Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մինչ այդ կայացել է Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների առանձնազրույցը:
Նիստի ունեցած ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Ուրախ եմ Երևանում հյուրընկալելու ձեզ և իմ գործընկերոջը՝ վարչապետ Ղարիբաշվիլիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը՝ մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստին: Երկու երկրների վարչապետների մակարդակով այս նիստի նախագահումը մեկ անգամ ևս վկայում է երկկողմ հարաբերությունների արժևորման և փոխգործակցության օրակարգը բարձր հոգածության ներքո պահելու մասին:
Դրա մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ երկարատև դադարից հետո՝ 2019 թվականից մինչև օրս, միջկառավարական հանձնաժողովի արդեն երեք նիստ է գումարվել: Կա երկուստեք շահագրգռվածություն՝ ապահովելու մեր երկրների հարաբերությունների խթանմանը միտված այս կարևոր ձևաչափի պարբերականությունն ու դրանում արձանագրված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կատարումը:
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ այս միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է և ներառում է երկկողմ գործակցության ամենատարբեր ոլորտներ՝ տրանսպորտ, կապ, հաղորդակցություն, էներգետիկա, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն, զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, գիտություն, կրթություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն և այլն: Վստահ եմ, որ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն՝ հայ-վրացական հարաբերություններին հաղորդելով նոր որակ և բովանդակություն:
Անշուշտ, պարոն վարչապետի հետ բացի երկկողմ տնտեսական բնույթի հարցերից, քննարկման ենթակա են նաև անվտանգային, քաղաքական և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հարցերում առկա է փոխըմբռնում, ինչը պայմանավորված է մեր ժողովուրդների միջև դարավոր կապերով և հայ-վրացական եղբայրական հարաբերությունների գերակայության գիտակցմամբ:
Թույլ տվեք հաջողություն մաղթել երկկողմ բոլոր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը: Վստահ եմ, որ ապագայում ևս երկուստեք կգործադրվեն բոլոր անհրաժեշտ ջանքերն առկա բազմաբովանդակ հարաբերությունների բարձր մակարդակի պահպանման և ընդլայնման ուղղությամբ, որի իրականացման համար անհրաժեշտ է դրսևորել ամենօրյա անխոնջ հոգածություն: Շնորհակալություն»:
Իր հերթին, Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է.
«Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ: Ողջունում եմ Ձեր կառավարությանը, հանձնաժողովի անդամներին: Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել Երևանում և իմ գործընկեր բարեկամի հետ ղեկավարել տնտեսական հանձնաժողովի 12-րդ նիստը:
Նախ ուզում եմ նշել, որ տնտեսական հանձնաժողովը կարևոր հարթակ է մեր երկրների միջև տնտեսական, առևտրային, տրանսպորտային և մշակութային կապերի հզորացման համար: Ինչպես հայտնի է, մենք բազմադարյա բարիդրացիական բարեկամություն և եղբայրություն ունենք, և այսօրվա նիստն էլ ևս մեկ քայլ կլինի մեր երկրների տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների ներդրման առումով:
Իսկ այս ամենին հնարավոր է հասնել միայն խաղաղության և տարածաշրջանային կայունության պայմաններում: Մենք բավականին դրական դինամիկա ունենք կառավարությունների միջև: Հաճույքով ուզում եմ նշել, որ անցած տարի հունվար-նոյեմբեր շրջանում առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտավորապես 70 տոկոսով և գերազանցել է 1 մլրդ դոլարը: Իսկապես դա ողջունելի արդյունք է: Հայաստանը Վրաստանի համար դարձել է 6-րդ առևտրային գործընկերը: Թոփ տասնյակում Հայաստանը 6-րդ տեղում է, ինչը մեզ շատ է ուրախացնում:
Ուզում եմ նշել նաև, որ բոլոր ուղղություններով մենք ունենք դրական առաջընթաց. զբոսաշրջություն, բեռնափոխադրումներ, բոլոր ուղղություններով աճել են տվյալները:
Պարոն վարչապետ,
հանձնաժողովի թանկագին անդամներ,
ուզում եմ նշել նաև, որ մեր իշխանությունը, մեր երկիրը, մեր ժողովուրդը շահագրգռված ենք, որ տարածաշրջանում լինի երկարաժամկետ խաղաղություն: Այս նպատակով ուզում եմ նշել, որ մենք ունենք նախաձեռնություն խաղաղ հարևանության հարթակի ձևավորման համար: Տվյալ ձևաչափը չի փոխարինի այլ ձևաչափերի և այլ նախաձեռնությունների, հակառակը՝ դա կօգնի, էլ ավելի կհզորացնի հնարավորությունները, որ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն հաստատվի:
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս նշել, որ առանց կայունության և խաղաղության անհնար է հասնել հզոր, երկարաժամկետ տնտեսական վերելքի և մեր ժողովուրդների բարեկեցության:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երկու երկրների հանձնաժողովի անդամներին: Շատ արդյունավետ, արգասաբեր աշխատանք է կատարվել երկու կառավարությունների կողմից:
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ բոլորիդ, սրտանց շնորհավորում Ամանորն ու Սուրբ ծնունդը, հաջողություն և բարօրություն ցանկանում մեր բարեկամ հայ ժողովրդին»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել առևտրաշրջանառության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համատեղ ծրագրերին:
Նիստի արդյունքներով Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագիր: Ստորագրվել է նաև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը:

В Ереване состоялось заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией
Под председательством премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили в Ереване состоялось очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.
