Նյու Յորքում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի վարչապետների հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթթելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր:
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիայի ու դրա հետևանքների վերաբերյալ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Լյուքսեմբուրգի վարչապետը նշել է, որ ուշադրությամբ հետևում են հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող գործողություններին և կարևորել տարածաշրջանային խնդիրների` բանակցային եղանակով կարգավորումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

В Нью-Йорке состоялась встреча премьер-министров Армении и Люксембурга
На полях 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Великого Герцогства Люксембург Ксавье Беттелем.
Собеседники обсудили представляющие взаимный интерес различные вопросы.
Премьер-министр представил подробности широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении и ее последствиях. Глава правительства подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества по осуждению действий Азербайджана, а также относительно немедленного вывода азербайджанских подразделений с суверенной территории Республики Армения.
Премьер-министр Люксембурга отметил, что они внимательно следят за действиями на армяно-азербайджанской границе, и подчеркнул важность урегулирования региональных проблем путем переговоров.