Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի առթիվ այցելել է Պաշտպանության նախարարություն, որտեղ տեղի է ունեցել հավաք-խորհրդակցություն ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմի մասնակցությամբ:
Խորհրդակցությանը ներկա են գտնվել նաև Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Միջոցառման սկզբում դահլիճ են բերվել Հայաստանի Հանրապետության պետական, Զինված ուժերի մարտական և Հայոց բանակի պահապան՝ Սուրբ Աշոտ Երկաթ դրոշները, որից հետո հնչել է ՀՀ օրհներգը: Այնուհետև ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել հունվարի 19-ին Գեղարքունիքի մարզում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի հետևանքով զոհված զինծառայողների հիշատակին:
Ելույթով նախ հանդես է եկել Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, այնուհետև ներկաներին է դիմել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Իր խոսքում, վարչապետը նշել է.
«Պաշտպանության հարգելի նախարար,
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, Գլխավոր շտաբի պետ,
Պարոնայք գեներալներ և սպաներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս մեր բանակի ձևավորման 31-րդ տարեդարձի առիթով և ուզում եմ առաջին հերթին բոլորիս մաղթել կամք, որը հենված է իմացության վրա։ 31 տարիների պատմությունը վերլուծելով՝ մենք պետք է արձանագրենք հետևյալը, որ բանակի և պետության որակական կապը շատ ուղիղ է։ Այս կապը մեզ պիտի պարտադրի, որպեսզի բանակի և պետության որակի զարգացումը մեր ամենօրյա աշխատանքը լինի։ Բայց սրա համար մենք պետք է առերեսվենք խնդիրներին։ Երբեմն հաճախ ու շատերին թվում է, թե մենք լրիվությամբ խորացել ենք պրոբլեմների մեջ։ Իրականությունն այդպես չէ, եթե նույնիսկ մենք խորացել ենք այդ պրոբլեմների մեջ` չենք առերեսվել դրանց: Կարծում եմ, որ մենք հենց այստեղից պետք է սկսենք, որովհետև մեր բոլոր գործողությունները պետք է հիմնված լինեն իմացության և ճանաչողության վրա։ Մենք պետք է ճանաչենք մեր խնդիրների, մեր բոլոր ձախողումների և մեր բոլոր հաջողությունների էությունը։
Այս առումով, ուզում եմ ընդգծել և նաև կիսել ձեզ հետ մեր մտքերի ընթացքը։ Բանակն առաջին հերթին հենված է սպայի ինստիտուտի վրա։ Մենք պետք է արձանագրենք մի բան, որ սպայական կոչման և սպայական աշխատանքի վարկը պետության անվտանգության խնդիր է։ Սպան չի կարող չապահովել սեփական ընտանիքի բարեկեցությունը։ Սա պետք է լինի մեր ամենակարևոր արձանագրումը, որովհետև սպան պետության հենասյունն է, ընդ որում, բանակի սպան, հատուկ ծառայությունների սպան, ոստիկանության սպան։ Այստեղից են, որ սկսում են մեր բոլոր պրոբլեմները, որովհետև մեզ թվացել է, թե մենք կարող ենք ապահովել պետության անվտանգությունը` սպային մղելով յոլա գնալու դաշտ և հարթություն։
Հայաստանի Հանրապետությունում սպայի ընտանիքը պետք է լինի բարեկեցիկ։ Սա է մեր մարտավարական նպատակը և այս խնդրով ենք մենք առաջնորդվելու։ Բայց սպա լինելը պետք է նշանակի առանձնահատուկ որակների կրում, սպա լինելը պետք է լինի առանձնահատուկ առաքելության գիտակցում և պրոֆեսիոնալ, մասնագիտական առանձնահատուկ հմտությունների իմացություն։ Այս իրողությունները պետք է սերտորեն կապված լինեն իրար հետ։ Եվ մենք Զինված ուժերի բարեփոխումների համատեքստում հենց այս բանաձևն ենք դնում։ Սպայի պրոֆեսիոնալ իմացությունը, հմտությունը և նրա ընտանիքի բարեկեցությունը՝ սկսած սոցիալական երաշխիքների համակարգից, բնակարանային ապահովության համակարգից, շարունակած