Եթե տարածաշրջանում մեր հարաբերությունները չփոխենք, չենք կարողանա կառավարել սպառնալիքները. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ առանց տարածաշրջանում Հայաստանի հարաբերությունները փոխելու հնարավոր չէ կառավարել սպառնալիքները, սակայն հավելում՝ փաստ չէ, որ միայն Հայաստանի ցանկությունը բավարար է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նման դիրքորոշում հայտնեց իր ասուլիսում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ու Թուրքիայի՝ օրերս անցկացված զորավարժությունների, Հայաստանի սպառազինության համալրման վերաբերյալ հարցերին:
Վարչապետը ճիշտ չհամարեց հրապարակային քննարկել բանակի սպառազինության, համալրման հետ կապված հարցերը: «Այն, որ մենք անվտանգային ոլորտում ունենք շատ լուրջ խնդիրներ, փաստ է, որը հնարավոր չէ ժխտել: Բայց, այն, որ մենք ամեն ինչ անում ենք այդ խնդիրները լուծելու համար, դա էլ ակնհայտ է դառնում գոնե այն թվերից, որ կարելի է հրապարակային տեսնել պետբյուջեում՝ թե 2022-ի կատարողանում, թե 2023-ի պլանավորվածում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց՝ ԶՈՒ-ի մարտունակությունը շատ կարևոր է, առանց մարտունակ բանակի խաղաղություն հնարավոր չէ, սակայն  միայն մարտունակ բանակով ևս խաղաղություն հնարավոր չէ:
«Որևէ մեկը չի կարող ժխտել, որ խաղաղության օրակարգն անհրաժեշտություն է Հայաստանի  համար և ընդհանուր առմամբ: Որևէ իրադարձություն մեզ չպետք է շեղի այդ անհրաժեշտությունից և տեսլականից: Զորավարժությունները, ռազմական բնույթի սադրանքները նաև ինչ նպատակ կարող են ունենալ. խաղաղության օրակարգը շինծու հռչակելու, օրակարգից հանելու նպատակ կարող են ունենալ: Բայց այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունն ակնհայտ է: Երբ մենք խոսում ենք Լեռնային Ղարաբաղի մասին, Ադրբեջանը դա ընկալում է ոտնձգություն իր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ և ապացույց այն բանի, որ Հայաստանը չի ճանաչում և մտադիր չէ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Եվ դրանից էլ զարգացնում են այն խոսույթը, որ իրենք էլ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չեն ճանաչում: Դրանից էլ  մենք այլ հետևության ենք գալիս, ասում ենք, որ Սոթք-Խոզնավարից սկսած և սեպտեմբերի 13-ի  ոտնձգությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանը երբեք չի ճանաչի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը: Ընդհակառակը՝ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նոր նկրտումների ի ցույց բերելու նպատակ է դրել»,-ասաց Փաշինյանը:
Ադրբեջանը հայտարարում է, թե Հայաստանում ժամանակին բնակված ադրբեջանցիների մարդահամար է անում: «Մենք էլ ենք մարդահամար անում: Հայաստանն էլ Բաքվից, Սումգայիթից, Գետաշենից և այլ տեղերից բռնագաղթած հայերի մարդահամար է իրականացնում»,- նշեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք թուրքերը թշնամիներ ե՞ն, թե՞ ոչ՝ նա ասաց՝ կա պատմական իրողություն, որը ցանկության դեպքում էլ հնարավոր չէ փոխել, սակայն այդ թշնամանքի զգացումը պետք է կառավարվի:
Փաշինյանը նաև նշեց՝ Ադրբեջանը համարում է, որ ռազմական հաջողության է հասել և դա պետք է զարգացնի՝ առավելագույնը ստանալու համար:
«Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպես և ինչու են փոխվելՌուսաստանի և Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները, ինչ է դա նշանակում և ի՞նչ կարող է նշանակել մեզ համար: Բայց, մեծ հաշվով, մեր ռազմավարական մոտեցումը պետք է լինի հետևյալը՝ պետք է տանք մեկ հարցի պատասխան՝ մենք այս տարածաշրջանում ինչպե՞ս ենք մեզ դիրքավորում. մեզ դիրքավորում ենք որպես հարևան և գործընկե՞ր, թե՞ դիրքավորում ենք որպես, օրինակ, պայմանական բառապաշարով, ֆորպոստ, թե՞ որպես պատմական արդարության մարտիկ, թե՞ որպես մի պետություն, որը պետք է դասեր տա մյուս պետություններին, թե ինչպես է պետք ապրել ու ստեղծագործել: Սրանք բոլորը ընտրություններ են, այսպես ասած «մենյու» է, և մեր կառավարությունն այդ ընտրությունը ինքն իր համար արել է»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով՝ փաստ չէ, որ դա մյուսների համար ընդունելի կլինի:
Փաշինյանը կարևորեց առավել խորագետ լինել՝ հաղթահարելու ծառացած մարտահրավերները:
«Եթե մենք մեր տարածաշրջանում մեր հարաբերությունները չփոխենք, չենք կարողանա կառավարել սպառնալիքները, որոնք կան: Բայց փաստ չէ, որ միայն մեր ցանկությունը բավարար է»,-ասաց վարչապետը՝ կարևորելով շատ ճկուն լինելը:

Если мы не изменим наши отношения в регионе, мы не сможем управлять угрозами: премьер-министр РА
Премьер-министр РА Никол Пашинян считает, что без изменения отношений Армении в регионе невозможно справиться с угрозами, но добавляет, что не факт, что достаточно лишь желания Армении.
