Վարչապետին զեկուցվել է Ոստիկանության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ոստիկանություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը, ինչպես նաև նորաստեղծ Ներքին գործերի նախարարության գործունեության ուղղությամբ առաջիկա քայլերը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ՆԳՆ և Ոստիկանության պաշտոնատար այլ անձինք:
Զեկուցվել է, որ 2022 թվականին ավարտին է հասցվել Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման գործընթացը և այժմ ընթացքի մեջ են գերատեսչության բնականոն գործունեության ապահովման աշխատանքները, որոնք կտևեն 6 ամիս: Նշվել է, որ նախատեսվում է ապառազմականացնել Ոստիկանության զորքերը և ձևավորել Ոստիկանության գվարդիա, որի գործառույթների մեջ են մտնելու հասարակական կարգի, պետական շենքերի անվտանգության ապահովումը և այլն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ոստիկանության պարեկային ծառայություններ են ձևավորվել Լոռու և Շիրակի մարզերում, արդեն առաջիկա օրերին նման ծառայություններ կսկսեն գործել նաև Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում: Ընթացքի մեջ են Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում Պարեկային ծառայությունների ձևավորման աշխատանքները: Ներկայում ընթացքում է մրցույթային փուլը՝ կադրերի համալրման նպատակով: 2023 թվականին նախատեսվում է ձևավորել նաև Ջրային պարեկային ծառայություն:
Պատասխանատուները զեկուցել են Ոստիկանության ծառայողների ատեստավորման գործընթացի մասին, ինչի արդյունքում տեղի կունենա և աշխատավարձերի բարձրացում, և սոցիալական երաշխիքների բարելավում:
Հաջորդիվ ներկայացվել են հանցավորության դեմ պայքարի, Ոստիկանության համակարգի տեխնիկական հագեցվածության մակարդակի բարձրացման, կրթական միջավայրի բարելավման, Ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Անդրադառնալով թմրամիջոցների դեմ պայքարին՝ նշվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում ստեղծվել է համացանցի միջոցով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի մասնագիտացված ստորաբաժանում, ներկայումս ընթացքի մեջ են վերջինիս տեխնիկական միջոցներով համալրման աշխատանքները: Հաշվետու ժամանակահատվածում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի բացահայտման թիվը 2021 թվականի համեմատ ավելացել է 77 տոկոսով:
Ներկայացվել են Ոստիկանության տեսալուսանկարահանող էլեկտրոնային համակարգերի կառավարման կենտրոնի գործունեության արդյունքները: Տեղեկացվել է, որ նորաստեղծ կենտրոնը գործունեության երկու ամսում կայացրել է 2155-ով ավելի վարչական պատասխանատվության որոշում: Տեղեկացվել է, որ 2022 թվականի ընթացքում Հանրապետությունում նվազել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը: Մասնովարապես, նախորդ տարի արձանագրվել է 4 հազար 308 ՃՏՊ, որի հետևանքով զոհվել է 321 և մարմնական վնասվածքներ ստացել 6 հազար 153 անձ: 2021 թվականի համեմատ ՃՏՊ-ների քանակը նվազել է 296-ով, զոհերի թիվը՝ 47-ով, իսկ վիրավորներինը՝ 546-ով: Նշվել է, որ վերջին տարիների ընթացքում ՃՏՊ-ների թվի նվազում տեղի է ունեցել առաջին անգամ:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Քրեական ոստիկանության մարզային ստորաբաժանումների ձևավորմանը, Հանրապետությունում առկա օպերատիվ իրավիճակին, հանցագործությունների դեմ պայքարին, Օպերատիվ կառավարման համակարգի ներդրմանը, ինքնագլորների հետ կապված խնդրին և այս ոլորտում համապատասխան կարգավորումների ներդրման վերաբերող հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով աշխատանքների շարունակականության ապահովումն ու արդյունավետ իրականացումը, ընդգծել Ներքին գործերի նախարարության ստորաբաժանումների կողմից քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի հետևողական բարելավման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ թվայնացման և էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել և ընդլայնել բոլոր այն միջոցառումները, որոնք նպաստում են ՃՏՊ-ների թվի նվազմանը: Այս համատեքստում, կարևորվել է բալային համակարգի բարելավումը, վարորդական վկայականների տրամադրման չափանիշների բարձրացումը: «Պետք է էականորեն բարձրացնել վարորդական վկայականնների տրամադրման ստանդարտը՝ համապատասխան միջազգային չափանիշների: Պետք է բացառենք դեպքերը, որ որևէ մեկը, ով չպետք է ստանա վարորդական վկայական, ինչ-ինչ եղանակով ստանա: Խոսքը մարդկային կյանքերի մասին է: Իրականացվող միջոցառումները պետք է ունենան ՃՏՊ-ները կանխարգելող նշանակություն»,- ընդգծել է վարչապետը: Խոսելով մարզերում Ոստիկանության պարեկային ծառայությունների ներդրման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ակտիվ միջոցառումներ իրականացնել կանանց ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ:

Пашиняну представлен отчет о деятельности полиции за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Полицию Республики Армения с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, а также предстоящих шагов в направлении деятельности вновь созданного министерства внутренних дел.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр внутренних дел Ваге Казарян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян и другие должностные лица МВД и полиции.