նրանց ընտանիքի անդամների, երեխաների կրթության հնարավորություններով, որովհետև պետք է հասկանանք, երբ մարդը ծառայում է Հայրենիքին` սպայի կարգավիճակում, նա սովորականից ավելի պակաս ժամանակ է տրամադրում իր ընտանիքին։ Մենք պետք է առերեսվենք այս պրոբլեմների հետ և այնպես անենք, որ այս իրողությունը նեգատիվ ազդեցություն չունենա ընտանիքի բարեկեցության և երեխաների հետագա ճակատագրի, կրթության հարցերում։ Պետությունն այստեղ պետք է կանգնած լինի սպայի կողքին, կրկնում եմ՝ միևնույն ժամանակ, որևէ կոմպրոմիսի չգնալով սպայի որակական հատկանիշների առումով։
Հաջորդը` զինվորի պրոֆեսիոնալ կարողություններն ու հմտություններն են. այստեղ նույնպես նույն չափանիշները պիտի գործեն` մի փոքր այլ հարթության մեջ։ Մենք կարծում ենք՝ այն գործընթացը, որ սկսել ենք Զինված ուժերում, պիտի բերի մեր խնդիրների կատարմանը։
Ընդհանուր առմամբ պիտի արձանագրեմ, որ զինվորական ծառայությունը, իհարկե, առաջին հերթին կարգապահությունն է, ինձնից սկսած` բոլորովս ավարտած։ Մենք պետք է հայրենասիրության մեր մոդելի մասին մտածենք։ Մենք պետք է ի վերջո հրաժարվենք կենացային հայրենասիրությունից, երբ ճառերը և իրականությունը կիլոմետրերով շեղված են իրարից։ Այսօր էլ մենք բախվում ենք այդ խնդրի հետ։ Եվ սա այն ֆունդամենտալ պրոբլեմներից է, որը մենք պետք է ի վերջո կարողանանք լուծել:
Դահլիճում ներկա են կին զինծառայողներ, ես ուզում եմ նախ առանձնահատուկ ընդգծել նրանց ծառայությունն ու ներկայությունը: Մենք Զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության աստիճանը պետք է մեծացնենք, այդ թվում և առավել ևս մարտական ծառայության ոլորտում: Եվ սա Զինված ուժերի բարեփոխումների մեր հաջորդ կարևոր ուղղությունն է:
Նաև մեր մեծագույն խնդիրներից մեկը եղել է այն, որ չենք ընկալել, որ բանակն ինքնին անվտանգության ապահովման գործում չի կարող միայնակ իրագործել այդ խնդիրը, եթե չունի շարունակություն: Այս առումով, ուզում եմ ընդգծել այն բարեփոխումները, որ նախաձեռնել ենք պահեստազորի կառավարման կամ պատրաստության առումով: Մի քանի անգամ խորհրդակցություններ ունեցել ենք, և ես ընդգծել եմ՝ այն մարտունակությունը, որ ունենք բանակում, զինծառայողների շրջանում, պետք է այսպես ասած, արտապատվիրակենք, փոխանցենք պահեստազորին: Իսկ բանակում զինծառայության մեջ գտնվող սպաների և զինծառայողների մարտունակությունը պիտի լինի նոր որակի, որը շատ դեպքերում մեզ նույնիսկ անծանոթ է: Մենք այս խնդիրները լուծելու պարագայում է, որ կունենանք նոր իրավիճակ, և մենք հետևողականորեն պետք է գնանք այս ճանապարհով:
Ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել նաև աշխարհազորի կայացումը որպես ինստիտուտ: Նաև հիմա շատ տարածված է և դա վատ չէ, այս օրերին մեզ օգնում են կամավորներ, տարբեր կազմակերպություններ: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նրանց դրա համար, բայց մյուս կողմից պետք է ընդգծեմ, որ երկրում չեն կարող լինել բանակներ, երկրում կարող է լինել բանակ: Եվ բոլոր նրանք, ովքեր այս կարգի ծառայություն են մատուցում, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք, պետք է միանշանակորեն և աներկբա տեղավորվեն հրամանատարական ուղղահայացի մեջ, և այդտեղ որևէ այլընտրանք և որևէ կոմպրոմիս լինել չի կարող, ուզում եմ, որ մենք շատ հստակ գիտակցենք:
