ԱԺ նախագահը բացասական է գնահատում ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բացասական է գնահատում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը՝ նշելով, որ դաշնակցի կողմից ավելի հասցեական կոչ կարող էր հնչել։ Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, Ալեն Սիմոնյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներին Լաչինի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
«Դա արեցին երկրներ, որ Հայաստանի հետ սերտ հարաբերություններ չունեն։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը կամ չի կարողանում, կամ չի ուզում, կամ միաժամանակ և՛ չի ուզում, և՛ չի կարողանում»,- ասաց Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում ՄԱԿ-ի  ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ իր համար սպասելի էր ՌԴ-ի նման արձագանքը:
«Համենայնդեպս, ես զարմացած չեմ։ Այս վերջին գործողությունները, այս վերջին դեպքերը ցույց էին տալիս, որ Մոսկվայի կողմից հնարավոր էր սպասել նման արձագանք, նման գնահատական»,- ավելացրեց նա:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այդպիսի արձագանքը գուցե պայմանավորված է նրանով, որ դա խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է, և այս կերպ ցանկանում են նվազեցնել իրենց պատասխանատվությունը։

Speaker of Parliament of Armenia describes Russia statement at UNSC as “negative”
Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan described Russia’s statement in the UN Security Council meeting as ''negative'' and said that an ally could have made a more targeted call, Armenpress reports.
He said that more targeted calls were made by countries who don’t have close relations with Armenia. ''This was done by countries who don’t have close relations with Armenia. I think Russia is either unable or unwilling, or simultaneously unable and unwilling,'' Simonyan told reporters when asked to evaluate Russia’s speech at the UNSC session on Lachin Corridor.
Simonyan noted however that he expected Russia to react in that way.
''I am not surprised. These latest incidents and actions showed that it is possible to expect such a reaction, such an assessment from Moscow,'' Simonyan added.
He said that perhaps that kind of a reaction is due to the fact that it is the area of responsibility of the peacekeepers and in this way they are trying to reduce their responsibility.