Ջամիլա Աֆղանին՝ 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա յոթերորդ մրցանակը շնորհվել է մանկավարժ, իրավապաշտպան, «Նուռ» կրթության և կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիր Ջամիլա Աֆղանիին, որն իր կյանքի 25 տարին նվիրել է Աֆղանստանի կանանց կրթության հնարավորություն տալու գործին։
Դափնեկրի մեծարանքի միջոցառումները, որոնք կրում էին բարեգործական բնույթ, անցկացվեցին Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում հոկտեմբերի 14-16-ը։ Մինչև 2021 թ. օգոստոսը «Նուռ» կրթության և կարողությունների զարգացման կազմակերպությունն ուներ ավելի քան 100.000 կին շահառու, որոնք ընդգրկված էին գրագիտության ծրագրերում: Եվ սա՝ շնորհիվ բազմաթիվ համայնքներում ստեղծված փոքր կենտրոնների, որոնք ղեկավարում էին հենց կանայք: Կազմակերպությունը նաև իրավաբանական օգնություն և սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն է տրամադրում ավելի քան 10.000 կնոջ, որոնք բռնության են ենթարկվել ընտանիքի անդամի կամ զուգընկերոջ կողմից: Ստիպված լինելով փախչել Աֆղանստանից՝ Ջամիլան շարունակում է օգնել մյուսներին՝ անկախ հեռավորությունից:
Երբ թալիբները զավթեցին իշխանությունը երկրում, Ջամիլա Աֆղանին ստիպված էր լքել հայրենիքը, բայց նա երբեք չի հրաժարվել իր հայրենակիցներից: Այսօր էլ նրա կազմակերպությունը շարունակում է աջակցել Աֆղանստանի կանանց և խոցելի ընտանիքներին՝ լույս սփռելով կրթության անհասանելիության, ընտանեկան բռնության և այլ ժամանակակից խնդիրների վրա, որոնց այսօր բախվում են կանայք: Միաժամանակ այն ֆինանսական օգնություն է տրամադրում իրավապաշտպաններին, լրագրողներին և փաստաբաններին:
««Ավրորայի» առաքելությունն է ճանաչման և մեծարանքի արժանացնել Ջամիլա Աֆղանիի նման մարդասերների աշխատանքը և այն ներկայացնել աշխարհին: Մերօրյա այս հերոսները ոգեշնչում ու առաջնորդում են մեզ և ցույց տալիս, թե ինչպես դիմակայել ճնշող թվացող մարտահրավերներին: Նրանք մեզ հիշեցնում են համընդհանուր մարդկայնության մասին և քաջալերում՝ նույն նվիրվածությամբ ծառայելու աղքատներին և լուսանցքում հայտնված մարդկանց։ Նրանք նաև հիշեցնում են մեզ բոլորիս հավասար հնարավորություն տալու՝ մեր պարտավորության մասին»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին:
Ամեն տարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է «Ավրորա» մրցանակը՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: Դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգև և հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին: Որպես 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջամիլա Աֆղանին կաջակցի Խաղաղության և ազատության կանանց միջազգային լիգային և «Նուռ» կրթության և կարողությունների զարգացման կազմակերպությանը: Խաղաղության և ազատության կանանց միջազգային լիգան իր անդամների կողմից ղեկավարվող միջազգային կազմակերպություն է, որը ձգտում է խթանելու համաշխարհային խաղաղություն՝ հանդես գալով հանուն զինաթափման, բռնության վերացման, կանանց իրավունքների և գենդերային հավասարության: Իսկ «Նուռ» կրթության և կարողությունների զարգացման հասարակական կազմակերպությունը մարդասիրական աջակցություն է տրամադրում Աֆղանստանի կանանց, երիտասարդներին և երեխաներին, նրանց ընձեռում զարգացման հնարավորություն:
«Իմ մասնագիտական փորձից գիտեմ, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պայքար է։ Մենք անցնում ենք այս փուլերով, և սա դրանցից մեկն է, երբ այդքան էլ պարզ չէ, թե ինչպիսին պետք է լինեն մի շարք հարցերի շուրջ մեր հետագա քայլերը, հատկապես՝ երբ ժամանակը պարզապես չի հերիքում: Ջամիլա Աֆղանիի նման մարդիկ հույսի լույս են վառում ապագայի համար և մեզ բոլորիս ելք ցույց տալիս խավարից»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Իռլանդիայի նախկին նախագահ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը:
Ստեղծումից ի վեր «Ավրորա» մրցանակը բարեփոխել է հակամարտությունների, հալածանքների և մարդու իրավունքների այլ խախտումների հետևանքով տուժած ավելի քան 1.000.000 մարդու կյանք՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով երեխաներին, տեղահանվածներին, կանանց և աղջիկներին: Բարեգործական նախաձեռնությունը, որի նպատակը շոշափելի արդյունքի հասնելն է, իրականություն է դառնում աջակիցների շնորհիվ, որոնց նվիրատվությունը հնարավորություն է տալիս մրցանակին՝ շարունակելու զորացնել մերօրյա հերոսներին:

Джамиля Афгани удостоена премии "Аврора" – 2022
Седьмая ежегодная премия "Аврора" была присуждена Джамиле Афгани, просветителю, правозащитнику и основателю Организации по наращиванию потенциала и развитию системы образования "Нур" (Noor Educational and Capacity Development Organization, или NECDO). Джамиля посвятила более 25 лет своей жизни тому, чтобы дать женщинам Афганистана доступ к образованию. Ее деятельность была отмечена во время серии благотворительных мероприятий высокого уровня, которые Гуманитарная инициатива "Аврора" провела 14–16 октября в Венеции, Италия.