Как сообщает "Арменпресс", такую ​​позицию Пашинян выразил на пресс-конференции, коснувшись недавно проведенных Азербайджаном и Турцией военных учений, а также вопросов пополнения вооружения Армении.
Премьер-министр считает, что неправильно публично обсуждать вопросы, связанные с вооружением и комплектованием армии. "То, что у нас очень серьезные проблемы в сфере безопасности, нельзя отрицать. Но то, что мы делаем все для решения этих проблем, видно хотя бы из тех цифр, которые можно увидеть публично в госбюджете, либо в исполнении 2022 года, либо в программе на 2023 год", - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что боеспособность Вооруженных сил очень важна, мир невозможен без боеспособной армии, но мир не возможен и только с боеспособной армией.
"Никто не может отрицать, что мирная повестка является необходимостью для Армении. Ни одно событие не должно отвлекать нас от этой потребности и видения. Учения, провокации военного характера, какая у них цель? У них цель объявить мирную повестку фальшивкой, убрать ее. Но то, что Азербайджан продолжает свою агрессивную политику в отношении Армении, очевидно. Когда мы говорим о Нагорном Карабахе, Азербайджан воспринимает это как посягательство на свою территориальную целостность и суверенитет, и доказательство того, что Армения не признает и не намерена признавать территориальную целостность Азербайджана. Отсюда и исходит разговор, что они не признают территориальную целостность Армении. Отсюда делаем другой вывод, говорим, что агрессии начиная с Сотк-Хознавара и с 13 сентября дают основания предполагать, что Азербайджан никогда не признает территориальную целостность Армении. Наоборот, он поставил цель продемонстрировать новые территориальные амбиции к Армении", - сказал Пашинян.
Азербайджан объявляет, что проводит перепись азербайджанцев, когда-то проживавших в Армении. "Мы также проводим перепись населения. Армения проводит перепись армян, эмигрировавших из Баку, Сумгаита, Геташена и из других мест", - сказал Пашинян.
Касаясь вопроса, враги ли нам турки, он сказал, что есть историческая реальность, которую нельзя изменить даже при всем желании, но чувство вражды нужно контролировать.
Пашинян также отметил, что Азербайджан считает, что добился военного успеха и должен развивать его, чтобы получить по максимуму.
"Нам нужно понять, как и почему изменились отношения между Россией и Турцией, Россией и Азербайджаном, что это значит и что это может означать для нас. Но, по большому счету, наш стратегический подход должен быть таким: мы должны ответить на один вопрос: как мы позиционируем себя в этом регионе? Позиционируем ли мы себя как соседа и партнера, или позиционируем себя, как форпост, или как борец за историческую справедливость, или как государство, которое должно учить другие государства, как жить и творить. Это все выборы, так сказать, "меню", и наше правительство сделало этот выбор для себя", - сказал премьер, добавив, что не факт, что он будет приемлем и для других.
Пашинян подчеркнул важность быть более глубокомысленными в преодолении стоящих перед нами вызовов.
"Если мы не изменим наши отношения в нашем регионе, мы не сможем справиться с существующими угрозами. Но не факт, что достаточно лишь нашего желания", - сказал премьер-министр, подчеркнув, что очень важно быть гибким.