Ամփոփվել են ՊԵԿ 2022թ. գործունեության արդյունքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, ՊԵԿ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Խորհրդակցությանը ներկայացվել են Պետական եկամուտների կոմիտեի 2022թ. կատարած աշխատանքները, ինչպես նաև ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերը: Մասնավորապես՝ զեկուցվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագրի նպատակների և ակնկալվող արդյունքների մասին:
Նախ ներկայացվել է հաշվետվություն հարկային մարմնի 2022թ. գործունեության վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ զեկուցվել է 2022 թվականի հարկային եկամուտների և պետական տուրքի մասին:
Նշվել է, որ հարկային եկամուտները նախորդ տարվա ընթացքում կազմել են 1 տրիլիոն 926 մլրդ դրամ, որը 2021 թվականի համեմատ աճել է 21 %-ով: Նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսին ՀՀ-ում գրանցվել է ռեկորդային թվով աշխատատեղ՝ 704 հազար, միջին աշխատավարձը ևս ռեկորդային է՝ կազմել է 230 հազար դրամ: Զեկուցվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում շահառուներին հիփոթեկային վարկերի գծով վերադարձվել է 36 մլրդ դրամ եկամտային հարկ, շահառուների թիվը կազմել է 29 հազար: Ըստ պատասխանատուների՝ եկամտային հարկի վերադարձից օգտվող շահառուների թիվը վերջին տարիներին կտրուկ ավելացել է, օրինակ՝ 2017 թվականին արտոնությունից օգտվել է ընդամենը 2 հազար 400 շահառու: Այս համատեքստում, զեկուցվել է հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարների վերադարձի էլեկտրոնային հարթակի ներդրման, փոխհատուցվող գումարների (ԱԱՀ) միասնական հաշվին մուտքագրման ժամկետի կրճատման մասին:
ՊԵԿ նախագահը զեկուցել է նաև 2022թ. ընթացքում իրականացված կարևոր միջոցառումների մասին: Ըստ այդմ՝ մանրամասներ է ներկայացվել համալիր հարկային ստուգումների ռիսկային չափանիշների վերանայման, «Թեմատիկ ուսումնասիրություն» հսկողության տեսակի սահմանման և հարկ վճարողների բողոքները քննելու նոր մեխանիզմի սահմանման մասին: Իրականացված վերլուծությունների արդյունքում բազմաթիվ հարկ վճարողների ճշգրտել են իրենց պարտավորությունները՝ 31 մլրդ դրամով:
Հաջորդիվ ներկայացվել են մաքսային համակարգում 2022 թվականին իրականացված փոփոխությունների ուղղությունները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել մաքսային վարչարարության պարզեցման աշխատանքներին: Նշվել է, որ կրճատվել է պետական սահմանի անցման կետերում պետական մարմինների ներկայացվածությունը: Դեկտեմբերի 1-ից սահմանային կետերում հսկողությունն իրականացվում է միայն ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի և մաքսային մարմինների կողմից: Նախնական հայտարարագրերի համակարգի ներդրման շնորհիվ հնարավորություն է ընձեռվել ապրանքների բացթողումն իրականացնել սահմանին 24/7 ռեժիմով: Արդյունքում՝ ապրանքների բացթողնման ժամանակահատվածն էապես կրճատվել է:
Սահմանային անցակետերում ապրանքների շարժի հետագծելիության համակարգի ներդրման շրջանակում ապահովվել է սահմանային անցումային կետի բոլոր դերակատարների գործողությունների թափանցիկություն, թիրախային հսկողություն՝ մաքսային գործընթացների նկատմամբ: Պետական սահմանի անցման կետերում ռենտգեն հսկողության ռիսկերի համակարգի բարելավման շրջանակում նվազել է ռենտգեն հսկողության ընտրանքային տոկոսը, ինչը բերում է հերթերի նվազեցմանը:
Մաքսային արժեքի որոշման մեթոդների հայտարարագրման ընթացակարգերի փոփոխության շրջանակում 2022թ․ մայիսից 2021թ․ նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են գործարքի արժեքի մեթոդով ապրանքների մաքսային արժեքի (տնտեսվարողի կողմից ներկայացված արժեքների հիմք ընդունում) որոշման դեպքերը շուրջ 30%-ով։ Արդյունքում՝ ապրանքների հայտարարագրման ժամանակահատվածը կրճատվել է: Պարզեցվել է ավել վճարված մաքսային վճարների վերադարձման կարգը, կրճատվել վճարների վերադարձման ժամկետները:
