Վատ չէր լինի, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն կասկածի տակ չդներ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում. Հայտարարություն
Ռուսաստանի զինված ուժերը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը ուսումնական և մարտական առաջադրանքներ կատարելիս օգտագործում են ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ տեղագրական քարտեզներով սահմանված տեղանունները, այս մասին ասվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջեց կառավարության այսօրվա նիստում, փոխանցում է Aysor։
«Մաղավուզ բնակավայրի անվանման վերաբերյալ Բաքվի քննադատությունը զարմանալի է, քանի որ նախկինում և բազմիցս ՌԴ ՊՆ տեղեկագրերում օգտագործվել են այլ՝ ոչ ադրբեջանական տեղանուններ՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով Ադրբեջանի քաղաքացիների ավտոշարասյունների ուղեկցումն ապահովելու համատեքստում։ Սակայն, դա տեղեկատվական տարածքում պահանջների չհանգեցրեց։ Ավելին, շարասյուների շարժման երթուղին համակարգելիս և ռուս խաղաղապահների հետ փոխգործակցություն կազմակերպելիս ադրբեջանական կողմն օգտագործում է նաև այդ տեղանունները», - ասվում է հաղորդագրությունում։
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության պաշտոնական տեղեկագրերում հրապարակվող հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արձանագրվում են խաղաղապահների դիտակետերում՝ օգտագործելով օբյեկտիվ հսկողության տեխնիկա, որը թույլ է տալիս դիտորդություն իրականացնել օրվա ցանկացած ժամի։ Վատ չէր լինի, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն նման աննշան առիթներով կասկածի տակ չդներ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը և նրա հետ սերտ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ տեղում շարունակի աշխատանքը՝ պահպանելու խաղաղությունը տարածաշրջանում», - ասվում է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արել Մոսկվային Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական տեղանուններ օգտագործել։

Russian MOD advises Azerbaijani MOD not to question activities of Russian peacekeeping contingent
Representatives of the Russian peacekeeping contingent (RPC) reacted to the statement of the Azerbaijani Ministry of Defense, which was angered by the toponym Magavuz, used in the peacekeepers' information summaryNEWS.am reports.
RPC's text in their Telegram channel noted: "The Armed Forces of the Russian Federation and the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh use toponyms established by the topographic maps of the General Staff of the Russian Armed Forces in the course of training and combat tasks.
The criticism from Baku regarding the name of the settlement Magavuz is surprising, since earlier and repeatedly, in the bulletins of the Russian Defense Ministry other non-Azerbaijani toponyms were used in the context of ensuring the escort of convoys of Azerbaijani citizens through the territory of Nagorno-Karabakh. However, this did not lead to claims in the information space. Moreover, the Azerbaijani side also uses these toponyms when coordinating the route of convoys and organizing interaction with the Russian peacekeepers.
The activities of the Russian peacekeeping contingent is regulated by the trilateral statement of the Presidents of Azerbaijan, Russia and the Prime Minister of Armenia of November 10, 2020, and is aimed at monitoring the observance of the ceasefire and has been repeatedly praised by Azerbaijani officials at various meetings.
The ceasefire violations published in the official bulletins of the Ministry of Defense of the Russian Federation are recorded by the peacekeepers' observation posts using objective control equipment, which allows observation at any time of the day or night.
It would be not bad at all for the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan not to question the activity of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh on such minor occasions, but to continue working closely with it, including on the ground, to preserve peace in the region."