ՀՀ ԱԺ նախագահի հայտարարությունն ԱԺ պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի հրաժարականի դիմումի մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 25-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:

Заявление председателя НС в связи с прошением об отставке депутата Арама Вардеваняна
Согласно ч.1 ст.155 конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС А.Вардеванян 25 ноября 2022 г. представил прошение об отставке.
В соответствии с ч.2 ст.155 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", при отзыве депутатом прошения об отставке в письменной форме в недельный срок после публикации председатель НС выступает с заявлением об этом, если депутат не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и оглашает председатель НС. С опубликованием протокола отставка считается принятой.