До августа 2021 года NECDO успела охватить программами ликвидации безграмотности более чем 100 000 женщин благодаря созданию во многих общинах небольших центров под руководством местных жительниц. Организация также оказала юридическую помощь и психосоциальную поддержку более чем 10 000 женщин, ставших жертвами жестокого обращения со стороны члена семьи или партнера. Вынужденная бежать из Афганистана, Джамиля продолжает помогать другим на расстоянии.
После того, как талибы захватили власть в ее стране, Джамиле Афгани пришлось покинуть родину, но она не отказалась от помощи своему народу. NEDCO по-прежнему поддерживает женщин Афганистана и уязвимые семьи, проливая свет на отсутствие доступа к образованию, домашнее насилие и другие современные проблемы, с которыми сталкиваются женщины. Одновременно организация оказывает финансовую помощь правозащитникам, журналистам и активистам.
"Наша миссия, миссия "Авроры", заключается в том, чтобы признавать, отмечать и продвигать работу таких гуманитарных деятелей как Джамиля Афгани по всему миру. Современные герои вдохновляют и направляют нас. Они показывают нам, как можно упорно противостоять, казалось бы, непреодолимым трудностям. Они напоминают нам о нашей общей человечности и призывают нас демонстрировать такую же приверженность делу служения бедным и маргинализированным сообществам. Они также напоминают нам о нашей обязанности уравнивать шансы для всех", – сказал лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии "Аврора" и содиректор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона.
Гуманитарная инициатива "Аврора" учредила ежегодную премию "Аврора" от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям. Лауреат премии "Аврора" получает награду в размере 1 млн долларов и уникальную возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, помогающие людям. Как лауреат премии "Аврора" – 2022 года, Джамиля Афгани решила поддержать Международную женскую лигу за мир и свободу (WILPF) и Организацию по наращиванию потенциала и развитию системы образования "Нур" (NECDO). WILPF –это международная женская ассоциация, которая стремится содействовать миру во всем мире, выступая за разоружение, искоренение насилия, права женщин и гендерное равенство, а NECDO – неправительственная организация, оказывающая гуманитарную и социальную помощь в развитии женщинам, молодежи и детям в Афганистане.
"Из своего профессионального опыта я знаю, что вопрос прав человека – это всегда борьба. Бывают такие периоды – и сейчас один из них – когда не очень понятно, как двигаться дальше, когда нам кажется, что времени почти не осталось. Такие люди, как Джамиля Афгани, освещают будущее светом надежды и показывают всем нам выход из тьмы", – отметила член Отборочной комиссии премии "Аврора" Мэри Робинсон, бывший президент Ирландии и бывший Верховный комиссар ООН по правам человека.
С момента своего основания премия "Аврора" изменила жизнь более 1 000 000 человек, пострадавших от войн, конфликтов, преследований и других гуманитарных проблем, уделяя особое внимание помощи детям, беженцам, женщинам и девочкам. Подобная эффективная филантропия, нацеленная на ощутимые результаты, стала возможной благодаря соратникам премии, чей вклад позволяет ей продолжать расширять возможности современных героев.