Մինչև 2035թ. ԵՄ-ում կարգելվի բենզինով և դիզվառելիքով աշխատող նոր մեքենաների վաճառքը
Չեխիայի Հանրապետությունը, որը ներկայում նախագահում է ԵՄ-ում, հայտարարել է, որ անդամ պետությունների, Եվրոպական խորհրդարանի և Եվրոպական հանձնաժողովի բանակցողները համաձայնել են, որ ավտոարտադրողները պետք է մինչև 2035թ. հասնեն CO2-ի արտանետումների 100 տոկոսանոց կրճատման։ Դա փաստորեն կարգելի բենզինով և դիզվառելիքով աշխատող նոր մեքենաների և կցորդիչով մեքենաների վաճառքը ԵՄ 27 երկրներում։
Արգելքը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ԵՄ միջոցների փաթեթի մի մասն է՝ «Fit for 55» անվանմամբ, որի նպատակն է կլիմայի համար վնասակար արտանետումները մինչև 2030թ. կրճատել 55 տոկոսով՝ 1990թ. մակարդակի համեմատ, և հասնել կլիմայական նեյտրալության մինչև 2050թ.։
Ավտոմեքենաներին ներկա պահին բաժին է ընկնում CO2-ի բոլոր արտանետումների 12 տոկոսը ԵՄ-ում, այն դեպքում, երբ տրանսպորտին, ընդհանուր առմամբ, բաժին է ընկնում այդ արտանետումների մեկ քառորդը։

EU reaches agreement to ban new cars with internal combustion engine by 2035
The Czech Republic, which currently holds the EU presidency, said negotiators from member states, the European Parliament and the European Commission have agreed that automakers must achieve a 100 percent reduction in CO2 emissions by 2035, NEWS.am reports.
This would effectively ban the sale of new cars and vans running on gasoline or diesel fuel in the 27 EU countries.
The ban is part of an EU climate change package, which aims to reduce climate-damaging emissions by 55 percent by 2030 from 1990 levels and achieve climate neutrality by 2050.
Cars currently account for 12 percent of all CO2 emissions in the EU bloc, while transportation as a whole accounts for about a quarter.