Թույլատվական փաստաթղթերի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով տրամադրման շրջանակում թվով 5 ենթահամակարգերը գտնվում են թեստավորման, լրամշակման կամ գերատեսչությունների հետ վերջնական համաձայնեցման փուլում: Նշվել է, որ ՊԵԿ պաշտոնական կայքում տեղեկատվության հրապարակման արդյունքում տնտեսվարողների համար էապես խնայվում է ժամանակ, ֆինանսական միջոց, անհարկի վատնվող ռեսուրսներ։ Նրանք խուսափում են հավելյալ հնարավոր խոչընդոտներից և անհարկի գործողություններից։ Հանվել են փաստաթղթային ոչ ֆորմալ մի շարք գործընթացներ՝ հայտարարագրի գրանցման անհրաժեշտ տեղեկություն ստանալու համար այլևս անհրաժեշտ չէ այցելել մաքսատուն, ապրանքների մաքսային հայտարարագրերի ներկայացումն իրականացվում է էլեկտրոնային եղանակով՝ առանց նախապես մաքսատուն այցելելու: Արդյունքում տեղի է ունեցել «Կանաչ ուղի» մաքսային ընթացակարգի դեպքում մաքսային մարմնի հետ շփման բացակայություն:
2022 թվականին իրականացված փոփոխությունների շրջանակում մանրամասներ է ներկայացվել նաև մաքսային գործի բնագավառում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների նկատմամբ հսկողության ուժեղացման վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ ներկայացվել են ժամանակավոր պահպանման պահեստների համար նոր պահանջներ, ստուգումների արդյունքում բարելավվել են պահեստների պայմանները, սահմանվել են մաքսային ներկայացուցիչների նկատմամբ ստուգումներ իրականացնելու նոր մոտեցումները, «անմաքս առևտրի խանութի» տիրապետողների նախաորակավորման կարգը:
Զեկուցվել է նաև մաքսային ծառայության համակարգի բարեփոխման, կադրերի ներգրավման նոր համակարգի մասին: Ըստ այդմ՝ տեղի է ունեցել Երևանի մաքսային սպասարկման կենտրոն-մաքսատան նոր կադրերի համալրում: Մաքսային ծառայության պաշտոնների նշանակվել է (այդ թվում՝ ժամկետային պայմանագրային հիմքով) շուրջ 130 մասնակից։
Առաջիկա անելիքների շրջանակում խոսվել է «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» Էտալոնային մոդելի, iTRADE-ի, բիզնես պրոցեսների շարունակական վերանայման, ավտոմատ բացթողնման համակարգի ինստիտուտի գործարկման և ռեզերվների ստեղծման նպատակով լավագույն սարքավորումների ձեռքբերման մասին:
Ներկայացվել են նաև թվայնացման ոլորտում կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես՝ զեկուցվել է անտեսանելի վարչարարության, կանխարգելող միջոցառումների անցման և հարկ վճարողների և ԱՏԳ իրականացնողների սպասարկման որակի բարձրացման մասին: 2022թ․ նոր էլեկտրոնային համակարգերի շրջանակում կարևորվել է E-VAT համակարգը (շուրջ 1 մլրդ․ դրամ հարկային եկամուտ), մոնիթորինգի համակարգը (Մեծ Տվյալների վերլուծություն), հիփոթեքային վարկի տոկոսների վերադարձի էլ. համակարգը, մաքսային և այլ վճարների գանձման համակարգը: Տեխնոլոգիական առաջընթացի մասով ընդգծվել է թույլատվական փաստաթղթերի մեկ պատուհան, կշեռքների կենտրոնացված համակարգերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի աստիճանաբար բարելավմանն ուղղված միջոցառումներին: Մասնավորապես, ընդգծվել է հարկային կարգապահության բարելավմանը (դատական պրակտիկա, ծախսերի փաստաթղթավորում, տրանսֆերային գնագոյացում), տեղեկատվության աղբյուրների ընդլայնմանը (ֆինանսական հաշիվների ավտոմատ փոխանակում), ռիսկերի համակարգի ներդրմանը և միջազգային համագործակցությոանն ուղղված միջոցառումներին:
Ամփոփելով, վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հարկային և մաքսային ոլորտում էլեկտրոնային համակարգերի զարգացման ու ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է մաքսային բնագավառում հետևողական աշխատանքներ տանել կապիտալ ծրագրերի, մասնավորապես, սահմանային անցման կետերի բարելավման, տնտեսվարողներին մատուցվող ծառայությունների ընթացակարգերի պարզեցման ու բարելավման ուղղությամբ:

SRC performance results for 2022 summerized
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the State Revenue Committee (SRC) today to participate in the discussion of the performance report 2022 of the department.
