Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նոր Զելանդիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նոր Զելանդիայի վարչապետ Քրիս Հիփքինսին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Նոր Զելանդիայի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով բարօրություն և հետագա առաջընթաց:
Հայաստանը կարևորում է Նոր Զելանդիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների խորացումը բոլոր ոլորտներում՝ հիմնված մեր կառավարությունների և ժողովուրդների ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում կկարողանանք երկկողմ միջպետական հարաբերությունները բարձրացնել որակական նոր մակարդակի՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների»:

Nikol Pashinyan sends congratulatory message to the Prime Minister of New Zealand
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Prime Minister of New Zealand Chris Hipkins on the occasion of the National Day. The message reads as follows:
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I congratulate you and the friendly people of New Zealand on the occasion of the National Day, wishing welfare and further progress.
Armenia attaches importance to the deepening of friendly relations with New Zealand in all spheres, based on the common democratic values of our governments and peoples.
I sincerely hope that in the near future we will be able to raise bilateral interstate relations to a new qualitative level for the benefit of our friendly peoples."