Ստեփանակերտում կայացել է Խաչերթ՝ ի հիշատակ 44-օրյա պատերազմի նահատակների
Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակից հազարավոր քաղաքացիների մասնակցությամբ սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Խաչերթ՝ ի հիշատակ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակվածների:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Խաչերթի մեկնարկից առաջ եկեղեցու բակում հավաքվածներին դիմեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը: «Երկու տարի անց մենք կրկին հավաքվել ենք՝ միասնաբար ոգեկոչելու 44-օրյա պատերազմում նահատակված մեր սրբազան եղբայրների ու քույրերի հիշատակը: Այսօր նաև ուխտի և ուխտի նորոգման օր է: Սուրբ գիրքն ասում է, որ Աստված ապաշխարհանքից հետո է միայն ներում: Այսօր չպետք է շտապենք մեր քայլերի մեջ, պետք է լինենք հավասարակշռված ու փորձենք ազգային մեր ներուժը ՝ խաչի օգնությամբ, հավատքով խարսխված, ի ցույց դնել աստվածատուր ազգային շնորհը մեր երկիրը կրկին վերազարթնեցնելու և պայծառացնելու համար: Այսօր դեպի մեր հոգին նայելու պահ է և վերածննդի օր պիտի լինի յուրաքանչյուրիս համար»,- ասաց Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
Այնուհետև եկեղեցու կոչնակների ներքո ներկաները, ինչպես նաև ամբողջ Արցախում, լռության րոպեով հարգել են հանուն հայրենիքի նահատակվածների հիշատակը և միասնական աղոթել, որին հաջորդել է Խաչերթը՝ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր:

A Cross Procession Held in Stepanakert
On September 27, with the participation of thousands of citizens, in memory of the martyred heroes of the Third Artsakh War, a cross procession was held in the Artsakh capital from the yard of St. Hakob Church.
As "Artsakhpress" informs, before the start of the cross-procession, Deputy leader of Artsakh Diocese of Armenian Apostolic Church, Archimandrite Sahak Shakaryan addressed those gathered.
"After two years, we have gathered again to jointly commemorate the memory of our holy brothers and sisters who were martyred in the 44-day war. The Holy Book says that God forgives only after repentance. Today, we should be balanced and try our national potential, that is, with the help of the cross, to show our God-given national grace, anchored on faith in order to reawaken and brighten our country. Today is a moment to look into our soul and let it be a day of rebirth for each of us," said Father Sahak Shakaryan, in particular.
The attendees observed a minute of silence in memory of the martyrs of the Artsakh wars and prayed together, then marched to the Stepanakert Memorial Complex.