ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրայի հետ
Հունվարի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրայի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սպառնացող մարտահրավերները:  ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ԼՂ վերադարձող երեխաների հետ կապված միջադեպին, Ադրբեջանի կողմից նրանց հանդեպ ցուցաբերած անթույլատրելի վարքագծին:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Նիդերլանդների կառավարության հասցեական հայտարարությունը Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի լիարժեք վերականգնման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է նաև միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի կարևորությունը` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելու փորձերը կանխելու նպատակով:
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկները և այժմ սպասում է արձագանքի:

19 января состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Вопке Хукстрой.
В ходе телефонного разговора был затронут ряд вопросов региональной безопасности.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, вызовы, угрожающие народу Нагорного Карабаха вызовы. Министр иностранных дел РА также коснулся инцидента, касающегося возвращения детей в Нагорный Карабах, неприемлемого поведения Азербайджана по отношению к ним.
Министр Мирзоян подчеркнул важность адресного заявления правительства Нидерландов о полном восстановлении свободного передвижения по Лачинскому коридору.
Арарат Мирзоян также подчеркнул важность активных шагов со стороны международного сообщества в целях предотвращения попыток Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Коснувшись процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, министр иностранных дел РА отметил, что армянская сторона передала Азербайджану предложения по мирному договору и теперь ожидает ответа.