ՀՀ-ն պատրաստ է կառուցողական երկխոսության ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկա ձևավորելու պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթների կարգավորման շուրջ
Էներգետիկ ոլորտում ԵԱՏՄ ընդհանուր արդյունաբերական շուկաների ձևավորումը դառնում է ոչ միայն ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի դրույթների կատարման խնդիր, այլ անհրաժեշտ պայման՝ ռեսուրսային հարթակի տնտեսական ինտեգրման ներուժն իրացնելու համար: Aysor-ի փոխանցմամբ, այս մասին Երևանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք պատրաստ ենք կառուցողական երկխոսության՝ հիմնված փոխըմբռնման վրա և, հաշվի առնելով միության անդամ բոլոր երկրների շահերը, կարգավորելու գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթներ, որոնց իրականացումը թույլ կտա անդամ պետություններին ամբողջությամբ օգտվել գազի ընդհանուր շուկայի առավելություններից։ Հակառակ դեպքում, ԵԱՏՄ անդամ երկրները չեն կարողանա օգտագործել գազի ընդհանուր շուկայի ներուժը մինչև երկկողմ համաձայնագրերի ավարտը։ Սա շատ զգայուն թեմա է, և մենք բոլորս գնային հորիզոնում ըմբռնման կարիք ունենք, գոնե միջնաժամկետ հեռանկարում», - ասաց Փաշինյանը։

Армения готова к диалогу по урегулированию некоторых положений проекта договора о формировании общего рынка газа в ЕАЭС
Что касается формирования общих отраслевых рынков ЕАЭС в энергетической сфере, то это становится не просто задачей по выполнению положений договора о ЕАЭС, а необходимым условием для реализации потенциала экономической интеграции ресурсной платформы для полноценного развития промышленного сектора.  Как передает Aysor, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване
''Мы готовы к конструктивному диалогу на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов Союза по урегулированию отдельных положений проекта международного договора о формировании общего рынка газа, имплементация которого позволит государствам-членам пользоваться преимуществами общего рынка газа в полном объеме. В противном случае страны-члены ЕАЭС до окончания действия двусторонних договоров не смогут использовать потенциал общего рынка газа. Это очень чувствительная тема и нам всем нужно понимание в вопросе ценового горизонта, как минимум, на среднесрочную перспективу'', - заявил Пашинян․