Բանակը նաև գործում է ըստ այն հնարավորությունների, որը ստեղծում է տնտեսությունը: Եվ այստեղ էլ ուզում եմ կապը տեսնենք, որովհետև մենք բանակում բարեփոխումներ, սպառազինության ձեռքբերումներ իրականացնում ենք այնքանով, ինչքանով դրա հնարավորությունը տալիս է պետական բյուջեն: Իսկ պետական բյուջեն գեներացվում է տնտեսվարողների գործունեության և նրանց կողմից վճարվող հարկերի հաշվին:
2023 թվականին մենք 2018 թվականի համեմատությամբ 113 տոկոսով ավելացրել ենք պաշտպանական ծախսերը: Այդ ծախսերի մի մասը գնալու է զինծառայողների սոցիալական ապահովությանը, աշխատավարձերի բարձրացմանը, մյուս մասը՝ սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերումներին, մյուս մասը՝ ինժեներական աշխատանքներին և այլն: Եվ ես ուզում եմ նաև այս դահլիճում շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր տնտեսական գործունեություն են ծավալում և օրենքով սահմանված կարգով հարկեր են վճարում պետությանը: Ընդհանրապես և այդ թվում անվտանգության ոլորտում շատ կարևոր է, որ կարողանանք փոխել հարկ վճարելու ընկալումը մարդկանց կողմից, որովհետև դարձյալ կրկնում եմ՝ սխալ է այն ընկալումը, թե պետությունը մարդկանցից վերցնում է այդ գումարը հարկի տեսքով: Ո՛չ, երբ մարդը, քաղաքացին հարկ է վճարում, նա իր աջ գրպանից գումարը տեղափոխում է ձախ գրպան, կամ հակառակը, որովհետև վճարված հարկերի հաշվին է ապահովվում երկրի անվտանգությունը, կառուցվում ճանապարհներ, դպրոցներ և այլն: Ոչ ոք ինքն իր համար ճանապարհ չի կառուցելու, ոչ ոք ինքն իր համար անվտանգություն չի ապահովելու, ոչ ոք ինքն իր համար իրավակարգ չի ապահովելու, և այս առումով, շատ կարևոր է այս հարաբերությունների ճիշտ կառուցումն առաջին հերթին գաղափարական հարթության վրա:
Մեզ անհրաժեշտ է ուժեղ և պրոֆեսիոնալ բանակ՝ ուժեղ հոգով, ուժեղ իմացությամբ, ուժեղ ինտելեկտով, ուժեղ բազկով, ուժեղ ժամանակակից տեխնոլոգիաներին տիրապետելով: Սակայն դարձյալ ուզում եմ կրկնել, որ բանակը մեզ անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության համար, որովհետև Զինված ուժերի բարեփոխումներն առաջին հերթին մեզ համար կարևոր են կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու համար: Մենք չպետք է շեղվենք այդ օրակարգից և հետևողականորեն առաջ մղենք խաղաղության օրակարգը:
Եվ ի վերջո ուզում եմ մեր բոլոր սպաներին, գեներալներին, զինվորներին, շարքայիններին, քաղաքացիական ծառայողներին, ովքեր ազնիվ և անձնվեր ծառայություն են մատուցում Հայրենիքին, շնորհակալություն հայտնել այդ առիթով: Մենք շատ դժվար ճանապարհ ենք անցնում, և ինչպես կանցնենք այդ ճանապարհը՝ կախված է մեզնից, բացառապես մեզնից և մեր կամքից, մեր հավատից, մեր նվիրումից, մեր ազնվությունից:
Բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում և կրկին շնորհակալություն հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ծառայում են ոչ միայն և ոչ այնքան գործի, աշխատանքի բերումով, այլ նաև հոգու, սրտի, հավատի և առաքելության գիտակցությամբ:
Շնորհակալ եմ բոլորիցդ և շնորհավորում եմ բոլորիս Հայկական բանակի 31-րդ տարեդարձի առիթով»:
Հավաք-խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են 2022 թվականի ուսումնական տարվա արդյունքներով լավագույն ճանաչված զորամասերն ու ստորաբաժանումները: Առաջիկայում տեղի կունենան վերջիններիս պատվո դրոշների փոխանցման արարողությունները: Միջոցառումն ավարտվել է ՀՀ Զինված ուժերի օրհներգի կատարմամբ:

Премьер-министр Никол Пашинян по случаю 31-й годовщины формирования Вооруженных сил Республики Армения посетил министерство обороны, где состоялось совещание с участием высшего офицерского состава ВС.
