Ստեփանակերտում կայացել է Խաչերթ՝ ի հիշատակ 44-օրյա պատերազմի նահատակների
Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակից հազարավոր քաղաքացիների մասնակցությամբ սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Խաչերթ՝ ի հիշատակ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակվածների:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Խաչերթի մեկնարկից առաջ եկեղեցու բակում հավաքվածներին դիմեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը: «Երկու տարի անց մենք կրկին հավաքվել ենք՝ միասնաբար ոգեկոչելու 44-օրյա պատերազմում նահատակված մեր սրբազան եղբայրների ու քույրերի հիշատակը: Այսօր նաև ուխտի և ուխտի նորոգման օր է: Սուրբ գիրքն ասում է, որ Աստված ապաշխարհանքից հետո է միայն ներում: Այսօր չպետք է շտապենք մեր քայլերի մեջ, պետք է լինենք հավասարակշռված ու փորձենք ազգային մեր ներուժը ՝ խաչի օգնությամբ, հավատքով խարսխված, ի ցույց դնել աստվածատուր ազգային շնորհը մեր երկիրը կրկին վերազարթնեցնելու և պայծառացնելու համար: Այսօր դեպի մեր հոգին նայելու պահ է և վերածննդի օր պիտի լինի յուրաքանչյուրիս համար»,- ասաց Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
Այնուհետև եկեղեցու կոչնակների ներքո ներկաները, ինչպես նաև ամբողջ Արցախում, լռության րոպեով հարգել են հանուն հայրենիքի նահատակվածների հիշատակը և միասնական աղոթել, որին հաջորդել է Խաչերթը՝ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր:

В Степанакерте прошел крестный ход в память о жертвах 44-дневной войны
27 сентября при участии тысяч граждан в Степанакерте прошел крестный ход в память о погибших в 44-дневной Арцахской войне. Он начался со двора церкви Сурб Акоп.
Как передает корреспондент "Арменпресс" к участникам крестного хода, собравшимся во дворе церкви, обратился заместитель предводителя Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви отец Саак Шакарян. "Спустя два года мы вновь собрались, чтобы вместе почтить память наших святых братьев и сестер, погибших в 44-дневной войне. Сегодня день, чтобы заглянуть в свои души, и пусть для каждого из нас этот день станет днем возрождения", - сказал отец Саак Шакарян.
Присутствующие, как и весь народ Арцаха, почтили минутой молчания память героев, погибших за Родину, и помолились за их души, после чего последовал крестный ход к Мемориальному комплексу Степанакерта.