The meeting was attended by Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Chairman of the State Revenue Committee Rustam Badasyan, Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan, the leadership of the SRC, and other officials.
The work done by the State Revenue Committee in 2022, as well as the current and upcoming projects were presented at the consultation. In particular, the results of the 2021-2026 Government Action Plan, goals and expected results of the strategic plan for the development of the SRC and improvement of administration were reported.
First, a report on the activities of the tax authority was presented. Accordingly, tax revenues and state duty for 2022 were reported.
It was noted that tax revenues during the previous year amounted to 1 trillion 926 billion AMD, which is an increase of 21% compared to 2021. In December of last year, a record high number of jobs was registered in Armenia: 704 thousand, the average salary was also record high - 230 thousand AMD. It was reported that during the previous year, 36 billion AMD of income tax was returned to beneficiaries in terms of mortgage loans, the number of beneficiaries was 29 thousand. According to the officials, the number of beneficiaries of income tax refund has increased dramatically in recent years, for example, in 2017, there were just 2,400 beneficiaries. In this context, it was reported about the introduction of the e-platform for the refund of the interest rate of the mortgage loan.
The SRC Chairman also reported about the important activities carried out during 2022. Accordingly, details were presented about the review of risk criteria for complex tax audits, the introduction of the "Thematic Study" type of control and the introduction of a new mechanism for examining taxpayers' complaints. As a result of the conducted analyses, many taxpayers adjusted their obligations by 31 billion AMD.
Next, the directions of changes implemented in the customs system in 2022 were presented. In particular, reference was made to the simplification of customs administration. It was noted that the representation of state bodies at the state border crossing points was reduced. From December 1, control at the border points is carried out only by NSS border guard troops and customs authorities. Thanks to the introduction of the system of preliminary declarations, it was possible to release goods at the border 24/7. As a result, cargo release time has been significantly reduced.
Within the framework of the introduction of the system of tracking the movement of goods at the border checkpoints, transparency of the actions of all the actors at the border crossing point, targeted control over the customs processes was ensured. As part of the improvement of the system of X-ray risk control at state border crossing points, the sample percentage of X-ray control has decreased, which leads to the reduction of queues.
5 subsystems within the scope of issuing permit documents exclusively electronically are in the stage of testing, revising or final agreement with the departments. It was noted that as a result of the publication of information on the official website of the SRC, businessmen save significant time, financial means, and unnecessarily wasted resources. They avoid additional possible obstacles and unnecessary actions. A number of informal documentation-related processes are discontinued, it is no longer necessary to visit the customs office to obtain the necessary information for registration of the declaration, the submission of customs declarations of goods is carried out electronically, without visiting the customs office. As a result, in the case of the customs procedure “Green Way”, there are no contacts with the customs authority.
As part of the changes implemented in 2022, details were also presented regarding the strengthening of supervision over entrepreneurs. Accordingly, new requirements for temporary storage warehouses were presented, conditions of warehouses were improved as a result of inspections.
It was also reported on the reform of the customs service system, the new system of personnel recruitment. New personnel of the Yerevan Customs Service Center was recruited, where about 130 employees began to work (including on a temporary contract basis).
As for upcoming activities, the One Stop, One Window reference model, iTRADE, continuous review of business processes, the launch of the automatic release system, and the acquisition of best equipment for creating reserves were referred to.
The works done in the field of digitization were also presented. In particular, it was reported about the invisible administration, the improvement of the quality of service for taxpayers and Foreign Economic Activity implementers. The E-VAT system (about 1 billion AMD tax revenue), monitoring system (Big Data analysis), mortgage loan interest refund e-platform, customs and other fees collection system were highlighted in the framework of new electronic systems introduced in 2022. In terms of technological progress, One window for permit documents, centralized systems of scales were highlighted.
Reference was also made to measures aimed at gradually improving the tax/GDP ratio. In particular, the improvement of tax discipline (judicial practice, cost documentation, transfer pricing), the expansion of information sources (automatic exchange of financial statements), the introduction of a risk system and measures aimed at international cooperation were emphasized.
Summing up, Prime Minister Pashinyan emphasized the work carried out in the direction of the development and expansion of electronic systems in the tax and customs sector. Nikol Pashinyan instructed to carry out consistent work in the customs sector in the direction of capital projects, in particular, improvement of border crossing points, simplification and improvement of the procedures of services provided to businessmen.