Միացյալ Նահանգներն առաջինն է արձագանքել միջանցքի արգելափակմանը. Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Լին Թրեյսիին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան, մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Լին Թրեյսիին:
Արդյունավետ համագործակցությունը փաստող մտքերի փոխանակումից հետո Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ թեև դեսպանի դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի համար ծանրագույն ժամանակաշրջանում էր, այնուամենայնիվ, պաշտոնավարման ընթացքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները հասել են ավելի բարձր մակարդակի: Նա հավելել է, որ հայ-ամերիկյան համագործակցության խորհրդարանական ձևաչափը նոր նշաձող է սահմանել: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է դեսպանի կատարած ծավալուն աշխատանքի կարևորությունը դիվանագիտական և հանրային հարթակներում:
«Շնորհակալ ենք Միացյալ Նահանգներին Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ հասցեական արձագանքի համար: Նշեմ, որ Միացյալ Նահանգներն առաջինն է արձագանքել միջանցքի արգելափակմանը»,-շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություններ է մաղթել Լին Թրեյսիին հետագա գործունեության ընթացքում՝ վստահություն հայտնելով, որ ցանկացած պարագայում դեսպանը կպահպանի բարեկամական կապերը Հայաստանի հետ:

US was the first to react to the blocking of Lachin Corridor: Armenia Parliament Speaker receives outgoing Ambassador Tracy
On December 16, the RA NA President Alen Simonyan received the Lynne Tracy, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America, who is completing her diplomatic mission in our country.
After the exchange of ideas documenting the effective cooperation Alen Simonyan noted that though the Ambassador’s diplomatic mission was in the most difficult period for Armenia, nevertheless, during the tenure the relations between our countries reached to higher level. He added that the parliamentary format of the Armenian-American cooperation set a new bar. Alen Simonyan underlined the importance of the extensive work done by the Ambassador on the diplomatic and public platforms.
“We are thankful to the United States for the targeted response on the events around Lachin Corridor. Let me mention that the United States was the first react to the blocking of the Corridor,” Alen Simonyan stressed.
At the end of the meeting, the RA NA President wished successes to Lynne Tracy during her further activities, expressing confidence that in any case the Ambassador will maintain the friendly ties with Armenia.