Հնդկաստանում ոստիկանը կրակելով սպանել է առողջապահության նախարարին
Հնդկաստանի արևելյան Օդիշա նահանգի առողջապահության և ընտանիքի բարեկեցության նախարար Նաբա Կիսոր Դասի վրա կրակել է ոստիկանը, և նա մահացել է ստացած վերքերից, NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
Նաբա Կիսոր Դասը գնդակահարվել և սպանվել է Գոպաս Դաս անունով ոստիկանի կողմից արևմտյան Օդիշա Բրաջարաջնագար քաղաքում, երբ տեղական գրասենյակը բացելուց առաջ կողմնակիցներին ձեռքով ողջունելու համար իջել է իր մեքենայից, հայտնում է The Hindu-ն:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին իր ցավակցությունն է հայտնել Դասի մահվան կապակցությամբ։
Ոստիկանությունից թերթին հայտնել են, որ կրակոցներն արվել են շատ մոտ տարածությունից՝ տեղական ժամանակով ժամը 12:10-ի սահմաններում։ Ոստիկանության տեսուչն ու կոնստեբլն անմիջապես միջամտել և ձերբակալել են հարձակվողին։
Նաբա Դասը հոսպիտալացվել է և մահացել հիվանդանոցում։
Բժիշկները պարզել են, որ մի փամփուշտն անցել է նախարարի մարմնի միջով, որը վնասել է սիրտն ու ձախ թոքը և զանգվածային ներքին արյունահոսություն առաջացրել, ասվում է հիվանդանոցի հաղորդագրության մեջ։
Ոստիկանությունը մանրամասներ չի հայտնել սպանության դրդապատճառների մասին։
Նաբա Դասը 2009 թվականից քաղաքականությամբ էր զբաղվում։ Նա Օդիշա նահանգի ամենահարուստ քաղաքական գործիչներից էր։

В Индии полицейский застрелил министра здравоохранения
Министр здравоохранения восточного индийского штата Одиша Наба Кишоре Дас умер в больнице после того, как в воскресенье в него несколько раз выстрелил полицейский. Как передает ТАСС об этом сообщает больница Apollo Hospital в городе Бхубанешвар, куда доставили раненого.
По информации врачей, пуля задела сердце министра и вызвала внутреннее кровотечение. "Были предприняты шаги для улучшения работы сердца. Ему [министру] была оказана неотложная помощь в отделении интенсивной терапии. Но, несмотря на все усилия, его не удалось реанимировать, и он умер от полученных ранений", - говорится в распространенном заявлении больницы.
В воскресенье днем помощник младшего инспектора полиции Гопал Дас несколько раз выстрелил в 61-летнего главу Минздрава штата, когда тот выходил из автомобиля, прибыв на массовое мероприятие в районе города Браджараджнагар. Стрелявший был немедленно задержан. Его мотивы пока не ясны.
Главный министр Одиши Навин Патнаик выразил соболезнования и сказал, что смерть Даса стала большой потерей для штата. "Я глубоко опечален, узнав о безвременной смерти лидера Набы Кишоре Даса. Это невосполнимая потеря для всего штата. Его роль в правительстве всегда будут помнить. <…> Мои соболезнования членам семьи погибшего, и пусть его душа упокоится с миром в это тяжелое время", - написал главный министр в Twitter.