ՀՀ-ն չի փչացնում իր հարաբերությունները որևէ երկրի հետ, կան պարտավորություններ, պետք է կատարվեն. ԱԺ նախագահ
Հայաստանը չի փչացնում իր հարաբերությունները որևէ երկրի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Հայաստանի իշխանությունները փչացնում են հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
«Հայաստանը ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, որ իր երկրի սահմանների հետ կապված պարտավորությունները կատարվեն: Եվ դրա համար Հայաստանը անելու է ամեն ինչ: Այստեղ էմոցիա չկա, սիրել-չսիրելու հարց չկա: Կան պարտավորություններ, և այդ պարտավորությունների կատարմանը հետամուտ ենք լինելու և փորձելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով մեր տղաների կյանքը, մեր սահմանները պաշտպանել»,- ասաց Սիմոնյանը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է քաղաքական կուրսի փոփոխություն, դրա մասին են վկայում ռուսական լրատվամիջոցները, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Կներեք, կարող է ռուսական կողմն է ուզում քաղաքական կուրսի փոփոխություն անել, որովհետև Հայաստանը ոչինչ չի արել այդ ուղղությամբ: Հեղափոխությունից հետո ասում էին ռուսական  ռազմաբազայի դուրսբերման, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու  և այլնի մասին: Միանշանակ հայտարարություն է արվել դրա հետ կապված: Նման կարիք, նման բան չկա: Փաստ է, չէ՞, տեսնում ենք, որ ոչ թե Հայաստանն է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալիս, այլ ՀԱՊԿ-ն է դուրս եկել Հայաստանից: Եթե ՀԱՊԿ-ը դուրս է եկել, մեզ պետք է դրա մասին տեղյակ պահել կամ ասել, որ մենք կարողանանք մեր սահմանները ինչ-որ այլ մեխանիզմներով պաշտպանել»,- ընդգծեց Սիմոնյանը:

Armenia is not ruining relations with any country, obligations must be implemented – Speaker of Parliament
Armenia is not ruining its relations with any country, Speaker of Parliament Alen Simonyan said at a press briefing when asked to comment on opinions that the Armenian government is ruining relations with Russia, Armenpress reports.
“Armenia wants to be treated fairly, it wants the obligations regarding its borders to be fulfilled. And for this Armenia will do anything. There are no emotions here, it’s not a matter of liking or disliking. There are obligations and we will follow the implementation of those obligations and we will try to protect our borders and the lives of our [troops] by all possible means,” Simonyan said.
Asked to comment on Russian media reports and whether or not a shift of political course is possible, Simonyan said: “Excuse me but perhaps it is the Russian side that wants to change its political course because Armenia hasn’t done anything in that direction. After the revolution there was a lot of talk about the withdrawal of the Russian military base, withdrawing from the CSTO and other things. An unequivocal statement was done in this regard. There is no such need, there is no such thing. It is a fact isn’t it, we see that it is the CSTO itself which has withdrawn from Armenia, and not Armenia from the CSTO. If the CSTO has left, then they should notify us about that so that we’ll be able to protect our borders with some other mechanisms,” Simonyan said.