ԱԺ նախագահը բացասական է գնահատում ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բացասական է գնահատում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը՝ նշելով, որ դաշնակցի կողմից ավելի հասցեական կոչ կարող էր հնչել։ Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, Ալեն Սիմոնյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներին Լաչինի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
«Դա արեցին երկրներ, որ Հայաստանի հետ սերտ հարաբերություններ չունեն։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը կամ չի կարողանում, կամ չի ուզում, կամ միաժամանակ և՛ չի ուզում, և՛ չի կարողանում»,- ասաց Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում ՄԱԿ-ի  ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ իր համար սպասելի էր ՌԴ-ի նման արձագանքը:
«Համենայնդեպս, ես զարմացած չեմ։ Այս վերջին գործողությունները, այս վերջին դեպքերը ցույց էին տալիս, որ Մոսկվայի կողմից հնարավոր էր սպասել նման արձագանք, նման գնահատական»,- ավելացրեց նա:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այդպիսի արձագանքը գուցե պայմանավորված է նրանով, որ դա խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է, և այս կերպ ցանկանում են նվազեցնել իրենց պատասխանատվությունը։

Спикер НС негативно оценил выступление представителя России в Совбезе ООН
Спикер НС Ален Симонян негативно оценивает выступление представителя России в Совбезе ООН, отмечая, что союзник мог бы сделать более адресное обращение. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами сказал Ален Симонян, коснувшись итогов заседания Совета безопасности ООН относительно ситуации вокруг Лачина.
''Это сделали страны, не имеющие тесных отношений с Арменией. Думаю, Россия либо не может, либо не хочет, либо и не хочет, и не может одновременно''- сказал Симоньян, отвечая на вопрос, как он оценил выступление российского представителя на Совет Безопасности ООН.
Ален Симонян отметил, что ожидал такой реакции со стороны России.
"В любом случае, я не удивлен. Эти последние действия, эти последние инциденты показали, что можно было ожидать такой реакции, такой оценки со стороны Москвы''- добавил он.
По словам спикера НС, такая реакция может быть связана с тем, что это зона ответственности миротворцев, и таким образом они хотят снизить свою ответственность.