Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 4-ին կառավարության անդամներին ու պետնախարարի աշխատակազմի աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Բեգլարյանին կատարած անձնվեր աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ նա ապագայում ևս իր ողջ ներուժը, գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնելու է Արցախի զարգացմանն ու մեր ժողովրդի բարօրությանը:
Ներկայացնելով նոր պետական նախարարին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուրախ է, որ Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել է իր՝ այդ պաշտոնը ստանձնելու առաջարկը, քանի որ նա ավելի քան 20 տարի Արցախի հետ է, իսկ պատերազմի օրերին գտնվում էր մեր կողքին ու դրանից հետո սկսել է «Ավրորան Արցախին» ծրագրի միջոցով ավելի ակտիվ սոցիալական ու բարեգործական ծրագրեր իրականացնել Արցախում: Նախագահի խոսքով՝ Ռուբեն Վարդանյանի նվիրվածությունը հայրենիքին, հավատը, ուժը, եռանդը, մյուսներին դրանցով վարակելու և գաղափարի շուրջ համախմբելու կարողությունը մեզ համար հիմա չափազանց կարևոր են: Իսկ նրա փորձը, հնարավորությունները, արժեքավոր կապերն ամբողջ աշխարհի հետ այս փուլում մեզ պարզապես անհրաժեշտ են:
«Ամենակարևորը, որ նա հավատում է Արցախի ապագային: Նա համոզված է, որ Արցախում այժմ որոշվում է ողջ հայ ժողովրդի ապագան, և իր քայլով հաստատեց, որ իր համար ավելի կարևոր բան չկա, քան Արցախ գալն ու այստեղ մեզ հետ գտնվելը, մեր ճակատագիրը մեզ հետ կիսելը: Նա մեզ հետ է, և այդպիսի մարդկանց պետք է առավելագույնս աջակցել՝ Հայրենիքին ծառայելու հարցում», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է նոր պետնախարարին, որ նա ունենալու է Նախագահի, կառավարության, խորհրդարանի և Արցախի ողջ ժողովրդի աջակցությունը: «Դուք, մեզ հետ միասին, հաջողելուց բացի, այլ ճանապարհ չունեք: Հաջողելու՝ հանուն Արցախի, հանուն Արցախի ժողովրդի, հանուն մեր պատմական հողում մեր ապրելու իրավունքի, հանուն Արցախը հայկական պահելու», - եզրափակեց իր խոսքը ԱՀ Նախագահը:
Արտակ Բեգլարյանը շնորհակալություն է հայտնել պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու իրեն ընձեռնված հնարավորության համար: «Հիմա շատ մեծ մարտահրավերներ, խնդիրներ ունենք՝ և՛ երկար ժամանակ կուտակված, և՛ այս ճգնաժամով պայմանավորված: Ես իրոք լիահույս եմ, որ պարոն Վարդանյանի առաքելությունը հաջողությամբ կպսակվի։ Ես և մեր մյուս գործընկերները պատրաստ ենք կանգնել պարոն Վարդանյանի կողքին, որպեսզի համատեղ ավելի մեծ մասշտաբի հաջողություններ արձանագրենք»,- նշել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ իր համար մեծ պատիվ ու շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է այս պահին ստանձնել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնը:
«Այդ որոշումը կայացրել եմ՝ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակի ողջ լրջությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ հիմա մեզ համար հայրենական պատերազմ է, ճգնաժամային իրավիճակ, որը բոլորիցս պահանջելու է ուժերի, ջանքերի ներդրում, որպեսզի Արցախն ունենա իր անվտանգությունը, սուբյեկտայնությունն ու զարգացումը: Եթե մենք դա չգիտակցենք և չանենք ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար, կնշանակի մենք մեր պարտքը, որպես փորձ ու հնարավորություններ ունեցող մարդիկ, չենք կատարում մեր ժողովրդի առջև։
Երկու ամիս է՝ այստեղ եմ գտնվում, շատ մարդկանց հետ եմ հանդիպել և՛ գյուղերում, և՛ երիտասարդության հետ, և՛ կառավարության անդամների հետ, և՛ Ազգային ժողովում, և՛ տարբեր գործիչների հետ: Գուցե չեք զգում, բայց ուզում եմ ասել, որ արցախցիները բոլորի համար օրինակ են այն առումով, որ չնայած այս ծանր իրավիճակին, մնում են այստեղ, ապրում են, զավակներ են ունենում։ Եվ ես հպարտ եմ, որ կանգնած եմ ձեր կողքին, որպեսզի բոլորս ծառայենք, գործենք մեր հայրենիքը պահելու համար, որպեսզի ունենանք փայլուն ապագա։ Մենք Արցախը ստացել ենք մեր նախնիներից և պարտավոր ենք այն փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

On November 4, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan presented newly-appointed Minister of State Ruben Vardanyan to the members of the Government and the staff of the office of the Minister of State.
In his remarks, the Head of the State acknowledged the selfless work of Artak Beglaryan and expressed confidence that he will continue applying his potential, knowledge and experience to the development of Artsakh and well-being of our people.
Presenting the new Minister of State, Arayik Harutyunyan noted that he was happy that Ruben Vardanyan accepted his offer to take over the position, since he has been with Artsakh for more than 20 years, has been by our side during the war, and after that he started to implement more active social and charitable programs in Artsakh through the "Aurora to Artsakh" project. As per the President, Ruben Vardanyan's devotion to the Motherland, his faith, strength, energy, the ability to infect others with all these and unite around the idea are extremely important for us now. His experience, opportunities, valuable connections with the whole world are simply a necessity at this stage.
"The most important thing is that he believes in the future of Artsakh. He is convinced that the future of the entire Armenian people is being determined in Artsakh, and by his actions he confirmed that there is nothing more important for him than coming to Artsakh, being here with us, and sharing our destiny with us. He is by our side, and such people should be supported as much as possible in serving the Motherland," the Head of the State underscored.
Arayik Harutyunyan assured the new Minister of State that he would enjoy the support of the President, the Government, the Parliament and the entire people of Artsakh. "You, together with us, have no alternative but to succeed. To succeed for the sake of Artsakh, for the sake of the people of Artsakh, for the sake of our right to live in our historical land, for the sake of keeping Artsakh Armenian," concluded the President.
Artak Beglaryan thanked for the opportunity he was given to serve the state and his people. "Now we have many challenges and problems, both accumulated for all this time and caused by this crisis. I really hope that the mission of Mr. Vardanyan will be successful. Our other colleagues and I are ready to stand by Mr. Vardanyan's side in order to achieve greater success together," he noted.
Ruben Vardanyan highlighted that it is a great honor and even greater responsibility to assume the post of Artsakh's Minister of State.
"I made that decision, realizing the seriousness of the situation. We must understand that now it is a patriotic war for us, a crisis situation that will require of all of us to contribute strength and efforts so that Artsakh ensures its security, subjectivity and development. If we do not realize this and do everything to achieve this goal, it will mean that we, as people with experience and opportunities, are not fulfilling our duty towards our people.
I have been here for two months, I have met with many people in villages, with the youth, held meetings with members of the government, deputies of the National Assembly, and various political and public figures. Maybe you don't feel it, but I want to say that the people of Artsakh are an example for everyone in the sense that despite this difficult situation, they stay here, live here and give birth to children. And I am proud to stand by your side in serving and working towards the protection of our Motherland, for its brighter future. We received Artsakh from our ancestors and are obliged to pass it on to the generations to come," Ruben Vardanyan said.