Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը շարունակել է համայնքային այցերը և այսօր հանդիպումներ է ունեցել Մարտունու շրջանի Սպիտակաշեն, Հաղորտի և Մուշկապատ համայնքներում: Պետնախարարին ուղեկցել են ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի ‹‹Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ›› խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանը, Օպերատիվ շտաբի անդամ, ՆԳՆ ԱԻՊԾ ներկայացուցիչ Կարեն Ավետիսյանը:
Հանդիպումների ընթացքում պետնախարարը խոսել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի, դրա ազդեցության մասին, ներկայացրել է Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև ապաշրջափական ուղղությամբ տարբեր ոլորտներում ու ասպարեզներում իրականացվող քայլերը:
Հանդիպումների մասնակից մարտունեցիների հարցերն առավելապես վերաբերել են Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, երկրի անվտանգությանն ու ապագային: Պատասխանելով հարցերին՝ Ռուբեն Վարդանյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ իր համար հստակ է, որ այս իրավիճակում հնարավոր բոլոր միջոցներով ու գործիքներով պետք է շարունակել պայքարել. «Պայքար չի նշանակում պատերազմ։ Պայքարել նշանակում է, որ մենք չենք համաձայնում այն ճանապարհին, որն առաջարկել է Ադրբեջանը։ Չենք դուրս գալու մեր հայրենիքից՝ անկախ դժվարություններից»։
Նա հիշեցրել է, որ միջազգային կարևոր դերակատարները ևս հայտարարել են, որ Արցախի հարցը փակված չէ: Պատասխանելով օգնության ակնկալիքների մասին հարցին՝ պետնախարարն ասել է, որ պետք չէ որևէ մեկի վրա հույս դնել և ձեռքերը ծալած նստել. «Առաջինը մե՛նք մեր գործը պետք է անենք, հետո նոր օգնություն ակնկալենք: Եթե ոչինչ չես անում, միայն հույս ես դնում ուրիշի վրա, ոչինչ չի ստացվի, բայց եթե պայքարում ես ու գործ ես անում, բոլորովին այլ իրավիճակ է ստեղծվում»:
Հանդիպումների մասնակից մարտունեցիները նշել են, որ պաշտպանում են այդ տեսակետը և ոչ մի իրավիճակում չեն պատրաստվում հեռանալ հայրենիքից ու լքել իրենց տունը:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև մի շարք այլ հարցերի մասին: Պետնախարարը նշել է, որ այս իրավիճակում շատ կարևոր է պահպանել բնակչության հետ հետադարձ կապը, ուստի Օպերատիվ շտաբի մյուս անդամները, Ազգային ժողովի պատգամավորները նույնպես հանդիպումներ են ունենում համայնքներում:

Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян продолжил визиты в общины и сегодня провел встречи в общинах Спитакашен, Агорти, Мушкапат Мартунинского района. Госминистра сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Сурен Галстян, лидер фракции ''Свободная Родина – ОГА'' Артур Арутюнян, руководитель администрации Мартунинского района Эдик Аванесян, член Оперативного штаба, представитель МВД Карен Аветисян.
В ходе встреч Госминистр говорил о создавшейся вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана кризисной ситуации и её влиянии, представил реализуемую Оперативным штабом работу, а также реализуемые в различных отраслях и сферах шаги в направлении снятия блокады.
Вопросы участвующих во встрече мартунинцев в основном касались создавшейся вокруг Арцаха ситуации, безопасности страны и её будущего. Отвечая на вопросы, Рубен Варданян еще раз подчеркнул, что для него ясно, что всеми возможными в этой ситуации способами и инструментами нужно продолжать бороться. ''Борьба, не значит – война. Борьба – это значит, что мы не согласны с тем путём, который предложил Азербайджан. Мы не уйдём с нашей родины, несмотря на трудности''.
Он напомнил, что важные международные акторы также заявили, что вопрос Арцаха не закрыт. Отвечая на вопрос об ожидаемой помощи, Госминистр сказал, что не нужно ни на кого надеяться и сидеть, сложа руки: ''Первыми мы должны делать своё дело, и только потом ожидать помощи. Если ничего не делаешь, только надеешься на других, ничего не получится, но если борешься и делаешь дело, создаётся совершенно иная ситуация''.
Мартунинцы – участники встречи отметили, что поддерживают эту точку зрения и ни в какой ситуации не собираются покидать родину и бросать свои дома.
На встрече речь шла также о ряде других вопросов. Госминистр отметил, что в этой ситуации очень важно поддерживать обратную связь с населением, потому другие члены Оперативного штаба, депутаты Национального собрания также проводят встречи в общинах.