Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայեր արդեն 10 օր շրջափակման մեջ են. Լևոն Արոնյան․
Շախմատային Օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն, աշխարհի գավաթակիր Լևոն Արոնյանը (ԱՄՆ) սոցիալական ցանցերում արած գրառումով անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը, հաղորդում է News.am։
«Մինչ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, այս պահին Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայեր արդեն 10 օր շրջափակման մեջ են։ Նրանց գոյությունը սպառնալիքի է ենթարկվում Ադրբեջանի կողմից, որը տարբեր անօրինական մեթոդներով փակում է Ստեփանակերտը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը։
Մինչ տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում են Ադրբեջանի այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակը գնում է, երեխաները չեն կարողանում վերադառնալ տուն, հիվանդանոցներն զրկված են անհրաժեշտ մատակարարումներից, սննդամթերի դեֆիցիտն էլ անխուսափելի է։
Կոչ եմ անում բոլորին, ովքեր ի զորու են օգնել իմ հայրենիքին, տարածել այս ուղերձը և գտնել ուղիներ օգնելու մարդկանց, որոնք մեծ կարիքի մեջ են»,- գրել է Արոնյանը սոցիալական ցանցերում։

"Я призываю всех, кто в их силах, помочь моей родине": Левон Аронян
Пока весь мир готовится к зимним праздникам, уже 10 дней в блокаде находятся 120000 тысяч армян, проживающих в Нагорном Карабахе. Как передает News.am, об этом на своей странице в Facebook написал бывший лидер сборной Армении по шахматам, ныне член сборной США Левон Аронян.
"Они сталкиваются с экзистенциальной угрозой со стороны Азербайджана, который различными незаконными методами блокирует единственную дорогу, соединяющую Степанакерт с Арменией.
Пока мы видим, как различные организации осуждают эти провокационные действия официальных лиц Азербайджана, время идет, дети не могут вернуться домой, больницы борются с поставками, нехватка продовольствия неизбежна.
Я призываю всех, кто в их силах, помочь моей родине распространить послание и найти способы помочь людям, которые в большой нужде", - отметил он.