ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ընդունել է Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի Կապի գրասենյակի ղեկավարին
Հոկտեմբերի 11-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի Կապի գրասենյակի ղեկավար Ալեքսանդր Վիննիկովին:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումների շարունակական ներգրավվածությանը միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Հայկական կողմը կարևորել է ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքն անհապաղ լքելու, հայ ռազմագերիների հայրենադարձման և հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում կարևորվել է ՆԱՏՕ-ի շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեությանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ գործընթացի առաջմղման հարցում։

Замглавы МИД Армении и глава Офиса связи НАТО в Грузии обсудили вопросы сотрудничества
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 11 октября принял главу Офиса связи НАТО в Грузии Александра Винникова.
Как сообщили "Арменпресс" в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны обсудили вопросы повестки дня сотрудничества Армения-НАТО. Было затронуто постоянное участие армянских миротворческих подразделений в международных миротворческих миссиях, в том числе под эгидой НАТО.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности. Армянская сторона подчеркнула необходимость немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, репатриации армянских военнопленных, безоговорочного соблюдения режима прекращения огня. В этом контексте была отмечена важность поддержки со стороны НАТО деятельности сопредседательства Минской группы ОБСЕ по мирному процессу нагорно-карабахского конфликта.