Իրանի ԱԳՆ-ն հուսով է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման հարցը կլուծվի ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության ճանապարհով
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նասեր Քանանին հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման հարցը կլուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության և խաղաղ ճանապարհով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պատասխանելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին «ISNA» լրատվական գործակալության հարցին՝ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին ասել է.
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ շեշտը դրել է նրա վրա, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության դրույթների ամբողջական կատարումը կարող է վերջ դնել երկու երկրների միջև տարաձայնություններին»,- ընդգծել է Քենանին:
Հայտարարելով, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը պահանջում է թույլ չտալ ցանկացած անհարկի լարվածություն՝ Քենանին հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցը կլուծվի կողմերի միջև երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:

МИД Ирана надеется, что вопрос снятия блокады Лачинского коридора будет решен диалогом между Арменией и Азербайджаном
Пресс-секретарь МИД Ирана Нассер Канани выразил надежду, что вопрос снятия блокады Лачинского коридора будет решен путем диалога и мира между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает "Арменпресс", об этом, в ответ на вопрос информационного агентства "ISNA" о блокировании Лачинского коридора, заявил официальный представитель МИД Ирана Нассер Канани.
"Исламская Республика Иран всегда подчеркивала, что полное выполнение положений трехсторонней декларации о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном может положить конец разногласиям между двумя странами", — подчеркнул Кенани.
Заявив, что для установления мира и стабильности в регионе необходимо избегать излишней напряженности, Канани выразил надежду, что вопрос разблокирования Лачинского коридора будет решен путем диалога и мирных переговоров между сторонами.