Բրազիլիայում կառավարական շենքերի վրա հարձակումներից հետո արտակարգ դրություն է հայտարարվել. 400 մարդ ձերբակալվել է
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան երկրում տեղի ունեցած խռովություններից հետո վերադարձել է նախագահական նստավայր՝ Պլանալտո պալատ, որը նախօրեին հարձակման էր ենթարկվել հազարավոր ցուցարարների կողմից: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով The Guardian պարբերականին:
Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի կողմնակիցները հունվարի  8-ին հարձակվել էին Խորհրդարանի շենքի, Դաշնային գերագույն դատարանի և նախագահի նստավայրի վրա՝ փորձելով տապալել Բրազիլիայի նոր կառավարությունը: Զանգվածային հարձակումը անմիջապես համեմատել են 2021 թ.-ի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի վրա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցների գրոհի հետ:
Հարձակման պահին Լուլա դա Սիլվան, ով մեկ շաբաթ առաջ է ստանձնել նախագահի պաշտոնը, գործուղման մեջ էր գտնվում Սան Պաուլոյում:
Բրազիլիայի նախագահը խոստացել է պատժել բոլոր մեղավորներին և խռովությունները ֆինանսավորողներին:
«Մենք կփորձենք բացահայտել բոլոր այն անձանց, ովքեր ֆինանսավորել են այս ամենը, ովքեր վճարել են այս բոլոր մարդկանց ուղևորության, բնակության և սննդի համար: Նրանք կվճարեն», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Լուլա դա Սիլվան:
Բրազիլիայի նախագահը երկրում արտակարգ դրություն է հայտարարել մինչև հունվարի 31-ը: Նա ռազմական ոստիկանությանը մեղադրել է անգործության մեջ՝ նշելով, որ իրավապահների այդ անգործությունը չպետք է անպատիժ մնա:
Հաղորդվում է, որ կիրակի երեկոյան իշխանություններին հաջողվել է դարձյալ վերահսկողություն հաստատել պետական շենքերի նկատմամբ: Նահանգային իշխանությունները հայտնել են, որ մայրաքաղաք Բրազիլիայում անկարգություններին մասնակցելու համար ավելի քան 400 մարդ է բերման ենթարկվել:
Իր հերթին Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոն հայտարարել է, որ կիրակի օրն ի պաշտպանություն իրեն ակցիա իրականացնողները, ովքեր հարձակվել են կառավարական շենքերի վրա, խախտել են օրենքը:
«Օրինական խաղաղ ցույցերը ժողովրդավարության մի մասն են, սակայն այսօր տեղի ունեցած կողոպուտներն ու հասարակական շենքեր ներխուժումները ... խախտում են սահմանված կարգը», - գրել է նա Twitter-ի իր էջում։
Բոլսոնարուն նաև չհիմնավորված է անվանել Բրազիլիայի նոր վարչակազմի մեղադրանքները, որոնք տեղի ունեցածը կապել են իր հետ։
Տուժածների և զոհերի մասին պաշտոնական տեղեկություններ առայժմ չեն հրապարակվել: Ըստ նախնական գնահատականի՝ անկարգությունների մասնակցել է շուրջ 5000 մարդ:
Լուլա դա Սիլվայի երդմնակալության արարողությունը տեղի էր ունեցել հունվարի 1-ին: Միջոցառմանը մասնակցել էին հարյուր հազարավոր բրազիլացիներ: Սակայն նախկին նախագահ Բոլսոնարուի կողմնակիցները հրաժարվել են ընդունել հոկտեմբերին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքները և վերջին շաբաթներին ռազմական հեղաշրջման կոչեր էին հնչեցնում:
Աշխարհի տարբեր երկրներ և կառույցներ դատապարտել են տեղի ունեցածը: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Բրազիլիայում իշխանության երեք թևերի վրա հարձակումներն անվանել է «վրդովեցուցիչ»: Տեղի ունեցածը դատապարտել և Բրազիլիայի օրինական իշխանություններին իրենց աջակցությունն են հայտնել Ֆրանսիայի, Բոլիվիայի, Պերուի, Վենեսուելայի, Չիլիի նախագահները, Կանադայի և Հնդկաստանի վարչապետերը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը, Իտալիայի և Մեքսիկայի արտգործնախարարները, ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և այլոք:

В Бразилии, после нападений на правительственные здания, объявлено чрезвычайное положение: арестовано 400 человек
Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва после беспорядков в стране вернулся в Президентский дворец Планалту. Вчера тысячи протестующих напали на дворец. об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ''The Guardian''.
Сторонники бывшего президента Бразилии Жаира Болсонару 8 января напали на здания Парламента, Федерального верховного суда и президентской резиденции, пытаясь свергнуть новое правительство Бразилии. Массированную атаку тут же сравнили с нападением сторонников президента США Дональда Трампа на Капитолий 6 января 2021 года.
В момент нападения Лула да Силва, вступивший в должность неделю назад, находился в командировке в Сан-Паулу.
Президент Бразилии обещал наказать всех виновных и финансирующих беспорядки.
''Мы постараемся выявить всех людей, которые все это финансировали, кто заплатил за проезд, проживание и питание всех этих людей. Они заплатят за это'', - заявил Лула да Силва журналистам.
Президент Бразилии объявил в стране чрезвычайное положение до 31 января. Он обвинил военную полицию в бездействии, отметив, что бездействие правоохранителей не должно оставаться безнаказанным.
Сообщается, что в воскресенье вечером властям удалось восстановить контроль над государственными зданиями. Власти штата сообщили, что более 400 человек были задержаны за участие в беспорядках в столице Бразилии.
А бывший президент Бразилии Жаир Болсонару заявил, что те, кто провел в воскресенье акцию в его защиту, напав на правительственные здания, нарушили закон.
''Легальные мирные демонстрации - это часть демократии, но сегодняшние грабежи и нападения на общественные здания… нарушают установленный порядок'', - написал он на своей странице в Twitter.
Обвинения новой бразильской администрации, связывающие эти инциденты с ним, Болсонару назвал необоснованными.
Официальная информация о пострадавших и потерпевших пока не публиковалась. По предварительным оценкам, в беспорядках участвовало около 5000 человек.
Инаугурация Лулы да Силвы состоялась 1 января. В ней приняли участие сотни тысяч бразильцев. Однако сторонники бывшего президента Болсонару отказались признать результаты октябрьских президентских выборов и в последние недели призывают к военному перевороту.
Разные страны и организации мира осудили случившееся. Президент США Джо Байден назвал атаки на три ветви власти в Бразилии ''возмутительными''. Осудили произошедшее президенты Франции, Боливии, Перу, Венесуэлы, Чили, премьер-министры Канады и Индии, госсекретарь США, министры иностранных дел Италии и Мексики, глава дипломатии ЕС, генсек ООН и другие  и выразили свою поддержку правоохранительным органам Бразилии.