Փաշինյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Կարևորվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին Եվրոպական միության նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ ընդունված որոշումը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանն և անվտանգությանը: Անդրադարձ է կատարվել նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն օրեցօր ավելի է ծանրանում ու սրվում, չեն գործում դպրոցներն ու մանկապարտեզները, առողջապահական հիմնարկներն ունեն դեղորայքի խիստ պակաս և կանգնած են լրջագույն խնդիրների առաջ: Բացի այդ, Ադրբեջանի կողմից դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը, առկա է նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խնդիր: Կարևորելով ստեղծված իրավիճակին միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակությամբ է ընդգծել օրերս Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևերի փաստը:
Տոյվո Կլաարը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման կապակցությամբ և ընդգծել միջանցքի անխափան գործունեության անհրաժեշտությունը: Նա նշել է, որ ԵՄ-ն շահագրգիռ է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովմամբ և շարունակելու է նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Եվրոպական միության նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման գործընթացի, ինչպես նաև ՀՀ-ում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ուղղությամբ ՀՀ-ԵՄ համատեղ ծրագրերի ընթացքի շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan received Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and crisis in Georgia. The meeting was also attended by the Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin.
The interlocutors discussed the situation in the region, as well as issues related to Armenia-EU cooperation.
The decision on the deployment of the new civilian mission of the European Union on the Armenian-Azerbaijani border was highlighted, which will contribute to stability and security in the region. Reference was also made to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh caused by the blocking of the Lachin Corridor.
Prime Minister Pashinyan emphasized that as a result of this, the situation in Nagorno-Karabakh is aggravating day by day, schools and kindergartens are not operating, healthcare institutions suffer a severe shortage of medicine and are facing serious problems. Besides, gas supply to Nagorno Karabakh has been suspended by Azerbaijan, there is also a problem of electricity supply. Emphasizing the targetted response of the international community to the created situation, Nikol Pashinyan emphasized with pleasure the fact of the resolutions recently adopted by the European Parliament.
Toivo Klaar expressed concern over the blocking of the Lachin Corridor and stressed the need for the uninterrupted operation of the corridor. He noted that the EU is interested in ensuring stability and peace in the region and will continue to contribute to the solution of this problem.
The parties exchanged thoughts on the deployment process of the new civilian mission of the European Union, as well as on the course of the Armenia-EU joint programs in the direction of the institutional reforms implemented in the Republic of Armenia.