В совещании приняли участие секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр обороны Сурен Папикян, министр внутренних дел Ваге Казарян, первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Эдвард Асрян, председатель Постоянной комиссии НС по обороне и вопросам безопасности Андраник Кочарян, директор Службы национальной безопасности Армен Абазян и другие должностные лица.
В начале мероприятия в зал были внесены государственный флаг Республики Армения, боевое знамя Вооруженных сил и крест “Святой Ашот Железный”, после чего прозвучал национальный гимн Армении. Затем присутствующие почтили минутой молчания память воинов, погибших в результате трагического инцидента, произошедшего 19 января в Гегаркуникской области.
Сначала с речью выступил министр обороны Сурен Папикян, затем к собравшимся обратился премьер-министр Никол Пашинян. В своей речи премьер-министр отметил:
“Уважаемый министр обороны,
Первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба,
Господа генералы и офицеры,
Поздравляю всех нас с 31-й годовщиной формирования нашей армии и прежде всего хочу пожелать всем нам воли, основанной на знаниях. Анализируя историю 31 года, мы должны зафиксировать, что качественная связь между армией и государством очень прямая. Эта связь должна побудить нас к тому, чтобы развитие качества армии и государства стало нашей ежедневной работой. И для этого мы должны столкнуться с проблемами лицом к лицу. Иногда и часто многим кажется, что мы полностью погружаемся в проблемы. Реальность не такова, даже если мы углубились в эти проблемы, мы с ними не сталкивались лицом к лицу. Думаю, что мы должны начать именно отсюда, потому что все наши действия должны основываться на знании и познании. Мы должны понять суть наших проблем, всех наших неудач и всех наших успехов.
В этой связи хочу подчеркнуть, а также поделиться с вами ходом наших мыслей. Армия прежде всего базируется на институте офицеров. Мы должны зафиксировать, что авторитет офицерского звания и офицерского труда является делом государственной безопасности. Офицер не может не обеспечивать благополучие собственной семьи. Это нужно констатировать в первую очередь, потому что офицер — это опора государства, причем речь идет об офицере армии, офицере спецслужб, офицере полиции. Здесь и начинаются все наши проблемы, так как нам казалось, что мы можем обеспечить безопасность государства, оставляя офицера еле сводить концы с концами.
В Республике Армения семья офицера должна жить благополучно. Это наша тактическая цель, и мы будем руководствоваться этой задачей. Но быть офицером — должно означать обладание особыми качествами, быть офицером — должно означать осознание особой миссии и владение профессиональными, специальными профессиональными навыками.
Эти реалии должны быть тесно взаимосвязаны. И в контекст реформы Вооруженных сил мы ставим именно эту формулу. Профессиональные знания, навыки офицера и благополучие его семьи, начиная от гарантий социального обеспечения, системы жилищного обеспечения, заканчивая образовательными возможностями членов их семьи, детей, так как нужно понимать, что когда человек служит Родине в статусе офицера, он тратит на свою семью меньше времени, чем обычно. Мы должны столкнуться с этими проблемами лицом к лицу и сделать так, чтобы эта реальность не оказала негативного влияния на благополучие семьи и дальнейшую судьбу, образование детей. Государство в этом плане должно помочь офицеру, повторяю, в то же время не идя ни на какие компромиссы в плане качественных характеристик офицера.
Следующая тема — профессиональные способности и навыки военнослужащих: здесь должны применяться те же стандарты, но в несколько ином измерении. Мы думаем, что процесс, который мы начали в Вооруженных силах, приведет к выполнению наших задач.
В целом должен констатировать, что военная служба — это, конечно, прежде всего дисциплина, начиная с меня и заканчивая всеми остальными. Мы должны подумать о модели нашего патриотизма. Мы должны, наконец, отказаться от бытового патриотизма, когда тосты и реальность страшно далеки друг от друга. Мы и сегодня сталкиваемся с этой проблемой. И это одна из фундаментальных проблем, которую мы должны суметь в конце концов решить.
