ՀՀ-ն չի փչացնում իր հարաբերությունները որևէ երկրի հետ, կան պարտավորություններ, պետք է կատարվեն. ԱԺ նախագահ
Հայաստանը չի փչացնում իր հարաբերությունները որևէ երկրի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Հայաստանի իշխանությունները փչացնում են հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
«Հայաստանը ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, որ իր երկրի սահմանների հետ կապված պարտավորությունները կատարվեն: Եվ դրա համար Հայաստանը անելու է ամեն ինչ: Այստեղ էմոցիա չկա, սիրել-չսիրելու հարց չկա: Կան պարտավորություններ, և այդ պարտավորությունների կատարմանը հետամուտ ենք լինելու և փորձելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով մեր տղաների կյանքը, մեր սահմանները պաշտպանել»,- ասաց Սիմոնյանը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է քաղաքական կուրսի փոփոխություն, դրա մասին են վկայում ռուսական լրատվամիջոցները, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Կներեք, կարող է ռուսական կողմն է ուզում քաղաքական կուրսի փոփոխություն անել, որովհետև Հայաստանը ոչինչ չի արել այդ ուղղությամբ: Հեղափոխությունից հետո ասում էին ռուսական  ռազմաբազայի դուրսբերման, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու  և այլնի մասին: Միանշանակ հայտարարություն է արվել դրա հետ կապված: Նման կարիք, նման բան չկա: Փաստ է, չէ՞, տեսնում ենք, որ ոչ թե Հայաստանն է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալիս, այլ ՀԱՊԿ-ն է դուրս եկել Հայաստանից: Եթե ՀԱՊԿ-ը դուրս է եկել, մեզ պետք է դրա մասին տեղյակ պահել կամ ասել, որ մենք կարողանանք մեր սահմանները ինչ-որ այլ մեխանիզմներով պաշտպանել»,- ընդգծեց Սիմոնյանը:

Армения не портит отношений ни с одной страной, есть обязательства, они должны выполняться: председатель НС
Армения не портит отношений ни с одной страной. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил председатель НС Ален Симонян, коснувшись замечания, что власти Армении портят отношения с Российской Федерацией.
''Армения хочет, чтобы с ней обращались по справедливости, чтобы выполнялись обязательства, связанные с границами ее страны. И Армения сделает для этого все. Здесь нет места эмоциям, нет вопроса, нравится или не нравится. Есть обязательства, и мы будем добиваться выполнения этих обязательств и постараемся всеми возможными способами защитить жизни наших ребят и наши границы'', - заявил Ален Симонян.
Он ответил на вопрос, возможно ли изменение политического курса, о чем пишут российские СМИ.
''Извините, может, это российская сторона хочет изменить политический курс, Армения в этом направлении ничего не сделала. После революции говорили о выводе российской военной базы, выходе из ОДКБ и т.д. Об этом было сделано недвусмысленное заявление. Нет такой необходимости, такого нет. Ведь это факт, мы видим, что не Армения выходит из ОДКБ, а ОДКБ отошла от Армении. Если ОДКБ отошла, нам должны сообщить об этом или сказать, что мы могли защищать наши границы посредством других механизмов'', - подчеркнул Симонян.