ՀԱՊԿ-ից ունեցած սպասելիքները չարդարացվեցին. Ալեն Սիմոնյան
ՀԱՊԿ-ը ռազմաքաղաքական դաշինք է, և ռազմական օգնության ակնկալիքից զերծ, նաև կարող են լինել քաղաքական գնահատականի սպասումներ։ Եվ այդ քաղաքական գնահատականը բավարար չի եղել, դրա համար որոշում է կայացվել չստորագրել հայտարարությունը, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Երևանում անցկացված ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, հաղորդում է Aysor-ը:
«Այսօր երրորդ երկրի զորքերը գտնվում են ՀԱՊԿ տարածքում։ Ես չգիտեմ, թե դրա հետ ՀԱՊԿ երկրները ոնց են մերվում կամ ոնց են դրա շարունակությունը տեսնում», - ասաց Սիմոնյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ՀԱՊԿ-ից ունեցած սպասելիքները չարդարացվեցի՞ն՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Որ արդարացվեին՝ փաստաթուղթը կստորագրվեր»
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ՀԱՊԿ-ում մնալ-չմնալու հարցը մնում է Հայաստանի օրակարգում՝ ԱԺ նախագահն արձագանքեց.
«Մենք երբևիցե նման հայտարարույթուն չենք արել, մենք ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ն է տարածաշրջանը լքում և մենք դրանով անհանգստացած ենք։ Մեր ընկերներին պետք է հարց ուղղվի՝ արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ը որոշել է լքել անդրկովկասյան այս տարածքը, թե՞ ոչ։ Եթե լքել է, պետք է առնվազն դրա մասին բարձրաձայն ասվի։ Այնուամենայնիվ, մենք միայն այդ կառույցի քայլերին չէ, որ սպասում ենք, մենք ինքնուրույն գործողություններ ենք իրականացնում մեր սահմանների անվտանգությունն ապահովելու առումով»։

Ожидания от ОДКБ не оправдались: спикер парламента Армении
ОДКБ – военно-политическая структура, и кроме ожидания военной помощи, наши ожидания могут быть связанны также с политической оценкой. И эта политическая оценка была недостаточной, поэтому принято решение не подписывать заявление. Как передает Айсор об этом заявил сегодня спикер парламента Армении Ален Симонян в беседе с журналистами, касаясь прошедшего накануне саммита ОДКБ в Ереване.
''Сегодня на территории ОДКБ находятся войска третьей страны. Я не знаю, как страны ОДКБ приспосабливаются к этому или как видят продолжение этого'', - сказал Ален Симонян.
На замечание журналистов, то есть, ожидания от ОДКБ не оправдались, Ален Симонян ответил:
''Если бы оправдались, документ был бы подписан''.
Что касается того, остается ли в повестке Армении вопрос выхода-невыхода из ОДКБ, председатель парламента ответил:
''Мы никогда не делали такого заявления, мы говорили, что ОДКБ уходит из региона и мы обеспокоены этим. Нашим друзьям нужно задать вопрос: ОДКБ решила уйти из этой закавказской территории или нет?. Если уходит, то как минимум об этом нужно сказать. Тем не менее, нельзя сказать, что мы ждем только шагов этой структуры, мы предпринимаем самостоятельные действия для обеспечения безопасности наших границ''.