Իրանի ԱԳՆ-ն հուսով է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման հարցը կլուծվի ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության ճանապարհով
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նասեր Քանանին հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման հարցը կլուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության և խաղաղ ճանապարհով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պատասխանելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին «ISNA» լրատվական գործակալության հարցին՝ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին ասել է.
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ շեշտը դրել է նրա վրա, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության դրույթների ամբողջական կատարումը կարող է վերջ դնել երկու երկրների միջև տարաձայնություններին»,- ընդգծել է Քենանին:
Հայտարարելով, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը պահանջում է թույլ չտալ ցանկացած անհարկի լարվածություն՝ Քենանին հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցը կլուծվի կողմերի միջև երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:

Iran hopes Lachin Corridor will be unblocked through dialogue between Armenia and Azerbaijan
Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani expressed hope that the blockade of the Lachin Corridor will be resolved through dialogue and peaceful way between Armenia and Azerbaijan.
"The Islamic Republic of Iran has always emphasized that the full implementation of the terms of the trilateral statement on ceasefire between Armenia and Azerbaijan can put an end to the disputes between the two countries," ISNA news agency quoted Kanaani as saying.
He said that establishing peace and stability in the region requires not allowing any unnecessary tensions, and expressed hope that the unblocking of the Lachin Corridor will be solved through dialogue and peaceful talks between the sides.
Azerbaijan is keeping the Lachin Corridor blocked since December 12. The Lachin Corridor is the only connection of (Artsakh) Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world.