Было доложено, что в 2022 году был завершен процесс формирования МВД, и сейчас ведутся работы по обеспечению нормальной деятельности ведомства, которые продлятся 6 месяцев. Было отмечено, что планируется демилитаризация Войск полиции и формирование Полицейской гвардии, в функции которой будет входить обеспечение общественного порядка, охрана государственных зданий и т.д.
За отчетный период патрульные службы были сформированы в Лорийской и Ширакской областях, в ближайшие дни аналогичные службы начнут действовать также в Арагацотнской, Котайкской, Гегаркуникской и Тавушской областях. Продолжается формирование патрульных служб в Араратской, Армавирской, Вайоцдзорской и Сюникской областях. В настоящее время проходит этап конкурса по подбору персонала. В 2023 году планируется сформировать Службу водного патрулирования.
Ответственные лица сообщили о процессе аттестации сотрудников полиции, в результате которой будут увеличены заработные платы и улучшены социальные гарантии.
Затем были представлены работы по борьбе с преступностью, повышению уровня технического оснащения системы полиции, улучшению образовательной среды, переподготовке сотрудников полиции.
В контексте борьбы с наркотиками было отмечено, что в прошлом году было создано специализированное подразделение по борьбе с незаконным оборотом наркотиков через интернет, в настоящее время ведутся работы по его оснащению техническими средствами. За отчетный период по сравнению с 2021 годом количество раскрытия случаев незаконного оборота наркотиков увеличилось на 77 процентов.
Были представлены результаты работы Центра управления электронными системами видеофиксации полиции. Было отмечено, что за два месяца работы вновь созданный центр принял 2155 решений об административной ответственности. Было отмечено, что в течение 2022 года количество дорожно-транспортных происшествий в республике снизилось. В частности, в прошлом году было зафиксировано 4 тыс 308 ДТП, в результате которых погиб 321 человек, а 6 тыс 153 человека получили телесные повреждения. По сравнению с 2021 годом количество ДТП уменьшилось на 296, количество пострадавших - на 47, количество пострадавших - на 546 человек. Было отмечено, что количество дорожно-транспортных происшествий снизилось впервые за последние годы.
Затем были затронуты вопросы, связанные с формированием областных подразделений Криминальной полиции, оперативной обстановкой в республике, борьбой с преступностью, внедрением Системы оперативного управления, проблемой самокатов и внедрением соответствующих регулирований в этой сфере.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обеспечения продолжительности и эффективного осуществления работы в вышеуказанных направлениях, подчеркнул необходимость последовательного повышения качества предоставляемых гражданам подразделениями МВД услуг, в том числе путем реализации цифровизации и внедрения электронных систем. Никол Пашинян поручил продолжить и расширить все мероприятия, способствующие снижению количества дорожно-транспортных происшествий. В этом контексте была подчеркнута важность совершенствования балльной системы, повышения стандартов выдачи водительских удостоверений.
"Необходимо значительно поднять стандарт выдачи водительских удостоверений в соответствии с международными критериями. Нужно исключить возможность того, чтобы кто-то, кто не должен был получить водительские права, каким-то образом получил их. Речь идет о человеческих жизнях. Реализуемые мероприятия должны способствовать предотвращению ДТП"- подчеркнул премьер-министр. Говоря о внедрении Патрульной службы в областях, Никол Пашинян поручил провести активные мероприятия по увеличению вовлеченности женщин.