Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել տիկին դեսպանի գործունեությունը մեր երկրում և նշել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերություններում արձանագրվել է դինամիկ զարգացում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում, այդ թվում՝ ԱՄՆ օժանդակությամբ, մեր երկրում իրականացվում են ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Վարչապետը հավելել է, որ հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակում ևս իրականացվող ծրագրերը նպաստում են երկկողմ փոխշահավետ կապերի ընդլայնմանը:
Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը՝ սերտ համագործակցության համար և նշել, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններն էապես նպաստել են մեր երկրում ժողովրդավարության առաջմղմանը: Այս համատեքստում, դեսպանն ընդգծել է հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարում և պետական կառավարման ոլորտում արդյունավետ բարեփոխումների իրականացման փաստը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերություններին առնչվող, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր:

Пашинян провел прощальную встречу с послом США в Армении Линн Трейси
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Республике Армения Линн Трейси, которая завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Премьер-министр высоко оценил деятельность посла в нашей стране и отметил, что в период ее пребывания на посту в армяно-американских отношениях зафиксировано динамичное развитие. По словам Никола Пашиняна, в последние годы в нашей стране, в том числе при содействии США, проводятся институциональные реформы, которые способствуют развитию и укреплению демократии. Премьер-министр добавил, что реализуемые в рамках армяно-американского стратегического диалога программы способствуют расширению взаимовыгодных двусторонних связей.
Линн Трейси поблагодарила премьер-министра и правительство Армении за тесное сотрудничество и отметила, что произошедшие в Армении за время ее пребывания на посту изменения в значительной степени способствовали продвижению демократии в нашей стране. В данном контексте посол особо подчеркнула факт эффективных реформ в сфере борьбы с коррупцией и в сфере государственного управления.
Собеседники обсудили армяно-американские отношения, а также представляющие взаимный интерес различные вопросы.