ԵԽԽՎ-ի նախագահը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել կրկնապատկել հակամարտության լուծման ջանքերը
ԵԽԽՎ-ի նախագահ Թինի Քոկսը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել կրկնապատկել հակամարտության խաղաղ և կայուն լուծման ջանքերը։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին նա ասել է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում։
«Եվրոպայի խորհուրդն աջակցում է Ուկրաինայի ժողովրդի խիզախ պայքարին հանուն իրենց երկրի և մեր անդամ պետության ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության և վերականգնման»,- ասել է Թինի Քոկսը՝ ավելացնելով, որ կարևոր շատ այլ հարցեր Եվրոպայում նույնպես սևեռուն ուշադրություն են պահանջում։
«Դրանցից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների վերջին էսկալացիան է, որը հանգեցրեց նոր զոհերի երկու կողմում էլ։ Ես կոչ եմ անում երկու երկրներին կրկնապատկել հակամարտության խաղաղ և կայուն լուծմանն ուղղված իրենց ուժերը, հակամարտություն, որը բացասաբար է ազդում միլիոնավոր մարդկանց կյանքի վրա Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»։
ԵԽԽՎ-ի նախագահը հայ և ադրբեջանցի խորհրդարանականներին կոչ է արել օգտագործել ԵԽԽՎ-ի նստաշրջանը՝ որպես ամենաբարդ հարցերի քննարկման հնարավորություն, որպեսզի երկխոսություն ստեղծվի և տարաձայնությունները հաղթահարելու փորձ արվի։

Председатель ПАСЕ призвал Армению и Азербайджан удвоить силы в поиске решения конфликта
Председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Тини Кок, обратившись в ходе осенней сессии ПАСЕ к последним военным действиям Азербайджана против Армении, призвал стороны удвоить свои усилия в поиске мирного и устойчивого решения конфликта, передает Aysor.
''Европа столкнулась с очень серьезными вызовами, одна из которых недавняя эскалация военных действий между Арменией и Азербайджаном, приведшая к новым жертвам с обеих сторон.
Я призываю обе страны удвоить свои усилия в поиске мирного и устойчивого решения конфликта, который негативно влияет на жизнь миллионов людей в регионе Южного Кавказа. Призываю армянских и азербайджанских парламентариев использовать эту сессию для обсуждения самых сложных вопросов и начать содержательный диалог, чтобы попытаться преодолеть разногласия. Если не сейчас, то когда?'' - заявил председатель ПАСЕ.
Напомним, в ночь с 12 на 13 сентября ВС Азербайджана предприняли широкомасштабную агрессию против суверенной территории Армении, применив крупнокалиберное оружие, артиллерию, ракетные системы, беспилотники.
В результате агрессии количество погибших и пропавших без вести достигает 207, в том числе, погибли трое гражданских лиц, местонахождение двух гражданских лиц до сих пор неизвестно, ранены 293 военнослужащих, 7 гражданских лиц, 20 военнослужащих взяты в плен.