В этом зале присутствуют женщины-военнослужащие, хочу подчеркнуть их службу и присутствие. Мы должны повысить степень вовлечения женщин в Вооруженные силы, в том числе и особенно в области боевой службы. И это наше следующее важное направление реформ Вооруженных сил.
Одной из наших самых больших проблем было также то, что мы не осознавали, что армия сама по себе не может в одиночку выполнить задачу обеспечения безопасности, если у нее нет продолжения. В этой связи я хотел бы выделить реформы, которые мы инициировали в плане управления или подготовки резервистов. У нас было несколько консультаций, и я подчеркнул, что боеспособность, которая у нас есть в армии и у военнослужащих, должна быть, так сказать, передана и резервистам. А боеспособность офицеров и военнослужащих, проходящих службу в армии, должна быть нового качества, во многих случаях даже неизвестного нам. В случае решения этих проблем у нас будет новая ситуация, и мы должны последовательно идти по этому пути.
Я также хочу подчеркнуть становление ополчения как института. Также сейчас очень распространено, и это неплохо, в эти дни нам помогают волонтеры, разные организации. Я хочу поблагодарить их за это, но, с другой стороны, должен подчеркнуть, что в стране не могут быть армии, в стране может быть армия. И все те, кто оказывает такого рода услуги, за что мы благодарны, должны однозначно и безоговорочно вписываться в командную вертикаль, и здесь не может быть никакой альтернативы и никакого компромисса, я хочу, чтобы мы очень четко осознавали это.
Армия также действует в соответствии с возможностями, которые создает экономика. И я хочу, чтобы мы и здесь увидели связь, потому что мы проводим реформы в армии, приобретаем вооружение в том объеме, который позволяет государственный бюджет. А государственный бюджет генерируется за счет деятельности хозяйствующих субъектов и уплачиваемых ими налогов.
В 2023 году по сравнению с 2018 годом мы увеличили расходы на оборону на 113 процентов. Часть этих расходов пойдет на социальное обеспечение военнослужащих, повышение заработной платы, часть - на приобретение вооружения и техники, другая часть - на инженерные работы и т.д. И я в этом зале хочу также поблагодарить всех людей, которые занимаются экономической деятельностью и платят государству установленные законом налоги.
Вообще и в сфере безопасности в том числе, очень важно, чтобы мы смогли изменить представление людей об уплате налогов, потому что еще раз повторяю: представление о том, что государство берет эти деньги в виде налога, неверно. Нет, когда человек, гражданин, платит налоги, он переводит деньги из своего правого кармана в свой левый карман или наоборот, потому что за счет уплачиваемых налогов обеспечивается безопасность страны, строительство дорог, школ и т.д. Никто не будет строить дорогу для себя, никто не будет обеспечивать свою безопасность, никто не будет обеспечивать правопорядок для себя, и в этой связи очень важно правильно выстроить эти отношения, прежде всего на идеологическом уровне.
Нам нужна сильная и профессиональная армия с сильным духом, сильными знаниями, сильным интеллектом, сильной рукой, прекрасным владением современными технологиям. Однако хочу еще раз повторить, что армия нужна нам не для войны, а для мира, потому что реформы Вооруженных сил важны для нас, прежде всего, для продвижения принятой правительством мирной повестки дня. Мы не должны отклоняться от этой повестки дня и должны последовательно продвигать мирную повестку дня.
И, наконец, хочу поблагодарить всех наших офицеров, генералов, солдат, рядовых, государственных служащих, которые честно и самоотверженно служат Родине. Мы проходим очень трудный путь, и то, как мы пройдем этот путь, зависит от нас, исключительно от нас и нашей воли, нашей веры, нашей самоотверженности, нашей честности.
Желаю всем успехов и еще раз благодарю всех тех людей, которые служат не только и не столько по долгу своей работы, но душой, сердцем, верой и осознанием миссии.
Благодарю всех вас и поздравляю с 31-й годовщиной формирования Армянской армии”.
В ходе совещания были представлены воинские части и подразделения, которые были признаны лучшими по итогам 2022 года. В ближайшее время состоятся церемонии передачи последним почетных знамен. Мероприятие завершилось исполнением гимна Вооруженных сил Республики Армения.