Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ
Հունվարի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր վիճակը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների հստակ հայտարարությունների և գործուն քայլերի կարևորությունը` Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու և արցախահայության էթնիկ զտումը կանխելու նպատակով: Այս առումով կարևորվել է նախորդ օրը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստին ՄԹ մշտական ներկայացուցչի հնչեցրած դիրքորոշումը:
Քննարկվել է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կագավորման գործընթացը: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ, հերթական անգամ ցուցաբերելով իր կառուցողական մոտեցումը, հայկական կողմը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկները և այժմ սպասում է արձագանքի:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-բրիտանական երկկողմ համագործակցության օրակարգի ընդլայման հեռանկարներին:

The phone conversation of Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan with UK Minister of State for Europe Leo Docherty
On January 18, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Leo Docherty, the Minister of State for European Affairs of the United Kingdom.
Foreign Minister of Armenia Mirzoyan briefed his interlocutor on the dire humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan stressed the importance of clear statements and efficient steps by international partners to stop the illegal blockade of Nagorno-Karabakh and prevent ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno-Karabakh. In this regard, the importance of the position expressed by the UK permanent representative at the session of the OSCE Permanent Council the previous day was highlighted.
The normalization process of Armenia-Azerbaijan relations was also discussed. The Minister of Foreign Affairs of Armenia noted thatthe Armenian side, once again showing its constructive approach, handed over the proposals on the peace treaty to Azerbaijan and is currently waiting for a response.
During the phone conversation, the prospects of expanding the Armenian-UK bilateral cooperation agenda were also touched upon.