Զելենսկին վաղուց դադարել է լինել Պուտինի հնարավոր զրուցակիցը. Պեսկով
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պատրաստվում էր պատերազմի, և նա վաղուց դադարել է լինել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հավանական զրուցակիցը։ Այս մասին հինգշաբթի լրագրողներին ասել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Զելենսկիի հայտարարությունն առ այն, որ ինքը «հետաքրքրված չէ» Պուտինի հետ բանակցություններով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք գիտենք, թե ինչ խոստումներով է Զելենսկին ընտրվել նախագահ, բացարձակապես դժվար չէ հիշել դրանք և հիշեցնել այն ընտրողներին, ովքեր Ուկրաինայում քվեարկել են նրա օգտին։Նա չլուծեց Դոնբասի խնդիրը, չկատարեց մինսկյան պայմանավորվածությունները, ավելին, ինչպես պարզվեց, չէր պատրաստվում դրանք կատարել, պատրաստվում էր պատերազմի: Ուստի, եկեք այսպես ձեւակերպենք, նա՝ ինքն է վաղուց դադարել լինել նախագահ Պուտինի հնարավոր հակառակորդը (քննարկումներ անցկացնելու առումով- ՏԱՍՍ խմբ.)»,- ասել է Պեսկովը:
Հինգշաբթի բրիտանական Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Զելենսկին ասել է, որ հետաքրքրված չէ Ռուսաստանի ղեկավարի հետ բանակցություններով։

Президент Украины Владимир Зеленский готовился к войне и сам давно перестал быть возможным собеседником для президента РФ Владимира Путина. Об этом заявил журналистам в четверг пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, комментируя заявление Зеленского о том, что ему "неинтересно" вести переговоры с Путиным, передает ТАСС
"Мы знаем, с какими обещаниями Зеленский избирался президентом, их совершенно нетрудно вспомнить самим и напомнить тем избирателям, которые за него голосовали на Украине. Он не решил проблему Донбасса, он не выполнил минские договоренности, более того, как выяснилось, он не собирался их выполнять, он готовился к войне, - сказал Песков. - Поэтому, скажем так, он сам давно перестал быть возможным оппонентом (для дискуссий - прим. ТАСС) для президента Путина".
В вышедшем в четверг интервью британскому телеканалу Sky News Зеленский заявил, что не заинтересован в переговорах с российским лидером. Украинский президент добавил, что после начала специальной военной операции РФ Путин стал для него "никем".
Зеленский ранее запретил указом вести переговоры с Россией. Песков позднее заявил, что переговоры Москвы и Киева сейчас невозможны, поскольку для них нет условий ни де-факто, ни де-юре.