ կարևոր հանգամանքներ են շեշտվել, և կրկնում եմ՝ սա միջազգային հանրության դիրքավորումն է այս հարցերի շուրջ, և մենք պետք է շարունակենք աշխատանքներն այս ուղղությամբ: Անշուշտ, հարկ է գոհունակության և գնահատանքի խոսքեր ասել այն երկրներին, որոնք համարձակորեն դադարել են այլևս հավասարության նշան դնել ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև, բայց նաև պետք է խոստովանել, որ առանձին երկրների, կամ երկրի դեպքում ունեինք մի փոքր ավելի ակնկալինքներ, և թերևս գաղտնիք չէ, որ որոշ դեպքերում այդ ակնկալիքները ոչ այդքան արդարացան:

Следует выразить слова признательности тем странам, которые перестали приравнивать агрессора и мишенью агрессии: МИД
Выступление министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна на очередном заседании Правительства:
Вчера по нашей инициативе в Совете Безопасности ООН состоялось специальное обсуждение, посвященное волнующим нас вопросам. Это было уже второе обсуждение, хотя общественность об этом недостаточно проинформирована. Два дня назад состоялось еще одно обсуждение в закрытом режиме и второе, по нашему требованию, уже в открытом режиме, для того, чтобы весь мир мог следить за позициями разных стран — постоянных и непостоянных членов СБ ООН.
Документ по итогам обсуждений пока не принят, но хочу особо подчеркнуть, что это никоим образом не должно приуменьшать важность состоявшегося обсуждения, поскольку даже без документа, по сути, международное сообщество сформировало очень четкую позицию вокруг вопросов.
Подавляющее большинство стран подчеркнули недопустимость применения силы, неприкосновенность суверенной территории Армении, необходимость возвращения на свои позиции еще до вторжения. Термин "агрессия" использовался неоднократно: есть четкое понимание, что это агрессия, вторжение на территорию Армении, что гражданская инфраструктура подверглась обстрелу, что агрессор должен вернуться на исходные позиции и так далее.
Более того, многие страны в ходе обсуждений говорили также о нагорно-карабахском конфликте, нагорно-карабахском вопросе, и, по сути, не буду преувеличивать, если скажу, что тезис руководства Азербайджана, который они на протяжении более чем года пытаются распространить, о том, что нагорно-карабахского конфликта больше нет и Нагорного Карабаха не существует, вчера получил свою надлежащую противоположную реакцию со стороны международного сообщества.
Было подчеркнуто множество других важных обстоятельств, и я повторяю, что это позиция международного сообщества по данным вопросам, и мы должны продолжить работу в этом направлении. Конечно, следует выразить слова удовлетворения и признательности тем странам, которые смело перестали приравнивать агрессора и мишенью агрессии, но также следует признать, что в случае отдельных стран или страны у нас было немного больше ожиданий, и, пожалуй, не секрет, что в некоторых случаях эти ожидания не оправдались.