Մենք շատ մեծ հաղթանակի շեմին ենք. Նեթանյահու
Իսրայելի նախկին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, կարծես, պատրաստվում է իշխանություն վերադառնալ, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Մենք Իսրայելի ժողովրդի վստահության մեծ քվե ենք ստացել»,- ասել է ժպտացող Նեթանյահուն իր «Լիկուդ» կուսակցության նախընտրական շտաբում։ «Մենք շատ մեծ հաղթանակի շեմին ենք»։
Երբ ընտրարշավի ժամանակ Նեթանյահուն խռպոտած ձայնով խոստացել է ձևավորել «կայուն ազգային կառավարություն», ամբոխը նրա խոսքն ընդհատել է «Բիբի, Իսրայելի թագավոր» կոչերով, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Էքզիտպոլերի համաձայն՝ Նեթանյահուն հնարավորություն ունի վերադառնալու, նրա չորս կուսակցությունների դաշինքը ենթադրաբար կստանա Կնեսետի 120 տեղերից 62-ը։
Նեթանյահուն ասել է, որ կսպասի ձայների հաշվարկին, վերջնական արդյունքներն սպասվում են առաջիկա օրերին։
Իսրայելի «ամենաերկարատև» վարչապետի կառավարումն (12 տարի) ավարտվեց 2021թ. հունիսին, երբ կենտրոնամետ Յայիր Լապիդին հաջողվեց ձևավորել լիբերալների, աջերի և արաբական կուսակցությունների կոալիցիոն կառավարություն։ Բայց փուխր միությունը փլուզվեց նրա կառավարումից մեկ տարի հետո։
Երբ ստացվեցին փաստացի արդյունքները, Լապիդը հայտարարեց, որ կսպասի ձայների վերջնահաշվարկին։ Երեքշաբթի օրվա տվյալներով՝ նրա ճամբարը կստանա 53-54 տեղ Կնեսետում։
«Մարդիկ այլ ճանապարհ են ուզում,- ասել է Նեթանյահուն,- նրանք ուժ են ուզում, ոչ թե թուլություն... նրանք դիվանագիտական իմաստնություն և ամրություն են ուզում»։
Չորս տարվա ընթացքում հինգերորդ ընտրություններում գերիշխողը Նեթանյահուի անձն է, որի իրավաբանական «մարտերը» փակուղային իրավիճակ են ստեղծում, որն արգելակում է Իսրայելի քաղաքական համակարգը 2019-ից և խորացնում պառակտումը նրա կողմնակիցների և հակառակորդների միջև։
Նեթանյահուն Բեն-Գվիրի ուլտրանացիոնալիստների և ուլտրաաջ մեկ այլ առաջնորդի՝ Բեցալել Սմոտրիչի աջակցության հույսն ուներ։ Բայց  կառավարությունում Բեն-Գվիրի («Կախ»-ի նախկին անդամ. սա խումբ է, որը ներառված է Իսրայելում և ԱՄՆ-ում ահաբեկիչների հսկման ցուցակում, իսկ Բեն-Գվիրը մի ժամանակ դատապարտվել է ռասիստական հրահրումների համար) ներկայությունը կարող է տագնապեցնել դաշնակիցներին, ներառյալ Վաշինգտոնը։
Նեթանյահուն, որը 2020թ. պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերություններ էր հաստատել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Բահրեյնի հետ, հայտարարել է, որ կառավարությունն իր ղեկավարությամբ կգործի պատասխանատու կերպով, կխուսափի «անպետք արկածախնդրություններից» և «կընդլայնի շփումների շրջանակը»։

Мы на пороге очень большой победы: Нетаньяху
''Мы получили огромный вотум доверия от народа Израиля'', - сказал улыбающийся Нетаньяху сторонникам в предвыборном штабе его партии ''Ликуд''. ''Мы на пороге очень большой победы''.
Голосом, охрипшим после нескольких недель предвыборной кампании по стране, Нетаньяху пообещал сформировать ''стабильное национальное правительство'', когда толпа прервала его речь криками ''Биби, царь Израиля'', передает Reuters.
Согласно экзитполлам, Нетаньяху находится на пути к возвращению, его блок из четырех партий предположительно получит 62 из 120 мест Кнессета.
Нетаньяху сказал, что дождется фактического подсчета голосов, окончательные результаты ожидаются в ближайшие дни.
Рекордное 12-летнее правление самого долгого премьер-министра Израиля закончилось в июне 2021 года, когда центристу Яиру Лапиду удалось сформировать  коалиционное правительство из либералов, правых и арабских партий. Но хрупкий союз распался через год после его правления.
Когда начали поступать фактические результаты, Лапид заявил, что дождется окончательного подсчета голосов. Экзитполы поздно вечером во вторник предсказали, что его лагерь  получит  53-54 места в Кнессете, намного отставая от Нетаньяху.
''Люди хотят другого пути. Они хотят безопасности, - сказал Нетаньяху, - они хотят силы, а не слабости… они хотят дипломатической мудрости, но твердости''.
На пятых выборах менее чем за четыре года доминировала  личность Нетаньяху, чьи юридические баталии подпитывают тупиковую ситуацию, блокирующую политическую систему Израиля с 2019 года, и углубляют раскол между его сторонниками и противниками.
Нетаньяху рассчитывал на поддержку ультранационалиста Бен-Гвира и другого ультраправого лидера Бецалеля Смотрича. Но перспектива правительства, включающего Бен-Гвира, бывшего члена ''Каха'', группы, занесенной в списки наблюдения за террористами в Израиле и США, и который когда-то был осужден за расистское подстрекательство, может вызвать тревогу у союзников, включая Вашингтон.
В явной попытке развеять эти опасения Нетаньяху, который в 2020 году наладил официальные дипломатические отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами и Бахрейном, заявил, что правительство под его руководством будет действовать ответственно, избегать ''ненужных авантюр'' и ''расширять круг мира''.