Եթե չտրամադրեք «Զանգեզուրի միջանցքը», ձեր վրա կզգաք «Եղբայրական բռունցքը». Թուրքիայի մեսիջը Հայաստանին
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հերթական անգամ հնչեցրել է «խաղաղություն» հասկացության թուրքական ընկալումը։
«Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի դեմ ուղղված ցանկացած սպառնալիք կամ սադրանք, անկախ դրա աղբյուրից, կճանաչվի որպես ընդհանուր մարտահրավեր եղբայրական երկրների ճանապարհին»,- ասել է նախարարը՝ դիմելով թուրք-ադրբեջանական «Եղբայրական բռունցք» համատեղ զորավարժությունների մասնակիցներին, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Թուրք նախարարն անուղղակիորեն հաստատել է Անկարայի մասնակցությունը Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային. «Համաշխարհային հանրությունը ականատես եղավ մեր միասնությանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, որի արդյունքում Ադրբեջանի պատմական հողերը ազատագրվեցին երկար տարիների հայկական օկուպացիայից։
Աքարը կոչ է արել փակել տարածաշրջանում առկա հակասությունների և ատելության էջը, սկսել ընդհանուր ապագայի կերտում՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի հարգման վրա։ «Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ Հայաստանն անպատասխան չի թողնի Թուրքիայի և Ադրբեջանի խաղաղության ձեռքը»,- ընդգծել է թուրք նախարարը և «մատնանշել Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը, այդ թվում՝ Զանգեզուրի միջանցքը»։
Փաստորեն, Հուլուսի Աքարը խաղաղության կոչի քողի տակ հերթական սպառնալիքն է հնչեցրել Հայաստանին՝ եթե չտրամադրեք «Զանգեզուրի միջանցքը», ձեր վրա կզգաք «Եղբայրական բռունցքը»:

Турецкий мессидж Армении: Не предоставите ''зангезурский коридор'', испытаете на себе ''братский кулак''
Министр обороны Турции Хулуси Акар в очередной раз озвучил турецкое восприятие понятия ''мир'', сообщает NEWS.am.
''Любая угроза или провокация в адрес Турции или Азербайджана вне зависимости от ее источника будет признана в качестве общего вызова на пути братских стран'', - заявил министр, обращаясь к участникам совместных турецко-азербайджанских учений ''Братский кулак'', сообщают турецкие СМИ.
Турецкий министр косвенно подтвердил участие Анкары в агрессии Азербайджана против Армении и Арцаха: ''Мировое сообщество стало свидетелем нашего единства в период 44-дневной войны, по итогам которой от многолетней армянской оккупации были освобождены исторические земли Азербайджана.
Акар призвал закрыть страницу противоречий и ненависти в регионе, начать строить общее будущее на основе уважения норм международного права. ''Искренне надеемся, что Армения не оставит без ответа руку мира Турции и Азербайджана'', - подчеркнул турецкий министр, и ''указал на значимость открытия региональных коммуникаций на Южном Кавказе, в том числе Зангезурского коридора''.
Фактически, Хулуси Акар под видом призыва к миру озвучил очередные угрозы Армении – не предоставите ''зангезурский коридор'', испытаете на себе ''братский кулак''.