Հայ-վրացական սահմանի հատման պարզեցված ռեժիմի մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել։ Կառավարության համապատասխան որոշումը հրապարակվել է Վրաստանի օրենսդրական տեղեկագրի կայքում, փոխանցում է News.am-ը:
Համաձայնագիրը, որի համաձայն՝ երկու երկրների քաղաքացիները կկարողանան միջպետական սահմանը հատել առանց անձնագրի՝ անձը հաստատող էլեկտրոնային փաստաթղթերով, ստորագրել են Վրաստանի և Հայաստանի կառավարությունների ղեկավարներ Իրակլի Ղարիբաշվիլին և Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թվականի հունվարի 12-ին, հաղորդում է Sputnik-Գրուզիան։
Որոշման համաձայն՝ կառավարությունը հաստատել է «Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետությունների միջև քաղաքացիների երկկողմանի անայցագիր տեղաշարժի մասին» ստորագրված համաձայնագիրը։
Որոշմամբ  արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարվել է համաձայնագրի կնքման մասին տեղեկացնել Վրաստանի նախագահին և Խորհրդարանին, ինչպես նաև տեղեկացնել Հայաստանի իշխանություններին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի ավարտի մասին:

Правительство Грузии завершило процедуры по соглашению об упрощении пересечения границы с Арменией, соответствующее постановление правительства опубликовано на сайте ''Законодательного вестника Грузии''.
Соглашение, согласно которому граждане обеих стран смогут пересекать межгосударственную границу без паспорта - по электронным удостоверениям личности, подписали главы правительств Грузии и Армении Ираклий Гарибашвили и Никол Пашинян 12 января 2023 года, ''передает Sputnik- Грузия''
Согласно постановлению, правительство утвердило подписанное соглашение ''О двустороннем безвизовом передвижении граждан между республиками Грузии и Армении''.
Также постановлением министерству иностранных дел поручено сообщить о заключении соглашения президенту и парламенту Грузии, а также сообщить властям Армении о завершении необходимых внутригосударственных процедур для вступления в силу соглашения, передает News.am