Լաչինի միջանցքի շրջափակումը մարտահրավեր է Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը. Զատուլին
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ը՝ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավոր, միջազգային «Լազարևյան ակումբի» համակարգող Կոնստանտին Զատուլինը Telegram-ի իր ալիքում գրել է.
«Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախի Հանրապետություն-խմբ.) իրավիճակը վտանգավոր սրվել է. Ադրբեջանն արդեն մի քանի օր է, ինչ ապօրինի և հանդուգն կերպով փակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող կյանքի միակ ճանապարհը։
Հակառակորդի կողմից վերահսկվող տարածքում շրջակա միջավայրի մասին հոգ տանելու կեղծ պատրվակով ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունները։
Բաքուն շտապում է իրականացնել իր նպատակները. ադրբեջանական նոր սադրանքը հայերին հայրենի հողից դուրս մղելու ռազմավարության մի մասն է, որը կարող է հումանիտար աղետ առաջացնել Լեռնային Ղարաբաղում։
Կասկածի տակ է դրվել սննդամթերքի և դեղորայքի մատակարարումը, ինչպես նաև հանրային ծառայությունների բնականոն գործունեությունը։ Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը գումարվել է  Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարման դադարեցումը, որն այլևս չի կարելի համարել, այսպես կոչված, բնապահպանական նախաձեռնություն։ Դպրոցները դադարել են գործել, ձմռանը ջեռուցումից զրկվելու սպառնալիքի տակ են մնացած բոլոր սոցիալական օբյեկտները։
Իմ համոզմամբ՝ Բաքվի գործողությունները նաև տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների առաքելությունը խաթարելու փորձ են։ Բաքուն, ըստ երևույթին, կարծում է, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի առճակատումն Արևմուտքի հետ բարենպաստ պահ է Անդրկովկասում իր ազդեցության դերը թուլացնելու համար։ Ադրբեջանում արդյոք շուտ չէր մտածել, որ կարող են Աստծուն մորուքից բռնել։
Իմ անունից և միջազգային «Լազարյան ակումբի» խորհրդի անունից պահանջում եմ դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը։ Հուսով եմ, որ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարները, դիվանագետները և զինվորականները համոզիչ փաստարկներ կգտնեն իրավիճակը բնականոն հուն վերադարձնելու համար Հետաձգման հետագա և հնարավոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը»։

Блокада Лачинского коридора – вызов российской миротворческой миссии в Республике Арцах: Константин Затулин
Депутат Государственной Думы РФ, координатор Международного ''Лазаревского клуба'' Константин Затулин в своем Telegram-канале написал:
''Опасно обострилась обстановка в Нагорном Карабахе (Республике Арцах. – Ред.). Азербайджан уже несколько суток незаконно и вызывающе блокирует Лачинский коридор – единственную дорогу жизни, соединяющую армянское население Нагорного Карабаха (Республики Арцах. – Ред.) с Республикой Армения.
Под фальшивым предлогом заботы об экологии на контролируемой противником территории азербайджанская сторона грубо нарушает договоренности, закрепленные в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, под которым стоят подписи глав России, Армении и Азербайджана.
Баку торопится реализоваться свои цели. Новая азербайджанская провокация, – часть стратегии выдавливания армян с родной земли способная вызвать в Нагорном Карабахе (Республике Арцах. – Ред.) гуманитарную катастрофу.
Поставлены под вопрос поставки продовольствия и медикаментов, а также нормальное функционирование коммунальных служб. К блокаде Лачинского коридора добавилось прекращение подачи газа в Нагорный Карабах (Республику Арцах. – Ред.), что уже никак не отнесёшь и не спишешь на инициативу так называемых экологов. Прекратили работу школы, под угрозой отключения зимой от отопления все другие социальные объекты.
По моему убеждению, действия Баку являются также попыткой скомпрометировать и подорвать миссию российских миротворцев в регионе. В Баку видимо полагают, что конфронтация России с Западом на Украине – благоприятный момент для ослабления её роли в влияния в Закавказье. Не слишком ли рано в Азербайджане сочли, что могут брать Бога за бороду?
От своего лица и по поручению Совета Международного ''Лазаревского клуба'' требую прекращения блокады Нагорного Карабаха (Республики Арцах. – Ред.).  Надеюсь, что у руководителей, дипломатов и военных Российской Федерации найдутся убедительные аргументы для возвращения ситуации в нормальное русло. Ответственность за дальнейшее и могущие быть последствия проволочки лежит полностью на азербайджанской стороне''.