До этого состоялась беседа премьер-министров Армении и Грузии.
Премьер-министр Пашинян в своей приветственной речи отметил:
“Многоуважаемый премьер-министр Гарибашвили,
Рад приветствовать вас и моего коллегу, премьер-министра Гарибашвили, и возглавляемую им делегацию в Ереване для участия в 12-м заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Председательство этого заседания на уровне премьер-министров двух стран еще раз свидетельствует о важности двусторонних отношений и об особом отношении к повестке взаимодействия.
Об этом свидетельствует также тот факт, что после долгой паузы с 2019 года по настоящее время уже созвано три заседания межправкомиссии. Есть обоюдная заинтересованность в обеспечении периодичности этого важного формата, направленного на развитие отношений между нашими странами, и в эффективной реализации зафиксированных в его рамках договоренностей.
С удовлетворением хочу констатировать, что повестка заседания этой межправкомиссии достаточно насыщена и включает различные сферы двустороннего сотрудничества: транспорт, коммуникацию, энергетику, информационные технологии, здравоохранение, туризм, сельское хозяйство, науку, образование, охрану окружающей среды, и т.п. Уверен, что достигнутые в рамках заседания договоренности будут успешно реализованы, придав армяно-грузинским отношениям новое качество и содержание.
Конечно, помимо вопросов двустороннего экономического характера, обсудили с господином премьер-министром вопросы безопасности, политического и регионального значения. Хочу подчеркнуть, что в этих вопросах есть взаимопонимание, что обусловлено многовековыми связями между нашими народами и осознанием приоритетности армяно-грузинских братских отношений.
Позвольте пожелать успехов в реализации всех взаимовыгодных двусторонних инициатив. Уверен, что и в дальнейшем обе стороны приложат все необходимые усилия для поддержания и расширения существующих многоплановых отношений на высоком уровне, для реализации которых необходимо проявлять ежедневную неустанную заботу. Спасибо”.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, в свою очередь, отметил:
“Спасибо, господин премьер-министр. Приветствую Ваше правительство, членов Комиссии. Для меня большая честь находиться в Ереване и вместе с моим коллегой и другом председательствовать на 12-м заседании межправкомиссии.
Прежде всего, хочу отметить, что экономическая комиссия является важной площадкой для укрепления торгово-экономических, транспортных и культурных связей между нашими странами. Как известно, нас связывают многовековые добрососедские отношения дружбы и братства, и сегодняшняя встреча станет еще одним шагом в плане экономического прогресса наших стран, внедрения инноваций.
И всего этого можно добиться только в условиях мира и региональной стабильности. У нас довольно положительная динамика между правительствами. Хочу с удовлетворением отметить, что за январь-ноябрь прошлого года торговый оборот увеличился примерно на 70 процентов и превысил 1 млрд долларов. Это действительно важный результат. Армения стала шестым торговым партнером Грузии. Армения находится на 6-м месте в первой десятке, что нас очень радует.
Также хочу отметить, что у нас есть позитивные подвижки по всем направлениям: туризм, грузоперевозки, данные увеличились по всем направлениям.
Господин премьер-министр,
Дорогие члены Комиссии,
Также хочу отметить, что наши власти, наша страна, наш народ заинтересованы в долгосрочном мире в регионе. В связи с этим хочу отметить, что у нас есть инициатива по формированию платформы мирного соседства. Этот формат не заменит другие форматы и другие инициативы, наоборот, поможет и еще больше укрепит возможности для установления долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Хочу еще раз отметить, что без стабильности и мира невозможно добиться сильного, долгосрочного экономического роста и благополучия наших народов.
Хочу поблагодарить членов Комиссии обеих стран. Правительствами двумя государств проделана очень эффективная, плодотворная работа.
Еще раз приветствую всех вас, от всего сердца поздравляю с Новым годом и Рождеством, желаю успехов и благополучия дружественному армянскому народу”.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с дальнейшим углублением и расширением сотрудничества двух стран в различных сферах. В частности, были затронуты совместные программы в сферах торговли, энергетики, инфраструктуры, промышленности, туризма, образования и культуры.
По итогам встречи Никол Пашинян и Ираклий Гарибашвили подписали Соглашение между Республикой Армения и Грузией о взаимных безвизовых поездках граждан двух государств. Также был подписан Протокол заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.